Joanna Froehlich


Joanna Emilia Froehlich, znana również pod pseudonimem Mnich, to postać wyjątkowa w polskiej kulturze i edukacji. Urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła w lipcu 2003 roku, z dokładną datą śmierci pozostającą w niepewności, czy miało to miejsce 25, czy 30 dnia tego miesiąca.

Froehlich była nie tylko uznaną polonistką, ale także cenną nauczycielką, która przez wiele lat wpływała na rozwój swoich uczniów. W swoim bagażu doświadczeń zawodowych nosiła m.in. pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, gdzie z pasją przekazywała wiedzę oraz rozwijała zainteresowania literackie młodzieży.

Dodatkowo, Froehlich miała również związek z wojskiem, gdzie pełniła funkcję kapitana w Wojsku Polskim, co świadczy o jej różnorodnych zainteresowaniach oraz umiejętności przystosowywania się do różnych ról społecznych. Jej wkład w edukację oraz społeczeństwo polskie pozostaje niezatarte.

Życiorys

„Joanna Emilia Froehlich urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Warszawie, w rodzinie ewangelickiej związanej z edukacją. Jej ojciec, Jan, był wojskowym, a po 1919 roku pracował jako nauczyciel, podobnie jak jej matka, Cecylia. W latach 1929 lub od początku lat 30. XX wieku, młoda Joanna rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębiała tajniki filologii polskiej oraz germanistyki. W 1938 roku uzyskała dyplom magistra polonistyki.

Od 1938 roku podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego i niemieckiego w Gimnazjum im. Adama Skwarczyńskiego w Żyrardowie. W czasie II wojny światowej, na skutek niemieckiej okupacji, została główną organizatorką tajnego nauczania na poziomie ponadpodstawowym w Żyrardowie. Wykorzystała w tym celu struktury jawnej Szkoły Handlowej, której utworzenie było również zasługą jej działań. W 1940 roku przystąpiła do konspiracyjnych organizacji wojskowych, w tym do Tajnej Armii Polskiej, a następnie Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, gdzie przyjęła pseudonim Mnich i prowadziła działalność w zakresie kontrwywiadu.

W okresie 1945–1972 nauczała języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, pracując w pełnym wymiarze godzin do 1966 roku. W pierwszym kwartale 1946 roku przebywała w areszcie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grodzisku Mazowieckim, co było związane z jej powojenną działalnością w konspiracyjnej organizacji WiN. W latach 90. XX wieku Joanna uzyskała potwierdzenie stopnia kapitana, który został jej nadany przez komendanta WiN.

W 1988 roku wydała wspomnienia dotyczące okresu okupacji, zatytułowane „Z minionych dni”, w których opisała swoje doświadczenia z czasów nauczania w liceum ogólnokształcącym w Żyrardowie. Joanna Froehlich zmarła 25 lub 30 lipca 2003 roku, a jej miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Żyrardowie.

Od 2010 roku Joanna jest patronką ulicy znajdującej się w Żyrardowie, wytyczonej w pobliżu budynku liceum przy ulicy Kacperskiej. W uznaniu jej zasług, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Odznaką za tajne nauczanie.

Przypisy

  1. Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie – dane teleadresowe [online], Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie – lo.zyrardow.edu.pl [dostęp 06.12.2020 r.].
  2. Pamiętamy... O pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze, Renata R. Nalej (oprac.), Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie – lo.zyrardow.edu.pl [dostęp 06.12.2020 r.]
  3. Biogram Joanny Froehlich, [w:] W sprawie nadania nazwy ulicy (projekt), Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żyrardowa – bip.zyrardow.pl [dostęp 06.12.2020 r.]; Vademecum Żyrardowa, B.B. Nietrzebka (red.), Żyrardów 2011, s. 70.
  4. Biogram Joanny Froehlich: 30 lipca; Vademecum Żyrardowa, s. 70: 25 lipca.

Oceń: Joanna Froehlich

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:22