Alicja Hohermann


Alicja Hohermann, znana również jako Hohrman, była wyjątkową postacią w polskiej sztuce. Urodziła się w 1902 roku w Warszawie, gdzie spędziła swoje dzieciństwo i młodość, rozwijając swoje artystyczne zdolności.

Niestety, jej życie zostało tragicznie przerwane w 1943 roku, gdy zginęła w Auschwitz II – Birkenau, co stanowi smutny rozdział w historii wielu artystów żydowskiego pochodzenia.

Życiorys

Alicja Hohermann przyszła na świat w 1902 roku w Warszawie, w rodzinie żydowskiej o znacznych zasobach finansowych. Jej wczesne wprowadzenie w świat sztuki odbyło się prawdopodobnie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, chociaż są również doniesienia wskazujące na jej naukę w prywatnej instytucji prowadzonej przez Konrada Krzyżanowskiego. Po pewnym czasie spędzonym w Berlinie, gdzie artystka współpracowała z teatrami, zdecydowała się na przeniesienie do Paryża. Tam kontynuowała swoją edukację oraz zaczęła prezentować swoje dzieła podczas ważnych wydarzeń artystycznych, włączając w to Salony Niezależnych oraz Salon Jesienny.

Jej talent nie przeszedł niezauważony w Warszawie, gdzie wystawiała prace w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych. Co ciekawe, była jedną z nielicznych kobiet, które mogły zaprezentować swoje dzieła na indywidualnych wystawach, a nie jedynie w ramach zbiorowych ekspozycji. Dlatego też, Hohermann stała się pionierką w swojej dziedzinie, wzorując się na mężczyznach, którzy dominowali w ówczesnym świecie sztuki. Jej prace można było także podziwiać w Londynie oraz Nowym Jorku, co potwierdza szerokość jej uznania.

Okres II wojny światowej nie oszczędził artystki. Została aresztowana podczas próby przekroczenia granicy między Francją a Hiszpanią. Po tym dramatycznym incydencie, została umieszczona w obozie przejściowym w Drancy. Niestety, nie uniknęła deportacji do Auschwitz II – Birkenau, gdzie tragicznie zakończyła swoje życie.

Twórczość

Twórczość Alicji Hohermann charakteryzowała się wyraźnym związkiem formalnym z dziełami Marie Laurencin oraz Alicji Halickiej. Artystka nie tylko zajmowała się malarstwem, ale także wykazywała talent w dziedzinie ilustracji, tworząc grafiki do słynnego dzieła Cent ans de la mode parisienne. Ponadto, jej umiejętności obejmowały projektowanie dekoracji i kostiumów teatralnych, między innymi dla prestiżowego teatru Comédie des Champs Elysées.

W dorobku artystycznym Hohermann można dostrzec przenikliwe echa belle époque, które w harmonijny sposób łączą się z nowatorskimi elementami awangardy, w tym kubizmu. W szczególności w latach 30. XX wieku artystka koncentrowała się na malowaniu stylizowanych postaci kobiecych oraz tematyki religijnej, co stanowiło istotny aspekt jej twórczości.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n Alicja Hohermann [online], Villa la Fleur [dostęp 03.06.2023 r.]
  2. a b c d e f g h i j k RenataR. Piątkowska RenataR., Hoherman (Hohrman) Alicja, [w:] Polski słownik judaistyczny [online], delet.jhi.pl [dostęp 03.06.2023 r.]
  3. a b c d RenataR. Piątkowska RenataR., Artystki i miłośniczki sztuki – kobiety w żydowskim życiu artystycznym międzywojennej Warszawy. W kręgu Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych, „Studia Judaica”, 1 (47), 2021, s. 195–196, ISSN 2450-0100.
  4. a b c d Dziewczynka z królikiem, 1936 r. [online], DESA Unicum, 21.05.2015 r. [dostęp 03.06.2023 r.]

Oceń: Alicja Hohermann

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:14