Józef Ryszkiewicz (ojciec)


Józef Ryszkiewicz (ojciec) to postać znacząca w historii polskiego malarstwa. Urodził się 19 listopada 1856 roku w Warszawie, a jego życie artystyczne zakończyło się 26 maja 1925 roku w tym samym mieście. Był utalentowanym artystą malarzem, który zdobył uznanie w swoim fachu.

Warto również zaznaczyć, że był ojcem uznawanego malarza, Józefa Ryszkiewicza, którego dorobek artystyczny jest aktualnie badany i doceniany przez znawców sztuki, co podkreśla znaczenie rodziny Ryszkiewiczów w polskiej kulturze artystycznej. Pełen pasji i oddania malarstwu, Józef Ryszkiewicz pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej sztuce.

Można dowiedzieć się więcej o jego synu, Józefie Ryszkiewiczu, który kontynuuje rodzinną tradycję artystyczną.

Życiorys

Józef Ryszkiewicz był utalentowanym artystą, który rozpoczął swoją podróż artystyczną od studiów malarskich w warszawskiej Klasie Rysunkowej, gdzie uczył się pod okiem Wojciecha Gersona oraz Cypriana Lachnickiego. W 1875 roku kontynuował edukację w prestiżowej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w pracowni specjalizującej się w malarstwie batalistycznym, prowadzonej przez Bogdana Willewaldego. Jego drogi twórcze zaprowadziły go również do Monachium, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem Sandora Wagnera, zgłaszając się do Akademii – Techn. Malklasse na początku listopada 1879 roku.

Po powrocie do rodzinnej Warszawy, Ryszkiewicz aktywnie zaangażował się w działalność artystyczną, zasiadając w zarządzie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1900-1912 pełnił funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Jego prace cieszyły się uznaniem i były regularnie wystawiane w warszawskiej Zachęcie, a także w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach 1897-1901.

Jego obraz zatytułowany „Śmierć markietanki” zdobył brązowy medal podczas Powszechnej Wystawy w Paryżu w 1900 roku, co stanowiło duże osiągnięcie w jego karierze artystycznej. Ryszkiewicz specjalizował się głównie w malarstwie krajobrazowym oraz batalistycznym, tworząc również sceny rodzajowe i historyczne, które do dziś zachwycają swoją głębią i różnorodnością.

Artysta spoczywa na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 22-2-16, co świadczy o jego znaczeniu oraz trwałym śladzie, jaki pozostawił po sobie w polskiej sztuce.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: RYSZKIEWICZOWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 07.03.2020 r.]
  2. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 13, ISBN 83-903086-1-4.
  3. dane biograficzne na stronie Sejmu Wielkiego

Oceń: Józef Ryszkiewicz (ojciec)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:8