Mieczysław Wajnberg, znany również jako Moisiej (Mojsze) Samuiłowicz Wajnberg, urodził się 8 grudnia 1919 roku w Warszawie, a zmarł 26 lutego 1996 roku w Moskwie. Był to wybitny polski kompozytor o żydowskich korzeniach, którego życie i twórczość były ściśle związane z historią XX wieku.
Wajnberg osiedlił się w ZSRR w 1939 roku, gdzie jego kariera muzyczna zyskała na znaczeniu. Jego dzieła charakteryzują się bogactwem ekspresji i innowacyjnością, które odzwierciedlają jego osobiste doświadczenia oraz wpływy kulturowe, jakie pochodziły z jego złożonego tła narodowego.
Życiorys
Mieczysław Wajnberg, uznany kompozytor, swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w żydowskich teatrach w Warszawie, gdzie pracował jego ojciec, Szmul (Samuel) Wajnberg. Już w wieku 12 lat rozpoczął naukę pod okiem Józefa Turczyńskiego, najpierw w szkole średniej, a następnie w wyższej szkole muzycznej przy Konserwatorium Warszawskim. Warto zaznaczyć, że podobnie jak jego ojciec, wcześnie rozpoczął pracę w teatrach rewiowych i lokalach dancingowych, co niewątpliwie wpłynęło na jego twórczość. W 1936 roku skomponował muzykę do filmu pt. Fredek uszczęśliwia świat.
W obliczu wybuchu II wojny światowej, w wrześniu 1939 roku, opuścił Warszawę. Udało mu się dotrzeć do ZSRR, gdzie jego imię zmieniono na Moisiej. Tam, jako student konserwatorium w Mińsku, uczył się w klasie kompozycji pod kierunkiem Wasilija Zołotariowa, a wśród jego kolegów był także Ryszard Sielicki. Już w czerwcu 1940 roku wystąpił jako pianista w Moskwie, biorąc udział w Dekadzie Białoruskiej Sztuki. Jego utwór dyplomowy, Poemat symfoniczny, został wykonany przez Orkiestrę Filharmonii w Mińsku 23 czerwca 1941 roku.
Po ataku Niemców na ZSRR, Wajnberg uciekł do Taszkientu, gdzie podjął pracę jako korepetytor w operze, a także komponował utwory patriotyczne, w tym balet Do boju za ojczyznę. Tam ożenił się z Natalią Wowsi-Michoels, córką znanego aktora i reżysera teatru żydowskiego, Solomona Michoelsa. W 1943 roku, dzięki wsparciu Dmitrija Szostakowicza, przeprowadzili się do Moskwy, gdzie Wajnberg kontynuował swoją działalność artystyczną. Jednak w 1946 roku oskarżono go o zbyt małe nawiązywanie do folkloru oraz pesymizm w jego muzyce.
W 1948 roku, kolejny raz spadła na niego krytyka, tym razem za formalizm, co skutkowało zakazem wykonywania kilku jego utworów. W tych trudnych czasach zaczął zarabiać jako kompozytor muzyki dla radia i cyrku. Niestety, w lutym 1953 roku został aresztowany za „żydowski nacjonalizm burżuazyjny”, jednak już w kwietniu, również dzięki pomocy Szostakowicza, odzyskał wolność.
W kolejnych latach, Mieczysław Wajnberg stał się bardzo prolificznym kompozytorem muzyki filmowej. Jego najpopularniejszym dziełem był film wojenny Lecą żurawie, który zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku. Po tym wydarzeniu, większość jego życia upłynęła w Moskwie, z jedynym wyjątkiem, kiedy to w 1966 roku przyjechał na „Warszawską Jesień”. Wajnberg komponował intensywnie, wykonując publicznie utwory Szostakowicza jako pianist. Tworzył także do filmów animowanych, z których najbardziej znany to Miś Puchatek w reżyserii Fiodora Chitruka.
W 1971 roku został odznaczony tytułem „Zasłużonego Działacza Sztuk RFSRR”, a w 1980 roku otrzymał tytuł „Ludowego Artysty RFSRR”. W 1990 roku uhonorowano go Nagrodą Państwową ZSRR. W połowie lat osiemdziesiątych powrócił do swojego pierwotnego imienia, Mieczysław. Z okazji swoich 75. urodzin w 1994 roku, otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. Interesującym jest fakt, że krótko przed śmiercią ochrzcił się w cerkwi prawosławnej.
Ostatecznie, Mieczysław Wajnberg odszedł, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Domodiedowskim w Moskwie.
