Leonia Janecka, znana wcześniej jako Nadelman, to niezwykle utalentowana postać w polskiej sztuce. Urodziła się 20 lipca 1909 roku w Warszawie i pozostawiła po sobie niezatarte ślady w świecie grafiki oraz ilustracji książkowej.
Całe jej życie związane było z tym samym miastem, w którym zmarła 2 stycznia 2003 roku, gdzie przez lata rozwijała swoje artystyczne umiejętności.
Jako graficzka, ilustratorka książkowa oraz malarz, Leonia Janecka zyskała uznanie za swoje oryginalne prace, które przyniosły jej miejsce w historii polskiej kultury.
Życiorys
Leonia Janecka, z domu Nadelman, przyszła na świat w Warszawie w rodzinie o żydowskich korzeniach. Warto zaznaczyć, że miała młodszą siostrę Hanię oraz brata, którego imię nie jest znane. Była bratanicą znanego rzeźbiarza Eliego Nadelmana, co zapewne wpłynęło na jej artystyczne zainteresowania.
W 1935 roku ukończyła naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pod okiem Tadeusza Pruszkowskiego doskonaliła swoje umiejętności plastyczne.
W obliczu II wojny światowej, w 1939 roku, artystka wraz z rodzicami i siostrą musiała opuścić Warszawę, przenosząc się do Lwowa. Po nasileniu działań wojennych i niemieckiej okupacji, rodzina zdecydowała się wrócić do stolicy. Początkowo osiedli w warszawskim getcie, ale z czasem ukrywali się u przyjaciół. W tym trudnym okresie, wykorzystując metrykę zmarłej osoby, Leonia wyrobiła kenkartę na nazwisko „Leonia Janecka”, które przyjęła i używała także po zakończeniu wojny.
Po wojnie, gdy Warszawa została wyzwolona, Leonia wróciła do swojego rodzinnego miasta i zamieszkała na Saskiej Kępie. W 1945 roku związała się z malarzem Arturem Nacht-Samborskim, co na pewno wpłynęło na jej dalszą twórczość.
Leonia Janecka zmarła w Warszawie, a jej życie zakończyło się w miejscu, które było jej bliskie. Została pochowana na cmentarzu Bródnowskim, w sektorze 56I-6-11, gdzie spoczywa pamięć o jej artystycznym dorobku i tragicznych losach.
Działalność artystyczna
Leonia Janecka była utalentowaną artystką, której twórczość rozciągała się na różnorodne dziedziny, w tym malarstwo, rysunek, grafikę oraz grafikę użytkową. Po wojnie najintensywniej zajmowała się ilustracją książkową, stając się znaczącą postacią w tej dziedzinie.
Karierę artystyczną rozpoczęła przed II wojną światową, kiedy występowała pod nazwiskiem Nadelmanówna. W tym czasie była członkinią Loży Wolnomalarskiej, grupy artystycznej, która powstała w 1932 roku z inicjatywy uczniów Tadeusza Pruszkowskiego. Już wtedy jej zainteresowania obejmowały grafikę – na przykład w 1933 roku zdobyła III nagrodę w konkursie na plakat reklamowy kosmetyków Elida, zorganizowanym przez Instytut Propagandy Sztuki.
Tuż po wojnie, artystka natychmiast powróciła na scenę artystyczną. W wrześniu 1945 roku wzięła udział w ekspozycji czasowej zatytułowanej „Ruiny Warszawy, rysunki – akwarele – gwasze”, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uczestnictwo w tej wystawie zaowocowało nagrodą przyznaną przez Biuro Odbudowy Stolicy.
W dniu 19 stycznia 1955 roku, na wniosek Ministra Kultury i Sztuki, otrzymała Medal 10-lecia Polski Ludowej. W latach 50. zdobyła liczne nagrody, w tym wyróżnienie na I Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji w 1951 oraz I nagrodę na II Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji w 1955 roku. W 1956 roku uhonorowano ją nagrodą Prezesa Rady Ministrów za jej twórczość skierowaną do dzieci i młodzieży.
We wczesnych latach 70. artystka zdobyła również honorowe wyróżnienie na I Biennale Sztuki dla Dziecka, co potwierdziło jej renomę w dziedzinie ilustracji.
Jako ilustratorka współpracowała z wieloma wydawnictwami, w tym z „Czytelnik”, „Nasza Księgarnia” oraz „Książka i Wiedza”. Jej najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest oprawa ilustracyjna książki „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa Ferenca Molnára.
Wybrane ilustracje książkowe
Wśród najbardziej znaczących dzieł, które ilustrowała Leonia Janecka, znajdują się książki, które pozostawiły trwały ślad w polskiej literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Oto kilka wybranych tytułów:
- Edmondo De Amicis, Serce, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1956,
- Maria Dąbrowska, Czyste serca, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1957,
- Janusz Korczak, Sława, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1958,
- Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1964,
- Anna Kamieńska, Świat ciągle się zmienia, „Czytelnik”, Warszawa 1974.
Przypisy
- Cmentarze Bródzieńskie [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 19.12.2023 r.]
- Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, „Warszawa oskarża” – pierwsza powojenna wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie, „Spotkania z Zabytkami” nr 11/12, 2018, s. 28.
- Katarzyna Kulpińska, Studentki szkół artystycznych i artystki w Polsce okresu międzywojnie – wybrane aspekty profesji, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica” nr 66, 2018, s. 39.
- Anita Wincencjusz-Patyna, Korczak ilustrowany, „Quart. Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego” nr 1, 2013, s. 54-55.
- Artur Tanikowski, Dług wyobraźni wobec historii? O tożsamości Nachta-Samborskiego w zwierciadle późnych obrazów, „Aspiracje. Pismo Warszawskich Uczelni Artystycznych”, jesień 2009, s. 12.
- Anita Wincencjusz-Patyna, Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950–1980. Artystyczne kreacje i realizacje, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2008, s. 494.
- Anita Wincencjusz-Patyna, Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950–1980. Artystyczne kreacje i realizacje, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2008, s. 84.
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/196 - na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
- Wiktor Podoski, Loża wolnomalarska, „ABC” nr 121 (04.05.1934 r.), s. 6.
- Konkurs na plakat Elida, „ABC” nr 247, 27.08.1933 r., s. 2.
- Jan Kleczyński, Sztuka młodych, „Kurier Warszawski” nr 99, 10.04.1932 r., s. 16.
- Janecka Leonia (Nadelman), hasło w internetowej bazie danych getta warszawskiego, Centrum Badań nad Zagładą Żydów.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Aleksander Iwaniec | Mieczysław Jurgielewicz | Andrzej Zaborowski (artysta) | Michał Rogalski (filmowiec) | Aleksander Gierymski | Szyha | Daniel Kozakiewicz | Władysław Lubomirski | Parzel | Wiktor Kiełczykowski | Izydor Zaczykiewicz | Stanisława Stępniówna | Katarzyna Domanska | Bogdan Izdebski | Stanisław Komorowski (konserwator) | DJ Hazel | Wacław Pawliszak | Andrzej Balcerzak | Andrzej Fidyk | Jadwiga Czerwińska (piosenkarka)Oceń: Leonia Janecka