Wydawnictwo Amber


Wydawnictwo Amber jest pionierem na polskim rynku wydawniczym, będąc pierwszym prywatnym oraz niezależnym wydawnictwem w Polsce, które pojawiło się w okresie demokratycznych przemian. Jego historia sięga 28 lutego 1989 roku, kiedy to zostało założone przez małżeństwo Zbigniewa Fonioka, który do 1990 roku pełnił funkcję pracownika naukowego w Zakładzie Aparatury Mikrofalowej Polskiej Akademii Nauk, oraz Małgorzatę Cebo-Foniok, uznaną tłumaczkę oraz krytyczkę literatury francuskiej. Małgorzata jest także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

W ciągu swojej działalności, Wydawnictwo Amber wydało ponad 8 tysięcy tytułów, które osiągnęły sprzedaż wynoszącą ponad 65 milionów egzemplarzy. Wydawnictwo specjalizuje się w publikacji światowych bestsellerów, oferując szeroki asortyment gatunków literackich, w tym:

  • thrillery,
  • kryminały,
  • fantastykę,
  • powieści obyczajowe,
  • romanse,
  • literaturę młodzieżową,
  • biografie oraz wspomnienia,
  • literaturę popularnonaukową, obejmującą historię, psychologię oraz zdrowie,
  • poradniki,
  • komiksy,
  • ilustrowane książki dla dzieci z logo Amberek.

Wydawnictwo Amber nie tylko zaspokaja różnorodne gusta czytelników, ale także wpływa na kształtowanie kultury literackiej w Polsce.

Historia

Amber jest uznawany za pioniera w polskim ruchu wydawniczym. Był to czas dynamicznych zmian, na które wydawnictwo odpowiedziało, wprowadzając nowatorskie metody publikacji. W 1989 roku pojawiły się trzy tytuły, które łącznie osiągnęły imponujący nakład 900 000 egzemplarzy. Rok później liczba wydanych książek wzrosła do 33, a ich sumaryczny nakład to aż 6 milionów egzemplarzy. Te działania miały na celu nadrobienie lat wcześniejszych ograniczeń związanych z cenzurą, które dotykały publikacje w Polsce.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wydawnictwo wprowadziło do polskiego obiegu literackiego najważniejszych twórców światowej literatury popularnej. Wśród nich znaleźli się znani autorzy, tacy jak Robert Ludlum, John Grisham, Clive Cussler czy Stephen King. Amber był również odpowiedzialny za dystrybucję filmów na kasetach VHS pod marką „Amber Video”, co dodatkowo wzbogacało ofertę wydawnictwa.

W 1995 roku Amber zdobył pierwsze miejsce wśród wydawców literatury pięknej według „Rzeczpospolitej”, co stanowiło istotne osiągnięcie. Oferta wydawnictwa stopniowo obejmowała dzieła uznanych noblistów, takich jak William Golding czy Isaac Bashevis Singer, oraz innych renomowanych autorów, takich jak Kurt Vonnegut i Wasilij Aksionow.

Rok 1996 przyniósł nową jakość, gdy Amber zaczął wydawać literaturę popularnonaukową, co zaowocowało wieloma ilustrowanymi serie albumowymi poświęconymi m.in. historii świata i zaginionym cywilizacjom. Wydawnictwo nie ograniczało się jedynie do literatury pięknej i popularnonaukowej, tworząc także poradniki medyczne oraz książki dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo, do oferty dołączyły znane dzieła J.R.R. Tolkiena, jak również tytuły z popularnej serii Gwiezdne wojny.

Amber często podejmował inicjatywy promujące zdrowy styl życia, twardo stawiając na nowatorskie poradniki dietetyczne, takie jak „Biblia żywności i żywienia”. W 2001 roku publikacje tego wydawnictwa znalazły się niemal 400 razy na polskich listach bestsellerów, co świadczy o ich znaczącym wpływie na rynek książkowy. Kolejny rok, 2002, był równie owocny, gdyż wydano 554 tytuły sprzedane w nakładzie 2,8 miliona egzemplarzy, a aż 71 z tych pozycji zyskało status bestsellerów.

W następnych latach Amber wytrwale wprowadzał do Polski nowe trendy w literaturze popularnej. Przykłady to „Pamiętniki wampirów” i „Niezgodna”, które podbiły serca czytelników. Wydawnictwo konsekwentnie produkowało 300-400 tytułów rocznie, co potwierdza jego silną pozycję na rynku.

Obecna działalność

W aktualnym katalogu wydawnictwa Amber znajdziemy szeroki wachlarz tytułów, które odpowiadają na różnorodne gusta czytelników. Obecnie wydawane pozycje obejmują różne gatunki literackie, w tym kryminały oraz thrillery, których autorami są uznane postacie takie jak Sebastian Fitzek, Sharon Bolton, Simon Beckett czy Ragnar Jónasson.

