Lech Żurkowski


Lech Żurkowski, urodzony 4 lutego 1951 roku w Warszawie, to szczególnie prominentna postać w polskiej sztuce. Działa jako malarz oraz kaligraf, tworząc dzieła, które są znane przede wszystkim z techniki malarskiej znanej jako sumi-e.

Jego prace charakteryzują się wyjątkową precyzją oraz głębokim zrozumieniem tradycji kaligrafii i malarstwa tuszowego, co czyni go istotnym przedstawicielem tej artystycznej formy wyrazu w Polsce.

Życiorys i twórczość

Lech Żurkowski, znany artysta, jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie, gdzie swoją edukację zakończył w 1968 roku. W tym czasie był aktywnym członkiem 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka”. W 1974 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką profesorów Aleksandra Kobzdeja i Jana Tarasina.

Jego pasja do sztuki rozwinęła się, gdy w latach 1990–1993 rozpoczął naukę kaligrafii japońskiej pod przewodnictwem sensei Manabu Teramoto. Od 1990 roku zdobywa doświadczenie w malowaniu techniką sumi-e, co znacznie wzbogaciło jego artystyczny styl.

Żurkowski jest autorem wielu wystaw, pokazów i warsztatów, a jego wyjątkowe prace możemy zobaczyć w prestiżowych miejscach. Jego dzieła eksponowane są m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, a także w Muzeum Literatury. Poza tym, jego prace można podziwiać w Muzeum Azji i Pacyfiku, Gabinecie Rycin Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Nieustannie współpracuje z wieloma instytucjami. W szczególności jego działalność artystyczna jest związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Ogrodami Botanicznymi UW. Jego talent i zaangażowanie w rozwój sztuki współczesnej z całą pewnością pozostają na czołowej pozycji w polskiej kulturze artystycznej.

Wystawy

Wystawy zbiorowe

Artysta brał udział w wielu wystawach zbiorowych, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń zaliczają się:

Wystawy indywidualne

Osobne wystawy danej twórczości odbywały się w renomowanych miejscach kulturalnych, gromadząc liczne grono miłośników sztuki:

Przypisy

  1. Lech Żurkowski. artinfo.pl. [dostęp 28.02.2021 r.]
  2. „Czarna Jedynka” – 1 Warszawska Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta – dziś obchodzi stulecie swego istnienia. wpolityce.pl, 09.10.2011 r. [dostęp 03.09.2020 r.]
  3. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1968. wne.uw.edu.pl. [dostęp 03.09.2020 r.]

Oceń: Lech Żurkowski

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:16