Dorobek artystyczny
Mieczysław Wajnberg pozostawił po sobie ogromny i różnorodny dorobek muzyczny, który obejmuje wiele znakomitych kompozycji. Wśród jego osiągnięć można wymienić:
- 22 symfonie,
- 4 symfonie kameralne,
- 18 koncertów solowych na różne instrumenty z orkiestrą,
- 17 kwartetów smyczkowych,
- 6 sonat fortepianowych,
- sonatę na kontrabas,
- 4 kantaty,
- oraz wiele innych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych i wokalnych.
Opery
- Pasażerka (1967-1968) na motywach powieści Z. Posmysz. Premiera: 2006 w Moskwie,
- Madonna i żołnierz,
- Winszujemy według Szolema Alejchema,
- Lady Magnesia według G.B. Shawa,
- Portret (1983) według Gogola, do libretta A. Miedwiediewa. Premiera: 1983 w Brnie, kolejne inscenizacje: 1992 Moskwa (w wersji skróconej), 2010 (Bregencja), 2011 Leeds, 2013 Poznań,
- Idiotą (1986) według Dostojewskiego.
Muzyka filmowa
Filmy fabularne
- 1957: Lecą żurawie,
- 1958: Pogromczyni tygrysów,
- 1961: Psotnicy,
- 1973: Jak Iwanuszka szukał cudu,
- 1979: Słowik,
- 1979: Księżniczka w oślej skórze.
Filmy animowane
- 1950: Niedźwiedź Dreptak i jego wnuczek,
- 1953: Mężny Pak,
- 1956: Dwanaście miesięcy,
- 1964: Niedźwiadek Toptuś,
- 1965: Wakacje Bonifacego,
- 1969: Bajka o bułeczce,
- 1969: Miś Puszatek,
- 1971: Kubuś Puchatek idzie w gości,
- 1972: Kubuś Puchatek i jego troski,
- 1979-1982: Zajączek i jego przyjaciele,
- 1983: Lew i byk.
Nagrody i odznaczenia
Mieczysław Wajnberg to postać, której działalność artystyczna i wpływ na kulturę zostały dostrzegane i nagradzane w różnych okresach jego życia. W 1971 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk RFSRR, co stanowiło uznanie jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki.
W późniejszych latach, w 1980 roku, nadano mu tytuł Ludowego Artysty RFSRR, co podkreśla jego znaczenie jako artysty, który zasłużył na popularność i szacunek wśród społeczeństwa.
Na szczególną uwagę zasługuje Nagroda Państwowa ZSRR, którą Wajnberg otrzymał w 1990 roku. Była to jedna z najwyższych form uznania dla twórców, wyróżniająca ich na tle całego krajowego środowiska artystycznego.
Recepcja
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania muzyką Mieczysława Wajnberga na zachodzie Europy. Wśród jej głównych propagatorów znajdują się m.in. Gabriel Chmura, Quatuor Danel oraz Kwartet Śląski. Z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora, w listopadzie 2009 roku w Manchesterze zorganizowano wielodniowy festiwal, który w pełni poświęcony był jego twórczości.
8 października 2010 roku miała miejsce premiera opery Pasażerka w Teatrze Wielkim w Warszawie, która odbyła się pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury, a reżyserią zajmował się David Pountney. Należy dodać, że wcześniej inscenizacja Pasażerki miała miejsce na Bregenzer Festspiele w Austrii w 2010 roku.
W grudniu 2013 roku Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentował operę Portret w reżyserii Davida Pountneya. Natomiast 10 maja 2013 roku w Teatrze Narodowym w Mannheim odbyła się niemiecka prapremiera opery Idiot w oryginalnej rosyjskiej wersji językowej, pod kierunkiem dyrygenta Thomasa Sanderlinga, będącego synem znanego dyrygenta Kurta Sanderlinga. Warto podkreślić, że opera ta była wcześniej wystawiana w Rosji, ale jedynie w fragmentach.
W 2021 roku, dzięki inicjatywie Marii Sławek, Ani Karpowicz oraz Aleksandra Laskowskiego, w Warszawie powstał Instytut Mieczysława Wajnberga, mający na celu dalsze propagowanie i badanie dziedzictwa tego niezwykle utalentowanego kompozytora.
Niejasności i zagadki biograficzne
W kontekście biografii Mieczysława Wajnberga pojawia się kilka zagadkowych aspektów, które dotykają jego tożsamości oraz daty narodzin. Zgodnie z zapisami w akcie urodzenia, matka kompozytora miała na imię Sura Dwojra Stern. Jednak w latach osiemdziesiątych, starając się o uzyskanie nowej metryki, Wajnberg przedstawił radzieckim władzom zupełnie inne dane dotyczące matki: Sara Kotlicka. Powody tej zmiany pozostają nieznane.
