Ewa Maria Podleś, urodzona 26 kwietnia 1952 roku w Warszawie, była postacią niezwykłą w świecie muzyki operowej i estradowej. W ciągu swojego życia zdobyła uznanie jako jedna z najznakomitszych kontraltów na światowej scenie.
Jej pasjonująca kariera trwała aż do 19 stycznia 2024 roku, kiedy to zmarła w tym samym mieście, w którym przyszła na świat. Podleś zyskała reputację nie tylko utalentowanej śpiewaczki, ale i osobowości, która pozostawiła niezatarte ślady w sercach jej fanów oraz w historii muzyki.
Życiorys
Ewa Podleś, wybitna postać w świecie opery, ukończyła studia muzyczne na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie miała zaszczyt uczyć się pod kierunkiem Aliny Bolechowskiej. Jej debiut na scenie operowej miał miejsce w 1976 roku, kiedy to wcieliła się w rolę Rozyny w dziele „Cyrulik sewilski” autorstwa Gioacchino Rossiniego, podczas występu w Operze Warszawskiej. Sukcesy na międzynarodowych konkursach śpiewaczych, jakie zdobyła w Moskwie, Tuluzie i Barcelonie, znacznie przyczyniły się do jej kariery artystycznej.
W 1984 roku zadebiutowała w prestiżowej Metropolitan Opera, śpiewając rolę tytułową w „Rinaldo” Haendla, gdzie występowała na zmianę z Marilyn Horne. Z kolei w 1993 roku miała przyjemność wystąpić na scenie mediolańskiej La Scali, odgrywając partię tytułową w „Tankredzie” Rossiniego. Ewa Podleś ma na swoim koncie niezliczone występy w czołowych teatrach operowych na całym świecie. Wśród nich należy wymienić Seattle Opera, San Diego Opera, San Francisco Opera oraz Houston Grand Opera.
Artystka z sukcesem występowała również w Dallas Opera, Milwaukee’s Florentine Opera, Michigan Opera Theatre, Minnesota Opera, Atlanta Opera, Vancouver Opera, a także w Kanadyjskim Teatrze Operowym. Ewa Podleś zachwycała melomanów w takich miejscach jak Staatsoper Unter den Linden, Deutsche Oper Berlin, Alte Oper we Frankfurcie nad Menem, Gran Teatre del Liceu, Teatro Bellini, Teatro La Fenice, Teatro San Carlo, Théâtre du Châtelet oraz Opéra Bastille w Paryżu. Jej występy obejmowały również scenę w Madrycie oraz w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Ceniona były głównie za interpretacje ról w operach Georga Haendla oraz Gioacchino Rossiniego, w swoim dorobku posiada również nagrania pieśni, w tym dzieł rosyjskich napisanych przez Czajkowskiego, Rachmaninowa, Musorgskiego oraz polskich, takich jak kompozycje Chopina i Karłowicza, jak też dzieła oratoryjne i symfoniczne. W wielu występach towarzyszył jej mąż, pianista Jerzy Marchwiński.
Artystka zagościła również w filmie „Aria Diva”, gdzie w 2007 roku wykonała dwa utwory będące częścią jego podkładu muzycznego. Powróciła do Metropolitan Opera w sezonie 2008–2009, gdzie, po 25 latach nieobecności, zagrała rolę La Cieca (Niewidoma) w operze „Gioconda” Amilcare Ponchiellego.
Książki
W 2001 roku miała miejsce publikacja obszernego wywiadu-rzeki, który przeprowadziła Dorota Szwarcman. Wywiad ten nosił tytuł: Razem w życiu i muzyce. Rozmowy z Ewą Podleś i Jerzym Marchwińskim.
Dodatkowo, w 2013 roku, światło dzienne ujrzała biografia Ewy Podleś, która została napisana przez Brigitte Cormier. Publikacja ta nosi tytuł: Ewa Podleś. Contralto assoluto.
Wybrany repertuar Ewy Podleś
Repertuar Ewy Podleś to niezwykła kolekcja zarówno operowych arcydzieł, jak i utworów symfonicznych oraz oratoryjnych. Artystka znana jest z niezwykłej wszechstronności oraz zdolności do interpretacji różnorodnych postaci.
W operze Ewa Podleś zaprezentowała się w znaczących rolach:
- Tankred (rola tytułowa),
- Kopciuszek (rola tytułowa),
- Cyrulik sewilski (Rozyna),
- Juliusz Cezar (rola tytułowa, także partia Kornelii),
- Orfeusz i Eurydyka (Orfeusz),
- Carmen (rola tytułowa),
- Norma (Adalgisa),
- Semiramida (Arsace),
- Cyrus w Babilonii (Ciro di Babilonia) (rola tytułowa),
- Bal maskowy (Ulryka),
- Don Carlos (Eboli),
- Trubadur (Azucena),
- Falstaff (Pani Quickly),
- Elektra (Klitamnestra),
- Rusałka (Jeżibaba).
W zakresie muzyki symfonicznej oraz oratoryjnej artystka również ma wiele do zaoferowania. Wśród utworów, które wykonywała, znajdują się:
- Requiem Giuseppe Verdiego,
- II i III Symfonia Gustava Mahlera,
- Te Deum Krzysztofa Pendereckiego.
Wszystkie te dzieła świadczą o jej nieprzeciętnych umiejętnościach oraz oddaniu dla sztuki operowej i symfonicznej.
Odznaczenia i nagrody
Ewa Podleś, uznawana za jedną z najwybitniejszych mezzosopranów swojego pokolenia, otrzymała liczne odznaczenia i nagrody, które są świadectwem jej talentu oraz wkładu w rozwój kultury. Oto niektóre z nich:
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006),
- Medal Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi dla krzewienia kultury polskiej i amerykańskiej (2005),
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2003),
- Złote Berło – nagroda Fundacji Kultury Polskiej za całokształt działalności artystycznej (2003),
- Nagroda im. Andrzeja Hiolskiego za tytułową rolę w Tankredzie Gioacchino Rossiniego w Teatrze Wielkim w Warszawie (2000),
- Grand Prix Tchaikovsky – nagroda przyznawana przez Academie du Disque Francais (1993),
- Złoty Orfeusz – nagroda Francuskiej Akademii Płytowej za recital arii operowych wydanych przez wytwórnię „Forlane” (1991),
- II miejsce oraz nagroda specjalna im. Giuletty Simionato dla najlepszego głosu mezzosopranowego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Barcelonie (1981),
- I nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Rio de Janeiro (ex aequo z Francine Leurent) (1979),
- III nagroda na 25. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie (1979),
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1978).
Upamiętnienie
Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Irysów, które ma swoją siedzibę w Nowym Jorku, w roku 2002 postanowiło uhonorować Ewę Podleś, nadając specjalnie wyhodowanej odmianie irysa jej imię. To wyróżnienie jest dowodem uznania jej osiągnięć w dziedzinie hodowli irysów.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marta Tomaszewska | Helena Kitajewicz | Małgorzata Starowieyska | Józef Lejtes | Maciej Musiał (aktor) | Marian Tatarkiewicz | Krzysztof Poliński | Bonus RPK | Jerzy Dąbkowski | Andrzej Bieniasz (aktor) | Artur Kempa | Elżbieta Kurkowska | Ilona Janyst | Jan Solomon Minheimer | Ryszard Kuba Grzybowski | Joanna Chmielewska | Andrzej Szenajch | Karol Borowski | Marcin Grzymowicz | Stanisław Miedza-TomaszewskiOceń: Ewa Podleś