Andrzej Łukasik, urodzony 1 września 1955 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim muzykiem jazzowym, który specjalizuje się w grze na kontrabasie.
Jego twórczość i pasja do muzyki jazzowej przyczyniły się do wzbogacenia polskiej sceny muzycznej, a talent kontrabasisty zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Życiorys
Andrzej Łukasik, wybitny kontrabasista, uzyskał dyplom na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczył się pod okiem profesora Andrzeja Mysińskiego. Swoją karierę w muzyce jazzowej rozpoczął w 1978 roku, dołączając do Kwintecie Kazimierza Jonkisza, w którego składzie byli również tacy artyści jak Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak oraz Janusz Skowron. Zespół ten nagrał album i wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree w roku 1980.
W pierwszej połowie lat 80. otrzymał stypendium w ramach nagrody im. Krzysztofa Komedy. W 1984 roku, wspólnie z Krzysztofem Wolińskim, zdobył wyróżnienie na międzynarodowym konkursie jazzowym w Hoeilaart, w Belgii.
Muzyk ten współpracował z wieloma znanymi postaciami polskiego jazzu, takimi jak: Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Tomasz Szukalski, Andrzej Olejniczak, Pawłem Perlińskim, Robertem Majewskim, Januszem Skowronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzesimirem Dębskim oraz Januszem Muniakiem.
Łukasik był członkiem wielu ważnych formacji jazzowych, w tym zespołów prowadzonych przez Włodzimierza Nahornego, Novi Singers i Kazimierza Jonkisza. Udzielał się również w Big Band PRiTV pod kierownictwem Andrzeja Trzaskowskiego, Project Grappelli oraz Warsaw Paris Jazz Quintet. Wraz z Januszem Szromem oraz Andrzejem Jagodzińskim stworzył zespół Straszni Panowie Trzej.
Muzyk współpracował także z artystami z innych gatunków muzycznych, w tym z Krzysztofem Jakowiczem, Andrzejem Wróblem, Wojciechem Młynarskim, Jerzym Derflem, Krystyną Jandą, Joanną Trzepiecińską, Zbigniewem Zamachowskim, Piotrem Machalicą, Arturem Andrusem, Andrzejem Poniedzielskim oraz Bogdanem Loeblem.
Był również odpowiedzialny za wiele innowacyjnych projektów muzycznych, w tym cykl koncertów prowadzonych przez Artura Andrusa, trwających przez pięć lat i znamiennych dla rozwoju polskiej muzyki jazzowej. Koncerty te, nazwane pierwotnie Jazz, Powidła, Lasy, później przyjęły nazwę Warszawskie Wieczory Jazzowe i gościły tak znakomitych artystów, jak Ewa Bem, Lora Szafran, Iza Zając, Ewa Uryga, Andrzej Dąbrowski, Janusz Szrom, Marek Bałata, Krzysztof Kiljański oraz wielu innych.
Od 1994 roku, Andrzej Łukasik prowadzi swoją własną agencję artystyczną Blue Note, która zajmuje się organizowaniem koncertów oraz festiwali, a także produkcją płyt. Dwa jego albumy zdobyły tytuł Złotej Płyty: Straszni Panowie Trzej oraz Pogadaj ze mną, oba w 2009 roku.
Dyskografia
Muzyka jazzowa
Andrzej Łukasik w swoim dorobku artystycznym posiada wiele niezwykłych projektów. W roku 1980 zrealizował album Tiritaka z Kwintetem Kazimierza Jonkisza, który ukazał się nakładem Polskich Nagrań. Kolejnym ważnym wydaniem z 1982 roku był XYZ, również w współpracy z tym kwintetem. Osiągnięcia z 1984 roku obejmują album Purpurowa Bossa nagrany z zespołem Completorium oraz występ na płycie Jazz Hoeilaart w Belgii.
W 1988 roku Łukasik wydaje Pryvilege we współpracy z Marianną Wróblewską, w 1991 roku pojawia się Obejmij mnie, oba tytuły pod marką Polskich Nagrań. Po pięciu latach, w 1995 roku, nagrania Jobim realizowane z Maciejem Strzelczykiem ukazały się w Polonia Records.