Jak zauważa Danuta Gwizdalanka, „Wajnberg, podobnie jak Tuwim, czuł się jednocześnie Polakiem i Żydem”. Już wcześniej, w rozmowach z członkami swojej rosyjskiej rodziny, posługiwał się imieniem i nazwiskiem matki w zmienionej formie. Imię Sara wskazuje na jego żydowskie pochodzenie, natomiast Kotlicka, jako nazwisko, sugeruje polskie korzenie. Warto wspomnieć, że Tuwim w swoim wierszu Matka z Kwiatów polskich również eksplorował te tożsamości, a Wajnberg odwołał się do tego utworu w swojej VIII Symfonii.
Kolejny intrygujący aspekt dotyczy daty urodzin kompozytora. W oparciu o metrykę wydaną w ZSRR, powszechnie uznaje się, że Wajnberg przyszedł na świat 8 grudnia 1919 roku. Jednakże w dokumentach odkrytych w Warszawie zapisano datę 12 stycznia 1919 roku. Trudno uwierzyć w fałszerstwo warszawskiego dokumentu, tym bardziej, że wystawienie metryki na 11 miesięcy przed narodzinami dziecka zdaje się nieprawdopodobne. Dlatego, jeśli grudniowa data jest rzeczywiście miarodajna, to można spekulować, że chodziło o grudzień roku 1918, a nie 1919. Przesuwanie daty narodzin „do przodu” było wtedy zjawiskiem dość powszechnym.
Upamiętnienie
W 2020 roku na kamienicy przy ul. Żelaznej 66 w Warszawie, gdzie mieszkał Mieczysław Wajnberg, odsłonięto tablicę pamiątkową.
W 2021 roku jego imieniem nazwano ulicę w dzielnicy Wola, która prowadzi od ul. Chłodnej do ul. Krochmalnej.
Przypisy
- W kręgu muzyki poważnej i rozrywkowej. Bohaterowie galerii Dziedzictwo. „Skarpa Warszawska”, s. 65−66, 11.2021 r.
- Mateusz Ciupka: Wajnberg powraca do Warszawy. ruchmuzyczny.pl. [dostęp 05.09.2021 r.]
- Uchwała nr XLVIII/1503/2021 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13.05.2021 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskemu w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego poz. 4628 [on-line]. 21.05.2021 r. [dostęp 06.09.2021 r.]
- Danuta Gwizdalanka, Mieczysław Wajnberg. Pierwszy kompozytor urodzony w niepodległej Polsce, "Midrasz" 2018 nr 6, s. 41 i 43.
- D. Gwizdalanka Mieczysław Wajnberg. Kompozytor z trzech światów, Poznań 2013, Rozdział I.
- D. Gwizdalanka Mieczysław Wajnberg. Kompozytor z trzech światów, Poznań 2013, Rozdział II.
- D. Gwizdalanka Mieczysław Wajnberg. Kompozytor z trzech światów, Poznań 2013, Rozdział III.
- Eleonore Büning, Überwältigende Schőnheit, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 13.05.2013 r., str. 29.
- Anna S. Dębowska, „Pasażerka” między totalitaryzmami, „Gazeta Wyborcza”, 08.10.2010 r., str. 21.
- PORTRET (The Portrait) Mieczysław Wajnberg [online], www.opera.poznan.pl [dostęp 03.11.2016 r.]
- Московские могилы. ВАЙНБЕРГ Мечислав Самуилович (1919 – 1996)
- Московские могилы. Домодедовское кладбище
- W cytowanym biogramie Wajnberga opublikowanym przez Midrasz mowa o grudniu 1918 roku.
- Biogram na portalu IAM; https://culture.pl/pl/tworca/mieczyslaw-wajnberg-weinberg oraz https://culture.pl/en/article/unknown-facts-from-mieczyslaw-wajnbergs-biography
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maria Bechczyc-Rudnicka | Barbara Toporska | Kazimierz Skrzypkowski | Wacław Brzeziński | Zbigniew Turski | Piotr Garlicki | Ludwik Górski (1915–1981) | Bartosz Obuchowicz | Maciej Jachowski | Wacław Husarski | Artur Horowicz | Paweł Trzaska | Romuald Czystaw | Stanislas Idzikowski | Michał Chorosiński | Andrzej Grzybowski (aktor) | Andrzej Szypowski | Jan Zalewski (poeta) | Janusz Ściwiarski | Ewa BemOceń: Mieczysław Wajnberg