Również na uwagę zasługuje literatura przygodowa, w której wyróżnia się twórczość Clive’a Cusslera. Znajdziemy tu również powieści obyczajowe autorstwa Danielle Steel oraz romanse historyczne, które zaprezentowały m.in. Julia Quinn i Eloisa James. Wydawnictwo ma w ofercie także literaturę dla młodzieży, a także gatunki takie jak fantastyka, erotyka oraz komiksy.

Warto również zwrócić uwagę na ilustrowane książki dla dzieci w wieku 3–5 lat, które są światowymi bestsellerami. Pod imprintem Ambrek znajdują się kultowe serie, w tym o Misiu Tulisiu, a także tytuły takie jak „Za dużo marchewek”, „Żyrafy nie umieją tańczyć” oraz „Odwagi, zajączku”.

Oferta niebeletrystyczna to kolejna interesująca sekcja publikacji, w której prezentowane są kontrowersyjne interpretacje dziejów autorstwa Ericha von Dänikena, Grahama Hancocka oraz Zecharia Sitchina. Wydawnictwo stawia także na publikacje dotyczące II wojny światowej oraz militariów, w tym dzieł Williama Breuera.

W ramach literatury psychologicznej warto zwrócić uwagę na przełomowe bestsellery, takie jak „Oszustwa pamięci” autorstwa Julii Shaw oraz „Twój wpływowy i uległy umysł” Tali Sharot. W katalogu znajdują się również tytuły z zakresu nauk przyrodniczych, w tym „Misterium życia zwierząt” autorstwa Karstena Brensinga.

Dodatkowo, Amber z dumą prezentuje biografie oraz wspomnienia osób, które doświadczyły przemocy, skrzywdzonych dzieci i kobiet, takie jak „Sprzedana” oraz „Mama kazała mi chorować”. Na zakończenie, oferta wydawnictwa obejmuje również nowatorskie ilustrowane poradniki przyrodnicze, z tytułem „Ptaki w ogrodzie – jak je rozpoznawać” w roli głównej.

Nagrody

Wydawnictwo Amber może poszczycić się licznymi osiągnięciami w obszarze literatury, które znalazły uznanie w oczach czytelników oraz krytyków. Z przyjemnością przedstawiamy kluczowe nagrody zdobyte przez to wydawnictwo.

  • Śląkfa 1990 – nagroda czytelników, która została przyznana dla wyróżniającego się wydawcy literatury science fiction,
  • Srebrna Łuska 1991 – nagroda czytelników „Przekroju” dla najlepszego kryminału, uznanie zdobyła książka „Milczenie owiec” autorstwa Thomasa Harrisa,
  • Srebrna Łuska 1994 – nagroda czytelników „Przekroju” dla najlepszej powieści sensacyjno-kryminalnej roku, którą był „Dzień Szakala” napisany przez Fredericka Forsytha,
  • Śląkfa 1998 – kolejna nagroda czytelników dla wydawcy literatury SF,
  • Sfinks 2005 dla zagranicznej powieści roku przyznany za „Ilion” Dana Simmonsa,
  • Wielki Kaliber Empiku 2006 – wyróżnienie dla najlepszego zagranicznego kryminału, którym została „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann,
  • As Empiku 2007 dla najlepszej książki z fantastyki, za „Dzieci Húrina” autorstwa J.R.R. Tolkiena,
  • Mądra Książka Roku 2018, przyznawana przez Uniwersytet Jagielloński, portal Mądre Książki oraz Fundację Euklidesa, zdobyła „Oszustwa pamięci” autorstwa Julii Shaw.

Te nagrody odzwierciedlają wysoką jakość i różnorodność publikacji, które oferuje wydawnictwo Amber, utrzymując jego pozycję na rynku literackim.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k O wydawnictwie [online], Wydawnictwo Amber, 2019 [dostęp 14.03.2019 r.]
  2. Śląkfa – Śląski Klub Fantastyki [online] [dostęp 27.04.2021 r.]
  3. Polska Bibliografia Literacka (PBL) [online], pbl.ibl.poznan.pl [dostęp 27.04.2021 r.]
  4. Huncwot.com, "Milczenie owiec". Nagroda "Srebrna łuska", 25.10.1992 r. [dostęp 27.04.2021 r.]
  5. Nagroda Sfinks 2005 – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 27.04.2021 r.]
  6. Wielki Kaliber Empiku dla dam [online], www.empik.com [dostęp 27.04.2021 r.]
  7. Dziewiąte Asy na 60-lecie [online], www.empik.com [dostęp 27.04.2021 r.]
  8. Mądra Książka Roku 2018 – nagrody rozdane! [online] [dostęp 27.04.2021 r.]
  9. O wydawnictwie [online], Wydawnictwo Amber, 2011 [dostęp 14.03.2019 r.]
  10. Łukasz Gołębiewski, Rynek książki w Polsce 2001.
  11. „Rzeczpospolita”, 1995.
  12. Amber Video. „Amber Video”. 21. s. 55.

Oceń: Wydawnictwo Amber

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:8