Rok 1997 przynosi Kolędy z Marzeną Ślusarską, a 1999 rok to Suita na wiolonczelę i trio jazzowe, stworzona razem z Andrzejem Wróblem, wydana przez Acte Prealable. W kolejnych latach jego twórczość obejmuje prace, takie jak Straszni Panowie Trzej w 2006 roku, Cicho, cicho pastuszkowie z Włodzimierzem Nahornym w 2007 roku, oraz Project Grappelli i Pogadaj ze Mną w 2008 roku. Na koniec, w 2010 roku zaprezentował Chopin Symphony Jazz Project z Warsaw Paris Jazz Quintet oraz drugą edycję Straszni Panowie Trzej w 2014 roku.
Inne nagrania
W rozbudowanej dyskografii artysty znajdują się również nagrania, które niekoniecznie są związane z jazzem. W 1980 roku wydał album Nasza Basia Kochana pod marką Polskich Nagrań. W 1986 roku wziął udział w recitalu Edyty Geppert Recital-Live produkcji Pronit, a w 1989 roku nagrał Gdzie się podziały tamte prywatki dla Polskich Nagrań. W 1995 roku Łukasik był częścią projektu Róbmy Swoje’95, a w 1996 roku zaprezentował Młynarski Recital ‘71. W tym samym roku współpracował również przy nagraniu Nobel ’96 dedykowanym Wisławie Szymborskiej.
Również w 1996 roku powstał album Łucja Prus – Piosenki, Wisława Szymborska – Wiersze przy współpracy z Acord. W roku 2007 wydany został projekt Ryś w EMI Music Poland, udowadniając tym samym, że jego talent może realizować różnorodne muzyczne formy.
Jako producent
Łukasik nie tylko wykonuje, ale także pełni rolę producenta. W 2006 roku zrealizował album Straszni Panowie Trzej, a rok później był odpowiedzialny za Cicho, cicho pastuszkowie. W 2008 roku powstały projekty Project Grappelli oraz Pogadaj ze Mną. Jako producent kontynuował współpracę w 2009 roku przy Chopin/Jagodziński Sonata b-moll, a w 2010 roku był zaangażowany w Chopin Symphony Jazz Project. Po raz kolejny pojawił się jako producent w 2014 roku, przyjmując rolę nad Straszni Panowie Trzej 2 z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim, wydanym przez Blue Note.
Działalność filmowa i teatralna
Kompozytor muzyki
W zakresie swojej działalności artystycznej, Andrzej Łukasik wykazał się szczególnymi osiągnięciami jako kompozytor. W 1996 roku stworzył muzykę do filmu Tajny Detektyw, co stanowi jedno z jego około najbardziej rozpoznawalnych dzieł w świecie filmowym.
Wykonanie muzyki
Jako wykonawca muzyki, Łukasik brał udział w wielu projektach filmowych, które są istotnym elementem polskiej kinematografii. Wśród jego osiągnięć znajdują się:
- 1989 – Deja vu,
- 1994 – Oczy Niebieskie,
- 1996 – Tajny Detektyw,
- 1998 – Milena,
- 1998 – Dokument Podróży,
- 2000 – Kamienica na Nalewkach,
- 2001 – Poranek kojota,
- 2003 – Magiczna gwiazda,
- 2007 – Ryś.
Obsada
W swojej karierze Łukasik niejednokrotnie występował także w roli aktora. Jego znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie obejmują :
- 1996 – Pułkownik Kwiatkowski,
- 2001 – Poranek kojota,
- 2003 – Tygrysy Europy.
Przypisy
- Listy bestsellerów, wyróżnienia:: Związek Producentów Audio-Video
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Elżbieta Chojnacka | Feliks Frydman | Malwina Buss | Artur Sikorski | Jerzy Boniński | Aleksander Regulski | Piotr Pręgowski (aktor) | August Fryderyk Duranowski | Jan Antoni Biernacki | Justyna Holm | Andrzej Głoskowski | Stanisław Belski | Wiesław Zieliński (fotograf) | Anna Górna | Bogdan Łoszewski | Agnieszka Zwierko-Wiercioch | Czesław Byszewski | Urszula Dębska | Jan Ścisło | Bilon (raper)Oceń: Andrzej Łukasik (kontrabasista)