Grzegorz Rydlewski


Grzegorz Rydlewski to wybitna postać w polskiej polityce oraz naukach społecznych. Urodził się 3 sierpnia 1953 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca droga zawodowa.

Jako polityk i profesor nauk humanistycznych, Rydlewski zdobył uznanie w środowisku akademickim oraz w politycznej arenie. W 1997 roku pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, co stanowiło znaczący etap w jego karierze.

Obecnie Rydlewski wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.

Życiorys

Grzegorz Rydlewski jest osobą o bogatym i różnorodnym dorobku naukowym oraz politycznym. Ukończył Uniwersytet Warszawski, gdzie w 1978 roku uzyskał absolutorium. Jego dalsza kariera akademicka nabrała tempa 22 listopada 1983 roku, kiedy obronił rozprawę doktorską pt. „Stosunki między państwem a Kościołem rzymskokatolickim w Polsce Ludowej w latach siedemdziesiątych”. Promotorem tej pracy był profesor Stanisław Gebethner. W 2002 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie swoich osiągnięć naukowych oraz pracy zatytułowanej „Rządowy system decyzyjny w Polsce. Studium politologiczne okresu transformacji”. W 2013 roku został profesorem nauk humanistycznych.

Rydlewski swoją działalność polityczną rozpoczął w 1975 roku, dołączając do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 90. związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz działał w ramach Stowarzyszenia Ordynacka. W kontekście swojej kariery zawodowej, w latach 80. pracował w Urzędzie do Spraw Wyznań. Od grudnia 1986 do czerwca 1990 pełnił funkcję dyrektora zespołu do spraw kościołów nierzymskokatolickich i innych związków wyznaniowych w Urzędzie Rady Ministrów.

Od czerwca 1990 do października 1993 roku kierował zespołami doradców Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej oraz Klubu Parlamentarnego SLD. W latach 1995–1996 był podsekretarzem stanu w rządzie Józefa Oleksego. Po reformie centrum administracji w okresie od stycznia do października 1997 roku pełnił obowiązki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Włodzimierza Cimoszewicza. Ponadto, od października 1997 do sierpnia 1999 roku był członkiem Rady Służby Cywilnej.

W rządzie Leszka Millera, od października 2001 do lutego 2004, sprawował urząd szefa doradców politycznych premiera. W 2004 roku dołączył do rady fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej. W latach 2004–2005 zajmował stanowisko głównego doradcy premiera Marka Belki.

Po powrocie do pracy naukowej, Grzegorz Rydlewski założył oraz objął kierownictwo Zakładu Nauki o Państwie i Administracji Publicznej w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który później przekształcono w Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Był również przewodniczącym rady naukowej tegoż instytutu. Od 2019 roku, po likwidacji INP, pełni funkcję nauczyciela akademickiego w Katedrze Nauk o Państwie i Administracji Publicznej WNPiSM, a na Uniwersytecie Warszawskim doszedł do tytułu profesora.

Wybrane publikacje

Grzegorz Rydlewski to autor wielu znaczących publikacji, które poruszają istotne zagadnienia związane z administracją, samorządem oraz polityką w Polsce i w kontekście Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy wybrane tytuły jego prac:

  • Samorząd terytorialny i administracja rządowa. Gmina, powiat, województwo: akty prawne, wyjaśnienia, indeksy, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 1999,
  • Rządzenie koalicyjne w Polsce. Bilans doświadczeń lat dziewięćdziesiątych, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2000,
  • Służba cywilna w Polsce. Przegląd rozwiązań na tle doświadczeń innych państw i podstawowe akty prawne, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2001,
  • Rządowy system decyzyjny w Polsce. Studium politologiczne okresu transformacji, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2002,
  • O skutecznym działaniu w polityce. Dziesięć przykazań nie tylko dla ludzi polityki, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2004,
  • Polityka i administracja w rządach państw członkowskich Unii Europejskiej. Studium politologiczne, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2006,
  • Systemy administracji publicznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2007.

Oceń: Grzegorz Rydlewski

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:5