Jan Kurdwanowski


Jan Kurdwanowski, który przyszedł na świat 7 października 1924 roku w Warszawie, jest postacią zapisaną w historii Polski jako wybitny lekarz oraz odważny uczestnik powstania warszawskiego.

W trakcie zaciętych walk w 1944 roku, znany pod pseudonimem „Krok”, przyczynił się do wysiłku obronnego stolicy. Po zakończeniu wojny, zasłynął również jako autor wspomnień, w których dzielił się swoimi przeżyciami z okresu powstania.

Jan Kurdwanowski zmarł 13 czerwca 2018 roku, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w pamięci narodowej.

Życiorys

Jan Kurdwanowski był synem Władysława oraz Marii z domu Pilitowska. Przed wybuchem II wojny światowej, mieszkał na Powiślu, w lokalu przy ulicy Cecylii Śniegockiej 10. W 1936 roku rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, gdzie na tajnych kompletach uzyskał maturę w 1942 roku. Po zakończeniu nauki, podjął studia medyczne w Szkole Sanitarnej Jana Zaorskiego, które zostały przerwane wybuchem powstania warszawskiego.

W czasie powstania był aktywnym członkiem 3. kompanii Batalionu „Chrobry I”, należącego do Grupy AK Północ oraz Zgrupowania „Kryska”. Walczył na Woli, na Starym Mieście oraz w Czerniakowie. Był jednym z zaledwie dziewięciu ocalałych po bombardowaniu Pasażu Simonsa, które miało miejsce 31 sierpnia 1944 roku, w wyniku którego zginęło 370 osób. Z Śródmieścia przedostał się kanałami na Czerniaków i brał udział w walkach o dom przy ulicy Okrąg 2. Po przegranej bitwie o Czerniaków, został umieszczony w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało mu się uciec.

Bezpośrednio po wojnie nawiązał współpracę z antykomunistycznym oddziałem Jana Kempińskiego. W 1950 roku uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Gdańsku, kształcąc się pod okiem Henryka Brokmana. Specjalizował się w pediatrii. W latach 1951–1953 pełnił funkcję ordynatora w szpitalu dziecięcym w Elblągu, a następnie od 1953 do 1957 roku pracował jako asystent w klinice dziecięcej w Warszawie, mieszczącej się przy ul. Działdowskiej.

W 1957 roku udał się na wycieczkę do Włoch, z której nie powrócił już do swojej ojczyzny. W 1960 roku osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie wykonywał zawód psychiatry.

Twórczość literacka

Jan Kurdwanowski jest autorem wielu interesujących dzieł, które przyciągają uwagę i zachęcają do refleksji. Wśród najważniejszych jego publikacji można wymienić:

  • Mrówka na szachownicy, Nowy Jork 1983, Warszawa 1993, 1999,
  • Jak wybrałem wolność na Zachodzie, Warszawa, 1995, 1999,
  • Incident in the Far North.

Przypisy

  1. https://kurdwanowski.pl/pdf/a21.pdf str. 408-409

Oceń: Jan Kurdwanowski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:19