Krzysztof Bogusław Malarecki, urodzony 10 sierpnia 1949 roku w Warszawie, jest polskim przedsiębiorcą, któremu udało się zbudować znaczącą pozycję na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Jako właściciel firmy Cristoff Painting and Decorating, z siedzibą w Kalifornii, rozwija działalność, która koncentruje się na malowaniu i dekoracji budynków.
W Polsce, Malarecki jest również znany jako zarządca Pałacu Chojnata, usytuowanego w Woli Chojnata, gdzie jego przedsiębiorstwo - Pałac Chojnata Krzysztof Malarecki - podejmuje się różnorodnych zadań związanych z administracją tego obiektu.
Jego aktywność nie ogranicza się tylko do biznesu. W przeszłości Malarecki był **aktywnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej** w czasach PRL, gdzie angażował się w walkę o wolność i demokrację. Dziś, jako działacz społeczny, kontynuuje swoje działania na rzecz lokalnych inicjatyw i społeczności.
Życiorys
W latach sześćdziesiątych Krzysztof Malarecki podjął studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jego ścieżka edukacyjna została przerwana w marcu 1968 roku, kiedy to został aresztowany oraz relegowany z uczelni za swoją aktywność w wiecu studenckim 8 marca na Kampusie Centralnym. Zatrzymany podczas incydentu, gdy próbował uratować innych uczestników przed agresją milicji, otrzymał wyrok sześciu miesięcy aresztu. Ta sytuacja doprowadziła do konsekwencji w postaci zakazu nauki na uczelniach państwowych. Ostatecznie studia ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie kształcił się w zakresie psychologii klinicznej.
Był aktywnym uczestnikiem życia społecznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich. Jako założyciel Klubu Studenckiego Kuluary, również działacz festiwalu kultury Kullages, organizował debaty polityczne z udziałem m.in. Tadeusza Mazowieckiego i wielu innych przedstawicieli opozycji antykomunistycznej. W latach 1974–1976 skoncentrował się na pracy w Ośrodku Leczenia Narkomanii w Garwolinie, gdzie współtworzył Dzienny Ośrodek Leczenia Narkomanii przy ul. Borowej Góry, który później został przekształcony w MONAR. Dodatkowo, w roku 1980 zaangażował się w wolontariat w Głoskowie i Garwolinie.
Kontynuował naukę na studiach podyplomowych w Belgii na Uniwersytecie w Leuven oraz w Wright Institute w Berkeley w Stanach Zjednoczonych, gdzie specjalizował się w metodach leczenia narkomanii oraz psychofarmakologii. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, został zmuszony do dłuższego pobytu w USA.
Działalność gospodarcza
W Stanach Zjednoczonych zainicjował swoje przedsięwzięcie w branży nieruchomości w latach osiemdziesiątych, które prowadzi nieprzerwanie do dziś. W końcu lat osiemdziesiątych nabył ruiny zabytkowego Pałacu Chojnata w Woli Chojnata. Po przejęciu tego obiektu zdecydował się na jego rewitalizację, przekształcając go w przestrzeń o funkcji hotelowo-konferencyjnej. Od 2005 roku organizuje różnorodne inicjatywy mające na celu integrację społeczności, promowanie kultury oraz wspieranie lokalnego biznesu.
Krzysztof Malarecki jest również właścicielem firmy Cristoff Painting and Decorating, która koncentruje się na renowacji budynków w stylu wiktoriańskim i edwardiańskim w rejonie San Francisco oraz Bay Area.
Działalność polityczna i społeczna
Jako pomysłodawca Celebracji Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Krzysztof Malarecki zorganizował wyjątkowe wydarzenia, które pozostają jednymi z licznych tego typu w Polsce. Współorganizował festiwal Jabłka, mający na celu promocję jabłka jako istotnego polskiego produktu narodowego. Jest jednym z inicjatorów Ruchu Obywatelskiego, który dąży do budowy międzynarodowego lotniska Babsk-Mszczonów oraz Festiwalu Nalewek. Podejmuje działania w celu promocji produktów regionalnych z województwa łódzkiego.
W 2014 roku starał się o mandat do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu łódzkim, choć ostatecznie nie odniósł sukcesu.
Życie prywatne
Artysta ten ma żonę, która jest architektem oraz córkę, będącą w zawodzie malarki, grafika komputerowego i designerki. W jego życiu podróże odgrywają kluczową rolę; w trakcie swojej kariery zwiedził wszystkie kontynenty, odwiedzając także największe wyspy Pacyfiku.
W jego wspomnieniach znalazły się m.in. Nowa Zelandia, Wyspy Cooka, Moorea, Raiatea, Tahiti, Bora-Bora, Fidżi oraz Wyspy Yasawa. Latem 1973 roku w ramach promesy dewizowej podjął się autostopowej wyprawy przez Bliski i Środkowy Wschód do Indii, podróżując z przyjacielem. Ta niezwykła podróż trwała 9 miesięcy i culminowała cyklem audycji radiowych zatytułowanych „Jak zdarłem buty w drodze do Kalkuty”.
Przypisy
- Serwis PKW – Wybory 2014. [dostęp 25.06.2014 r.]
- Jabłkowa gala. ppr.pl. [dostęp 15.05.2014 r.]
- Rafał Sierchuła, Wojciech Muszyński: Niezależna Gazeta Polska, dodatek specjalny IPN: Wokół marca 1968. pamiec.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
- Czesław Miłosz oraz Jan Paweł II byli wielkimi artystami. rp.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
- Drugie wcielenie pałacu. voyage.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Salon – Zrozumieć świat (Wiktor Osiatyński). tokfm.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Festiwal Jabłka w Woli Chojnata. tvp.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Pierwszy Festiwal Jabłka. sadownictwo.com.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Legend i fakty, czyli historia zabytku. palacchojnata.com. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Wystawa Prezydencji w Radzie UE 2008–2013. bruksela.lodzkie.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Łódź centrum Europy?. rogalinski.com.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Jak kształtowała się „Solidarność” (cz. 095). polskieradio.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
- PO przedstawiła kandydatów z łódzkiej listy w wyborach do PE. dzienniklodzki.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
- Celebracja Czeskiej Prezydencji w UE. paszporty.lodzkie.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
- V Konkurs Nalewek w Pałacu Chojnata (woj. łódzkie). gastronauci.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Spotkanie znakomitości okazją do wypromowania Łódzkiego. kontakt24.tvn24.pl. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Zygmunt Bauman: Wydarzenia marcowe 1968. Paryż: Instytut Literacki, 1969.
- Jan Bryłowski (ur. 1953). teatrnn.pl. [dostęp 17.05.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Edward Łukawer | Antoni Więckowski (przemysłowiec) | Jan Łopieński | Piotr Tymochowicz | Marek Złotek-Złotkiewicz | Teodor Toeplitz (1793–1838) | Józef Eryk Natanson | Jan Wedel | Karol Henryk Martens | Emil Gerlach | Sergiusz Prokurat | Herman Czerniakow | Jan Fruziński | Klementyna Granzow | Piotr Obidziński | Piotr Szulczewski | Marcin Beme | Stanisław Gall (ekonomista) | Kazimierz Natanson | Ludwik NorblinOceń: Krzysztof Malarecki