Leon Paweł Rygier, znany również pod różnorodnymi pseudonimami, takimi jak Fortunio, L. R., L. R.–R. czy po prostu Leon R., to postać, która wniosła wiele do polskiej literatury. Urodził się 17 listopada 1875 roku w Warszawie, a swoją karierę twórczą łączył z edukacją, pełniąc funkcję nauczyciela.
Rygier, jako poeta młodopolski oraz prozaik, pozostawił po sobie ślad w literackim dorobku epoki, w której żył. Jego prace odzwierciedlają ducha czasów, w jakich tworzył i świadczą o jego zaangażowaniu w życie kulturalne Polski.
Ostatnie lata życia spędził w Łowiczu, gdzie zmarł 13 lipca 1948 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek literacki.
Życiorys
Leon Rygier przyszedł na świat 17 listopada 1875 roku w Warszawie, w rodzinie Ignacego oraz Marii z Jaworskich. Był on bratankiem Teodora Rygiera oraz bratem Henryka Józefa. W okresie młodości uczęszczał do VII Rządowego Gimnazjum Męskiego, które mieściło się na warszawskiej Pradze. Właśnie tam nawiązał przyjaźń z Januszem Korczakiem, który później stał się uznanym pedagogiem Janusza Korczaka.
Rygier zadebiutował w 1900 roku tomem poezji zatytułowanym Z greckich motywów. W latach 1906–1907, podczas mieszkania w Kielcach, był zaangażowany w prowadzenie tygodnika „Echa Kieleckie”. Również w 1907 roku podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego w szkole średniej im. Mikołaja Reja w Warszawie.
Uczestniczył w zjeździe Związku Zawodowego Literatów Polskich, który odbył się 4 lutego 1922 roku w Warszawie. W latach 1933–1934 pełnił funkcję kierownika szkoły powszechnej, a w tym czasie publikował wspomnienia dotyczące swoich interakcji z wieloma wybitnymi postaciami, takimi jak Bolesław Prus, Stanisław Przybyszewski czy Henryk Sienkiewicz oraz oczywiście Janusz Korczak.
W okresie II wojny światowej nauczał na tajnych kompletach. Po zakończeniu powstania warszawskiego, osiedlił się w Łowiczu wraz z żoną Anną. W lutym 1945 roku rozpoczął nową pracę jako nauczyciel historii oraz języka polskiego w Państwowym Gimnazjum Kupieckim w Łowiczu, a od 1946 roku prowadził zajęcia w Państwowym Koedukacyjnym Liceum Handlowym.
Po śmierci, został pochowany najpierw na cmentarzu w Łowiczu, a później jego szczątki przeniesiono na cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie znajduje się w kwaterze 32-2-1,2.
Twórczość
Leon Rygier to postać, która zostawiła po sobie niezwykle bogaty dorobek literacki. Jego twórczość obejmuje kilkanaście tomików poezji, zbiory prozy oraz dramaty, a także podręczniki do nauczania i liczne artykuły, felietony i recenzje, które przyczyniły się do rozwoju polskiej literatury.
Wśród dzieł Rygiera można wymienić:
- Z motywów greckich,
- Poezje seria I,
- Z motywów japońskich,
- Wieść o archaniele,
- Gemma,
- Hańba dusz,
- Dwa światy,
- Zatrute siewy.
Życie prywatne
Leon Rygier, znany z bogatego życia osobistego, 11 lutego 1904 roku sformalizował swój związek z Zofią Nałkowską, młodą pisarką, która wówczas zaczynała swoją literacką karierę. Warto zaznaczyć, że oboje zdecydowali się na przejście na kalwinizm, co było istotnym krokiem w ich życiu. Zamieszkiwali w Wołominie, w miejscu znanym jako Dom nad Łąkami, a także w Kielcach.
Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu i w 1909 roku para zdecydowała się na separację. Formalny rozwód został wydany w 1918 roku, kończąc ich związek. Rygier nie zakończył jeszcze swojej drogi miłosnej, bowiem 25 stycznia 1913 roku ożenił się z Franciszką Strąk, z którą doczekał się syna, Juliusza, urodzonego w 1918 roku. Po niej, jego trzecią żoną była Anna Dutkowska.
W późniejszych latach swojego życia, Rygier ponoć przeszedł na katolicyzm, co stanowi interesujący element w jego biografii.
Przypisy
- Leon Paweł Rygier [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 24.09.2022 r.]
- Leon Paweł Rygier [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 25.09.2021 r.]
- Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 267. [dostęp 25.09.2021 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: RYGIEROWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 07.03.2020 r.]
- Wiadomości bieżące. Z miasta. O byt literatów. „Kurjer Warszawski”, s. 4, Nr 39 z 08.02.1922 r.
- a b Leon Paweł Rygier – biogram z XXXIII tomu Polskiego Słownika Biograficznego, 1991–1992.
- M.P. z 1936 r. nr 261, poz. 461 „za szerzenie zamiłowania do literatury polskiej”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Natalia Niemen | Jan Aleksandrowicz-Krasko | Gerszon Lemberger | Stefan Jędrzejewski | Lesław Bartelski | Marceli Harasimowicz | Stanisław Piotrowski (dźwiękowiec) | Ewa Szykulska | Jacek Skowroński (pisarz) | Tadeusz Sygietyński | Ludomir Marczak | Mosze Szklar | Kajetan Lewandowski | Paulina Gałązka | Aleksandra Nagórko | Katarzyna Pakosińska | Tadeusz Wroński | Joanna Wajs | Mira Grelichowska | Jan Kazimierz TatarkiewiczOceń: Leon Rygier