Jan Ścisło


Jan Ścisło to wybitny polski artysta, który urodził się w Warszawie w 1729 roku. Jego twórczość miała duży wpływ na rozwój sztuki malarskiej w Polsce XVIII wieku.

Zmarł 8 lipca 1804 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i istotne miejsce w historii polskiego malarstwa.

Życiorys

Jan Ścisło, artysta o niezwykłym talencie, przyszedł na świat w 1729 roku w Warszawie. Jego edukację w zakresie sztuk malarskich rozpoczął pod okiem Szymona Czechowicza, a także, co wydaje się być bardzo prawdopodobne, u M. Bacciarellego.

W swoim dorobku twórczym koncentrował się na malowaniu pejzaży oraz scen religijnych, realizując dzieła w stylu rokoko. W 1766 roku wykonał malowidła do Zamku Królewskiego, zaś dwa lata później, w 1768 roku, ozdobił wnętrza zamku Ujazdowskiego. Jego twórczość nie ograniczała się jednak do tych dwóch miejsc – w 1775 roku stworzył również obrazy do Białego Domu, który znajduje się w Łazienkach Królewskich.

Twórczość

Jan Ścisło był znaczącą postacią w sztuce, a jego prace obejmują cztery niezwykłe obrazy, które zdobią kaplicę NMP w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Wśród nich znajdują się:

  • Niepokalane poczęcie,
  • Zwiastowanie,
  • Ofiarowanie,
  • Wniebowzięcie Panny Maryi.

W zbiorach króla Stanisława Augusta można odnaleźć trzy kolejne obrazy:

  • Krajobraz – figury i konie,
  • Niewiasta flamandzka sprzedająca kapustę,
  • Kuchnia, w niej dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Dodatkowo, jego twórczość obejmuje również dzieło zatytułowane „Rozmnożenia chlebów” z 1796 roku, które można podziwiać w kościele w Wieluniu.

Artysta zmarł 8 lipca 1804 roku w Warszawie. Jego życie dobiegło końca w samotności, jednak pośmiertnie znalazł spoczynek na cmentarzu świętokrzyskim, dzięki staraniom siostry, która opiekowała się nim w ostatnich latach życia.

Przypisy

  1. Szymon Czechowicz; Życie i twórczość [online], Culture.pl [dostęp 24.04.2021 r.]
  2. Biały Dom - Łazienki Królewskie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 24.04.2021 r.]
  3. Wieluń: kościół św. Józefa [online], dziedzictwo.ekai.pl [dostęp 24.04.2021 r.]

Oceń: Jan Ścisło

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:17