Agata Skwarczyńska


Agata Skwarczyńska, urodzona w 1981 roku w Warszawie, jest uznaną polską artystką działającą w różnych dziedzinach sztuki. Jej talent obejmuje scenografię, kostiumografię oraz reżyserię światła, co czyni ją wszechstronną osobą w swoich projektach.

W 2016 roku miała wyjątkową okazję uczestniczyć w rezydencji artystycznej w Craft Village, zlokalizowanym w Nowym Delhi w Indiach. To doświadczenie wzbogaciło jej twórczość i pozwoliło na nawiązanie międzynarodowych kontaktów w świecie sztuki.

Życiorys

Agata Skwarczyńska, znana z wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki wizualnej, stworzyła oprawę plastyczną wystawy „Teatr w stanie wojennym” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Działanie to miało istotne znaczenie w kontekście ukazania wpływu sztuki na życie społeczne i polityczne w Polsce.

W latach 2010–2011 objęła kuratelę polskiej ekspozycji narodowej oraz architektury. W ramach tych działań odpowiedzialna była za scenariusz wystawy, koncept tematu oraz wizualną oprawę, co znacząco wpłynęło na sposób, w jaki polska sztuka była prezentowana na arenie międzynarodowej. Skwarczyńska zaangażowała się również w reżyserię oraz stworzenie konceptu ośmiu klipów, które prezentowały osiągnięcia Polski w dziedzinie teatru i sztuk wizualnych podczas Praskiego Quadriennale – Performance and Space Design 2011.

Nie można zapomnieć o jej autorskim projekcie „Libereted Energy”, który stanowił część polskiej ekspozycji w ramach Praskiego Quadriennale (Prague Quadrennial). Wystawa ta została zaprezentowana w czerwcu 2011 roku w Pradze, a następnie ponownie w lipcu 2011 roku w Centrum Scenografii Polskiej znajdującym się w Katowicach. Projekty Skwarczyńskiej odbiły się szerokim echem zarówno w Polsce, jak i za granicą, potwierdzając jej status jako jednej z kluczowych postaci współczesnej sztuki wizualnej w naszym kraju.

Inspiracje

Agata Skwarczyńska tworzy swoje dzieła, bazując na doświadczeniach płynących ze sztuki konceptualnej oraz minimalizmu. To połączenie dwóch prądów artystycznych pozwala jej na eksplorację interesujących relacji. Interesuje ją powiązanie aktora z otaczającą przestrzenią, które można określić jako symbiotyczne.

Chociaż aktor i zaprojektowana przestrzeń operują w swojej odrębności, to właśnie obecność ciała aktora nadaje scenografii rzeczywistą wartość i znaczenie. W kontekście humanistycznym, Skwarczyńska poszukuje inspiracji w różnych kształtach krajobrazu naturalnego, które serwuje tło dla ludzkiego doświadczenia i życia.

W swoich projektach artystka często sięga po tkaniny, których użycie stanowi wyjątkowy element jej twórczości. Zajmuje się zarówno tradycyjnym tkactwem, jak i plecionkarstwem, co dodaje jej pracom głębi i unikalności.

Odznaczenia i nagrody

W dziedzinie sztuki teatralnej, Agata Skwarczyńska wyróżnia się niezwykłymi osiągnięciami, które zostały dostrzegane i doceniane w kraju oraz za granicą.

  • W 2015 roku otrzymała Złotą Maskę za swój wyjątkowy wkład w scenografię do spektaklu „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
  • W 2017 roku zdobyła Złotą nagrodę w kategorii performance design, obejmującej scenografię, kostiumy oraz reżyserię światła, za spektakl „Trędowata. Melodramat” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na międzynarodowej wystawie World Stage Design, która miała miejsce w Tajpej na Tajwanie.

Przypisy

  1. Złote Maski przyznane w Katowicach [ZDJĘCIA] - Dziennikzachodni.pl [online], www.dziennikzachodni.pl [dostęp 08.07.2020 r.]
  2. WSD2017|The Leper. A Melodrama [online], www.wsd2017.com [dostęp 08.07.2020 r.]
  3. PQ11 Liberated Energy [online], www.e-teatr.pl [dostęp 16.11.2017 r.]
  4. Wyzwolona energia w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego - Muzeum Śląskie [online], muzeumslaskie.pl [dostęp 16.11.2017 r.]
  5. Artist Residency [online], www.craftvillage.org.in [dostęp 16.11.2017 r.]

Oceń: Agata Skwarczyńska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:15