Elżbieta Zawadowska-Kittel


Elżbieta Zawadowska-Kittel, urodzona 15 października 1953 roku w Warszawie, jest wybitną polską scenarzystką filmową oraz tłumaczką, specjalizującą się w przekładach z języka angielskiego.

Wspólnie z Janem Kraśko, Zawadowska-Kittel jest autorką kilku interesujących powieści kryminalnych, które zdobyły uznanie w polskim środowisku literackim.

Życiorys

Elżbieta Zawadowska-Kittel ukończyła w 1976 roku filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Po zakończeniu studiów rozpoczęła swoją karierę zawodową, przyjmując posadę w liceum ogólnokształcącym, a później pracując jako lektor języka angielskiego w Międzywydziałowym Ośrodku Nauczania Języków Obcych UW.

W 1984 roku zdobyła dyplom studiów podyplomowych w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, specjalizując się w metodyce nauczania języka angielskiego. Pięć lat później, w 1989, ukończyła także Wyższe Studium Scenariuszowe w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie miała zaszczyt uczyć się pod okiem takich osobistości jak Bolesław Michałek oraz Andrzeja Trzos-Rastawieckiego.

Od 2002 roku jest związana z Lingwistyczną Szkołą Wyższą w Warszawie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa. W latach 2008–2013 piastowała zaszczytne stanowisko Dziekana Wydziału Lingwistyki. W październiku 2013 roku została wybrana na Rektora tej uczelni.

Oprócz działalności akademickiej, jest również ekspertem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) ds. egzaminu maturalnego oraz rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w zakresie podręczników. Jej główne zainteresowania badawcze skupiają się na metodyce nauczania, zwłaszcza problemach testowania i oceniania uczniów.

Twórczość

Elżbieta Zawadowska-Kittel, uznawana za wszechstronną autorkę, wspólnie z Janem Kraśko kształtowała polski rynek wydawniczy pod pseudonimem Jonathan Trench, tworząc szereg fascynujących powieści kryminalnych. Wśród nich znajduje się m.in. Czeka na mnie Tina opublikowana w 1982 roku, a także Wieczór przy Oak Lane wydana w 1984 roku. Katalog jej dzieł obejmuje także Pięć butelek sherry i bukiet róż z 1985 roku, Geniusz z Kimberley również z tego samego roku oraz Kasyno wydane w 1988 roku.

Również we współpracy z Wojciechem Wójcikiem stworzyła scenariusz do filmu Trójkąt bermudzki, inspirowanego jej powieścią Wieczór przy Oak Lane. Jej twórczość literacka nie ogranicza się jedynie do beletrystyki; jest również autorką imponującej liczby, ponad 70 przekładów, które obejmują zarówno literaturę piękną, jak i literaturę faktu.

Wśród przetłumaczonych dzieł znajdują się takie tytuły jak Czarna Dahlia autorstwa Jamesa Ellroya, wydana przez Alfa Vero, Nikt nie żyje wiecznie Edny Buchanan, wydana przez Amber, Pasje tajemne Anity Shreve, publikowane przez Da Capo, a także Duchy przeszłości Judith Lennox, która ukazała się nakładem Prószyńskiego. Nie można pominąć także książki Mr Perfect Lind Howard, wydanej przez Świat Książki, oraz Encyklopedia drzew i krzewów opublikowanej przez Bellona.

Elżbieta Zawadowska-Kittel jest także autorką podręczników do nauki języka angielskiego, w tym Nowa matura język angielski – część pisemna i ustna, a także Gramatyka angielska w zadaniach testowych – część I i II.

Przypisy

  1. Wpis o Elżbiecie Zawadowskiej-Kittel w filmpolski.pl

Oceń: Elżbieta Zawadowska-Kittel

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6