Alicja Gęścińska


Alicja Gęścińska, znana również jako Alicja Anna Gęścińska, to wybitna osobowość współczesnej filozofii i literatury. Urodziła się w 1981 roku w Warszawie, co znacząco wpływa na jej twórczość i myślenie krytyczne.

Jako polsko-belgijska filozofka, pisarka oraz publicystka, zyskała uznanie w różnych kręgach intelektualnych w Polsce i za granicą, co czyni jej prace szczególnie interesującymi dla szerokiego grona czytelników.

Życiorys

W 1988 roku Alicja Gęścińska z rodziną dokonała przeprowadzki do Belgii. Początkowo przez kilka miesięcy osiedli w ośrodku dla uchodźców w Brukseli. Następnie jej rodzice osiedli w miejscowości Lede, usytuowanej we wschodniej Flandrii. Tam, uczęszczając do lokalnej szkoły, Alicja szybko przyswoiła język niderlandzki.

W 2007 roku zakończyła studia na wydziale etyki Uniwersytetu w Gandawie, zdobywając najwyższą ocenę summa cum laude. W okresie od 2007 do 2008 roku prowadziła badania na Uniwersytecie Warszawskim, co było znacznym krokiem w jej karierze akademickiej.

W 2008 roku Alicja rozpoczęła studia doktoranckie w Gandawie. W 2011 ukazała się jej debiutancka książka zatytułowana „Podbój wolności”, która przyniosła jej uznanie i nagrodę Boekenprijs deMens.nu. Rok później uzyskała stopień doktora filozofii za pracę poświęconą myśli Maxa Schelera oraz Karolowi Wojtyle.

W tym samym 2012 roku Gęścińska nawiązała współpracę z holenderską gazetą Trouw, gdzie prowadziła popularną rubrykę „Filozoficzna jedenastka”, w której poruszała zagadnienia związane z filozofią i jej wpływem na współczesność. W latach 2013-2014 miała okazję pracować na renomowanym Wydziale Politologii Uniwersytetu Princeton.

W 2014 roku opublikowała monografię na temat Leszka Kołakowskiego, co umocniło jej pozycję w środowisku akademickim oraz literackim. Następnie, w latach 2014-2016, prowadziła wykłady w Amherst College, gdzie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi naukowcami.

Debiutancka powieść Alicji, nosząca tytuł „Pewnego rodzaju miłość”, zadebiutowała na rynku literackim w 2016 roku. W tym samym okresie Gęścińska wróciła z powrotem do Belgii, gdzie w telewizji belgijskiej Canvas prowadziła program autorski o nazwie „Wanderlust”. W ramach tego programu, miała przyjemność rozmawiać z wieloma znakomitymi osobistościami XXI wieku: pisarzami, filozofami, dziennikarzami oraz artystami. Wśród jej gości znaleźli się m.in. brytyjski filozof Roger Scruton, flamandzkie pisarki Conny Palmen i Lieve Joris, oraz polski reżyser Krzysztof Zanussi.

W 2017 roku powieść Alicji Gęścińskiej została wyróżniona nagrodą Debuutprijs, flamandzkim laurem za najlepszy debiut literacki, co stanowiło ukoronowanie jej dotychczasowej pracy twórczej.

Życie prywatne

Alicja Gęścińska jest osobą, która ceni sobie życie rodzinne. Jej mężem jest belgijski tłumacz oraz slawista, Steven. Para wychowuje razem trzech synów, co stanowi ważny element ich codziennego życia.

Przypisy

  1. Filosoof Alicja Gescinska wint Debuutprijs 2017. VRT NWS. [dostęp 18.03.2020 r.]
  2. Alicja Gęścińska. Przekrój. [dostęp 18.03.2020 r.]
  3. Alicja Gescinska. Amherst College. [dostęp 18.03.2020 r.]
  4. Shortlist Boekenprijs deMens.nu. deMens.nu. [dostęp 18.03.2020 r.]
  5. Małgorzata Bos-Karczewska: „Musimy walczyć”. Polsko-belgijska filozof i pisarka Alicja Gęścińska o fascynacji człowiekiem. Polonia.nl - Portal Polonii Holenderskiej. [dostęp 18.03.2020 r.]
  6. Marc van Dijk: Vrijheid is het meest misbruikte woord in de politiek. Trouw.nl. [dostęp 18.03.2020 r.]
  7. a b c d e Alicja Gęścińska. [dostęp 18.03.2020 r.]

Oceń: Alicja Gęścińska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:6