Jerzy Dmochowski


Jerzy Zygmunt Dmochowski, znany również pod pseudonimem Dwururka, urodził się 2 maja 1923 roku w Warszawie, gdzie również zmarł 20 czerwca 1994 roku.

Był to wybitny w wykładowca i pedagog, który specjalizował się w dziedzinie obróbki skrawaniem oraz dynamiki skrawania.

Życiorys

Jerzy Dmochowski był synem Stefana oraz Stefanii z domu Lukasik. W 1943 roku zakończył edukację w Szkole Budowy Maszyn w Warszawie. W trakcie II wojny światowej aktywnie angażował się w powstanie warszawskie, a po jego zakończeniu trafił do niewoli niemieckiej w obozie blisko Sandbostel. W 1946 roku uzyskał dyplom w Szkole Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda, a pięć lat później otrzymał w Moskwie tytuł kandydata nauk technicznych.

W 1952 roku Jerzy Dmochowski objął stanowisko zastępcy profesora oraz kierownika Katedry Obróbki Metali na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. W następnym roku podjął dodatkową pracę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a w 1958 zaczął prowadzić zajęcia na Politechnice Szczecińskiej. W 1962 roku został uhonorowany tytułem profesora nadzwyczajnego, a w 1975 roku profesora zwyczajnego.

Jego działalność badawczo-naukowa obejmowała szeroki zakres tematów związanych z obróbką skrawaniem oraz obrabiarkami. Jerzy Dmochowski znalazł swój ostatni spoczynek w Warszawie, na starym cmentarzu na Służewie.

Stanowiska

Jerzy Dmochowski, znany z wielu osiągnięć, był związany z różnymi instytucjami edukacyjnymi na przestrzeni swojego życia zawodowego. Jego kariera akademicka obejmowała różnorodne stanowiska, które przyczyniły się do rozwoju techniki oraz kształcenia młodych inżynierów.

  • w 1952 roku objął stanowisko zastępcy profesora oraz kierownika Katedry Obróbki Metali na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej,
  • w latach 1953-1957 pracował w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
  • w latach 1958-1966 pełnił rolę wykładowcy na Politechnice Szczecińskiej.

Członkostwa

W życiu Jerzego Dmochowskiego istotną rolę odgrywały różnorodne przynależności do towarzystw i organizacji, które miały wpływ na rozwój jego kariery naukowej oraz zawodowej.

  • członek Polskiego Towarzystwa Metaloznawczego,
  • członek Komitetu Badań Naukowych,
  • kierownik Rady Naukowej Centrum Badawczego KOPROTECH,
  • członek Sekcji Podstaw Technologii Maszyn PAN,
  • członek PPR (1946-1948),
  • członek PZPR (1948-1989).

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

Jerzy Dmochowski to postać, która w obszarze nauki zdobyła liczne wyróżnienia. Jest czterokrotnym laureatem nagród przyznawanych przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, co podkreśla jego wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Dodatkowo, otrzymał wiele nagród od Rektora Politechniki Warszawskiej, co świadczy o jego znaczącym wpływie i uznaniu w środowisku akademickim.

Publikacje

Jerzy Dmochowski, znany w swojej dziedzinie, jest autorem kilku istotnych prac naukowych, które miały znaczący wpływ na rozwój technologii i obróbki skrawaniem. Jego publikacje obejmują zakres badań i zastosowań, które przyczyniły się do znacznego poszerzenia wiedzy w tym obszarze.

  • Podstawy skrawania, 1965,
  • Obróbka ultradźwiękowa, 1972,
  • Zastosowanie metod cybernetyki technicznej do badań dynamiki obróbki skrawaniem i obrabiarek, 1970.

Odznaczenia

Jerzy Dmochowski otrzymał szereg wyróżnień i odznaczeń, które są świadectwem jego znaczącej działalności i wpływu na rozwój kraju. Wśród nich można wymienić:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. a b Powstańcze Biogramy - Jerzy Dmochowski [online], www.1944.pl [dostęp 30.06.2018 r.]
  2. a b c d e f Jerzy Dmochowski – biogram. Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej. [dostęp 11.09.2015 r.]
  3. B. Nowicki, M. Trojanowska: Biogramy profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Wydziału Inżynierii Produkcji, dawniej Mechaniczny Technologiczny. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2002.
  4. Andrzej Liczbiński "Wykaz profesorów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 1988-2000" Biblioteka główna Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000.
  5. Informator Biograficzny Kto jest kim w Polsce, Wyd. Interpress, Warszawa 1989, ISBN 83-223-2491-X.

Oceń: Jerzy Dmochowski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:19