Adam Cymborski


Adam Piotr Cymborski jest postacią niezwykle ważną w historii Polski, urodził się 9 stycznia 1967 roku w Warszawie.

Znany jest jako działacz opozycji antykomunistycznej, który aktywnie uczestniczył w walce z reżimem w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL).

Jego zaangażowanie miało kluczowe znaczenie, jako że był współzałożycielem Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, które miało znaczący wpływ na działania opozycyjne w Warszawie.

Życiorys

Adam Cymborski rozpoczął swoją działalność jako ogrodnik w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie w latach 1987-1989. W 1991 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Już w 1982 roku zaangażował się w Międzyszkolny Komitet Oporu, który jednoczył młodzież z kilkunastu szkół w stolicy. Od 1983 do 1986 roku był współzałożycielem Młodzieżowego Komitetu Oporu, działającego w Zespole Szkół Ogrodniczych w Konstancinie-Jeziornie.

W marcu 1984 roku Cymborski zorganizował wyjazdy młodzieży, która wspierała strajk w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, niedaleko Garwolina. W latach 1986-1991 był zaprzysiężonym członkiem Solidarności Walczącej, a także współzałożycielem warszawskiego oddziału tego ruchu. Pełnił wiele istotnych funkcji, takich jak współredaktor, drukarz oraz organizator kolportażu podziemnych wydawnictw.

Wśród jego dorobku znajdowały się pisma takie jak „Alternatywy”, „Wolny Strzelec” i „Warszawski Biuletyn Uliczny”. Poza tym współpracował z Międzyzakładowym Robotniczym Komitetem Solidarności oraz z organizacją „Wolność i Niepodległość”. Jego działania koncentrowały się na kolportażu i druku różnych wydawnictw, w tym młodzieżowych (Victoria, Sympatyk, Legion Młodych) oraz podziemnych (Tygodnik Wojenny, CDN-GWR, Robotnik). Publikacje sygnowane przez Solidarność Walczącą, jak „Wolny Strzelec”, „Alternatywa” i „Solidarność Walcząca” również znalazły się w jego repertuarze.

W okresie tym pełnił również rolę kuriera, przewożąc niepodległościowe wydawnictwa z Wrocławia oraz uczestnicząc w akcjach specjalnych Grup Wykonawczych Solidarności Walczącej. W latach 1987-1991 ścisła współpraca z Międzyzakładowym Robotniczym Komitetem „Solidarności” oraz z PPS-Rewolucją Demokratyczną przyczyniły się do jego zaangażowania w działalność polityczną. Jeszcze w latach 1990-1992 był członkiem Partii Wolności, co dopełniło jego heroiczną biografię w opozycji demokratycznej.

Odznaczenia

W 2020 roku Adam Cymborski został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności.

Następnie, w 2023 roku, otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22.10.2020 r. o nadaniu odznaczeń [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 12.01.2024 r.]
  2. Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie - Portal Gov.pl [online], Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie [dostęp 12.01.2024 r.]

Oceń: Adam Cymborski

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:14