Karol Henryk Martens


Karol Henryk Martens to postać, która zapisała się w historii jako przedsiębiorca budowlany oraz inżynier. Urodził się 15 października 1868 roku w Warszawie, gdzie również rozpoczął swoją karierę zawodową. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do sektora budowlanego.

Martens był również filantropem oraz społecznie zaangażowanym działaczem. Przez całe swoje życie podejmował różnorodne inicjatywy, mające na celu wspieranie lokalnych społeczności. Zmarł 5 sierpnia 1948 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie budownictwa oraz działalności społecznej.

Życiorys

Karol Henryk Martens dorastał w rodzinie o silnych wpływach polskich. Jego ojciec, Fryderyk Martens, był przedsiębiorcą pochodzącym z Danii, urodzonym około 1839 roku, a zmarłym w 1899 roku. Karol ukończył szkołę średnią w Warszawie, a następnie podjął dalsze studia w Kolonii, które zakończył z wyróżnieniem w Wyższej Szkole Budowlanej.

W 1899 roku nawiązał współpracę z Adolfem Daabem, co zaowocowało stworzeniem spółki akcyjnej „Fr. Martens i A. Daab”. W swoim najlepszym okresie firma ta zatrudniała ponad trzy tysiące pracowników, stając się ważnym punktem na mapie branży budowlanej.

Przez czterdzieści cztery lata Martens pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Zawodowego Przemysłowców Budowlanych, które założył w 1904 roku. Jako inicjator „Przeglądu Budowlanego” przyczynił się do popularyzacji wiedzy w dziedzinie budownictwa. W latach trzydziestych był wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Budownictwa i Robót Publicznych, mającej swoją siedzibę w Brukseli. Jego osiągnięcia zostały docenione przez Radę Wydziału Inżynierii Politechniki Warszawskiej, która nadała mu tytuł inżyniera budownictwa lądowego.

Martens był również osobą zaangażowaną społecznie, finansując działalność parafii ewangelicko-augsburskiej, której był kuratorem. W trudnych czasach okupacji wspierał materialnie profesorów warszawskich. Po zakończeniu II wojny światowej aktywnie uczestniczył w odbudowie zniszczonego kościoła przy placu Małachowskiego, co świadczy o jego oddaniu dla wspólnoty.

Karol Henryk Martens miał dwie córki i dwóch synów z małżeństwa z Emilią z Jungów. Po jego śmierci, został pochowany w alei 53 nr 42 cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Warszawie (aleja 53, grób 32).

Ordery i odznaczenia

Karol Henryk Martens został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami za swoje osiągnięcia. Wśród nich znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 9 listopada 1931 roku.

Przypisy

  1. Przegląd Budowlany 1937 nr 3 [online], www.europeana.eu [dostęp 17.09.2024 r.]
  2. M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi przy organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu” (jako Henryk Martens).

Oceń: Karol Henryk Martens

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:23