Hanna Olechnowicz, urodzona 15 grudnia 1918 roku w Warszawie, to wybitna postać polskiej psychologii, której działalność skoncentrowana była na pracy z dziećmi cierpiącymi na zaburzenia rozwojowe. Zmarła 3 lipca 2013 roku w tym samym mieście.
W ciągu swojej kariery, Hanna Olechnowicz miała istotny wpływ na rozwój terapii dziecięcej, a jej najważniejszym osiągnięciem było założenie Klubu Terapeutycznego, który skierowany był do dzieci z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi. To innowacyjne przedsięwzięcie stanowiło wsparcie dla najmłodszych oraz ich rodzin, oferując profesjonalne metody terapeutyczne oraz psychologiczną pomoc.
Życiorys
Hanna Olechnowicz to wnuczka Władysława Olechnowicza, znanego polskiego lekarza psychiatry, a także antropologa, etnografa i archeologa. Władysław był także twórcą pierwszej w Lublinie prywatnej kliniki dla osób z problemami psychicznymi. Jej ojcem był Marian Olechnowicz, który zasłużył się jako bohater wojny w 1920 roku.
Hanna rozpoczęła swoją edukację w Dworku Cisowym, renomowanej szkole prowadzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego w Sromowcach Wyżnych, gdzie nauczycielką była druhna Olga Drahonowska-Małkowska. Kontynuowała naukę w gimnazjum Szachtmejerowej w Warszawie, a maturę zdała w 1937 roku w sanatoryjnym gimnazjum im. Św. Teresy w Rabce-Zdroju.
Rok później, w 1938 roku, podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filozoficzno-Humanistycznym. Do nauki powróciła w 1945 roku na tym samym wydziale, zdobywając tytuł magistra psychologii w 1950 roku.
Hanna uzyskała doktorat z zakresu nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogiki na Wydziale Psychologiczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1973 roku habilitowała się na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozpoczęła karierę zawodową w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie badała dzieci przy użyciu testu inteligencji Terman-Merrill. Pełniła tam funkcję od 1948 do 1951 roku. W latach 1954–1966 pracowała pod okiem docent Izabeli Bielickiej na oddziale noworodkowym zajmującym się dziećmi z opóźnieniami rozwojowymi.
Klub Terapeutyczny
W 1989 roku, razem z Anną Ciupą, założyła i prowadziła Klub Terapeutyczny dla Dzieci z Poważnymi Zaburzeniami Emocjonalnymi, który funkcjonował w Warszawie przez wiele lat. Po zakończeniu swojej działalności, Hanna Olechnowicz została pochowana na Powązkach (kwatera 281-6-2/3).
Publikacje
Hanna Olechnowicz ma na swoim koncie wiele ważnych publikacji, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w obszarze edukacji i terapii dzieci. Oto niektóre z nich:
- 1969 Pierwsze kroki wśród ludzi, Warszawa, Nasza Księgarnia,
- 1973 Stereotypowe ruchy wahadłowe u dzieci. Z badań nad zaburzeniami zachowania na podłożu cech niedojrzałości, Wrocław, Ossolineum,
- 1979 Wychowanie i nauczanie głębiej upośledzonych umysłowo (redakcja), Warszawa, WSiP,
- 1983 Metody aktywizowania głębiej upośledzonych umysłowo, Warszawa, WSiP,
- 1986 Konstruowanie sytuacji społecznych wyzwalających aktywność głębiej upośledzonych umysłowo, Warszawa, WSPS,
- 1988 U źródeł rozwoju dziecka: o wspomaganiu rozwoju prawidłowego i zakłóconego (redakcja), Warszawa, Nasza Księgarnia,
- 1991 Zabawa wychowuje leczy i raduje: zabawy z mamą i tatą, dziadkiem i babcią, Warszawa, Centralny Ośrodek Poradnictwa Wychowawczo – Zawodowego Ministerstwa Edukacji Narodowej,
- 1991 Portrety psychologiczne dzieci upośledzonych umysłowo i wskazania do pracy wychowawczo-terapeutycznej, Warszawa, WSPS,
- 1994 Wyzwalanie aktywności dzieci głębiej upośledzonych umysłowo. Programy i metody, Warszawa, WSiP,
- 1995 Dziecko własnym terapeutą. Jak wspomagać strategie autoterapeutyczne dzieci z dysfunkcjami więzi osobistych, Warszawa, WSiP,
- 1997 Opowieści terapeutów (redakcja), Warszawa, WSiP,
- 1997 Dobre chwile z naszym dzieckiem. Zabawy sprzyjające rozwojowi charakteru, Warszawa, WSiP,
- 1999 Jaskiniowcy zagubieni w XX wieku. Praca tematyczna z małymi dziećmi, Warszawa, WSiP,
- 2000 Drugie opowieści terapeutów (redakcja), Warszawa, WSiP,
- 2004 Wokół autyzmu. Fakty, skojarzenia, refleksje, Warszawa, WSiP,
- 2010 Terapia dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN (wznowienie: Wyzwalanie aktywności dzieci głębiej upośledzonych umysłowo. Programy i metody z 1994 roku).
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: WŁADYSŁAW OLECHOWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 10.02.2020 r.]
- Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 23.02.2010 r.]
- Hanna Olechnowicz: Przedmowa. W: Hanna Olechnowicz: Drugie opowieści terapeutów. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2000, s. 5. ISBN 83-02-07745-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Tadeusz Majdecki | Hanna Petrynowska | Stefania Perzanowska | Konrad Dobrski | Hipolit Gibiński | Janina Łuszczewska-Heine | Julian Różycki | Józef Bernstein (1798–1853) | Stanisław Królikowski (weterynarz) | Julian Kramsztyk | Wojciech Sawicki (lekarz) | Marek Krzysztof Janiak | Barbara Górnicka | Eugeniusz Marks | Ireneusz Kukliński | Jacek J. Kański | Henryk Brühl (lekarz) | Tomasz Janiszewski | Marek Kuch | Barbara Zahorska-MarkiewiczOceń: Hanna Olechnowicz