Jan Andrzej Bielecki, urodzony 15 czerwca 1942 roku w Warszawie, był wybitnym polskim informatykiem i dydaktykiem. Jego życie zakończyło się 25 grudnia 2001 roku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie informatyki w Polsce.
Bielecki zasłynął jako nauczyciel akademicki, który z zaangażowaniem przekazywał swoją wiedzę młodszym pokoleniom. Był autorem wielu książek, które popularyzowały różne języki programowania, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania informatyką wśród studentów oraz pasjonatów technologii.
Życiorys
Wykształcenie
Jan Bielecki jest absolwentem Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Jego talent matematyczny zaowocował zwycięstwem w ogólnopolskiej olimpiadzie matematycznej, co pozwoliło mu na podjęcie studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1960 roku. Studia zakończył w 1966 roku, osiągając tytuł najlepszego studenta swojego rocznika. W 1970 roku obronił pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk technicznych.
Praca dydaktyczna
Od 1967 roku, Bielecki był częścią Katedry Budowy Maszyn Matematycznych, która później przekształciła się w Instytut Informatyki na Wydziale Elektroniki. Pełnił tam różne funkcje, począwszy od asystenta, przez adiunkta, aż do starszego wykładowcy. Londzie od 1997 roku, objął stanowisko profesora w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie prowadził Katedrę Metod Programowania, wprowadzając nowoczesne techniki nauczania, w tym programowanie w Javie.
Praca naukowo-ekspercka
W ramach swojej pracy w Instytucie Informatyki, Bielecki aktywnie uczestniczył w licznych projektach badawczych. W znaczący sposób przyczynił się do powstania założeń funkcjonalnych systemu oprogramowania dla maszyny KRTM/UMC-20. Również zaprojektował kompilator języka FORTRAN ANSI dedykowany dla tej maszyny, wykorzystując wcześniejsze prace, które prowadził nad kompilatorem dla maszyny K-202. Był także konsultantem dla polskich i międzynarodowych firm informatycznych oraz jedynym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej w komitecie standaryzacyjnym języka ANSI C.
Autor podręczników
Bielecki jest autorem ponad 100 podręczników dotyczących nauki różnych języków programowania, takich jak Pascal, C, C++ oraz Java, a także obsługi popularnego oprogramowania biurowego. Łączny nakład tych publikacji przekroczył 800 tysięcy egzemplarzy w latach 1989–2001, a niektóre z nich zostały wydane w tłumaczeniu. Chociaż opisy języków programowania stworzone przez Bieleckiego były dla wielu zbyt skomplikowane i trudne do przyswojenia, dla innych stanowiły cenne źródło wiedzy w tamtych czasach. Ponadto, Bielecki aktywnie wspierał rozwój polskiej terminologii w informatyce, zarówno stosując już uznane terminy, jak i proponując nowe, z których część nie zyskała powszechnego uznania, jak na przykład termin „dwumlask” oznaczający podwójne kliknięcie myszą.
Lista podręczników
Oto wyjątkowa lista podręczników, które zostały opracowane przez Jana Bieleckiego oraz w jego współpracy z innymi autorami na przestrzeni lat.
- 1979 ANS-FORTRAN (współautor: Marek A. Suchenek),
- 1981 FORTRAN dla zaawansowanych (współautor: Marek A. Suchenek),
- 1987 Język C. Interpretacja standardu,
- 1987 Turbo Pascal wersja 3.0,
- 1988 Rozszerzony TURBO Pascal wersja 4.0,
- 1988 Język FORTH,
- 1989 Grafika Turbo: Od Turbo Pascala 4.0 do Turbo C 1.5,
- 1990 Turbo C z grafiką dla IBM PC,
- 1990 Turbo Pascal – wersja obiektowa,
- 1991 Borland Turbo C++. Eine neue Generation,
- 1991 Von C zu C++,
- 1992 TopSpeed Modula-2, Erweiterte Modula-2 version 2 für den IBM-PC,
- 1992 Turbo Assembler und Debugger,
- 1997 ANSI C++,
- 1997 Java od podstaw,
- 1998 Wprowadzenie do języka C,
- 1999 Java 3,
- 1999 Java 3 RMI,
- 1999 Java w szkole,
- 1999 Visual C++ 6. Programowanie współbieżne, obiektowe i zdarzeniowe do Windows 95/98/NT,
- 1999 Java na uczelni,
- 2000 Java 4 Swing,
- 2000 ANSI C++,
- 2001 Java XP. Poradnik eksperta.
Odznaczenia i nagrody
Jan Bielecki, znany informatyk, posiada bogaty dorobek nagród i odznaczeń, które świadczą o jego wybitnych osiągnięciach w dziedzinie technologii i edukacji.
- złoty Krzyż Zasługi – 1978,
- nagrody Ministra Edukacji Narodowej (przyznawane wielokrotnie w latach 1982–1998),
- nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej (wielokrotnie w latach 1986–1999),
- nagroda Krzemowego Oskara, przyznana w głosowaniu internetowym w 2000.
Upamiętnienia
Jan Bielecki, jako postać istotna w dziedzinie informatyki, został upamiętniony na różne sposoby, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój technologii oraz edukacji. Jednym z kluczowych wydarzeń było nadanie imienia doktora Jana Bieleckiego Laboratorium Komputerowemu w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej. Decyzję tę podjęła Rada Wydziału Elektroniki w kwietniu 2002 roku, co stanowi symboliczną laudację dla osiągnięć doktora Bieleckiego.
Kolejnym znaczącym aktem, który podkreśla wkład Jana Bieleckiego w edukację oraz rozwój akademicki, było nadanie jego imienia Auli Głównej w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Takie honory świadczą o trwałym wpływie, jaki jego prace wywarły na przyszłe pokolenia studentów oraz specjalistów w dziedzinie informatyki.
Przypisy
- Prof. Jan Bielecki nie żyje – Nowe technologie w INTERIA.PL [online], nt.interia.pl [dostęp 24.03.2021 r.]
- a b c WEITI 2011 ↓
- Bańko 2011 ↓
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jadwiga Walczyna | Artur Andrzejuk | Wiktor Lampe | Paulina Krakowowa | Milada Ślizińska | Włodzimierz Surewicz | Mirosław Pęczak | Alicja Gęścińska | Marek Kosewski | Jerzy Dmochowski | Krzysztof Wojciechowski (filozof i socjolog) | Eugeniusz Cezary Król | Marek Barański (historyk) | Wacław Stefan Lewandowski | Konrad Bieliński | Jacek Jagielski | Konstanty Zakrzewski | Paweł Artymowicz | Tadeusz Kahl | Małgorzata Kalinowska-IszkowskaOceń: Jan Bielecki (informatyk)