Anna Jakubowska (działaczka kombatancka)


Anna Jakubowska, znana również pod pseudonimem Paulinka, to postać o niezwykłym znaczeniu w polskiej historii. Urodziła się 26 maja 1927 roku w Warszawie, a jej życie tragicznie zakończyło się 13 lipca 2022 roku.

Była nie tylko działaczką kombatancką, ale również aktywistką społeczną, co czyni ją osobą o wszechstronnych zasługach. W szczególności zapisała się w historii jako powstaniec warszawski, co podkreśla jej zaangażowanie w walkę o wolność i niezależność Polski.

Życiorys

W czasie II wojny światowej Anna Jakubowska aktywnie działała w ruchu oporu. Przede wszystkim angażowała się w działalność w konspiracyjnej organizacji PET, a następnie pełniła rolę sanitariuszki oraz łączniczki w oddziałach szturmowych, które przekształciły się w batalion „Zośka” Armii Krajowej, gdzie używała pseudonimu Paulinka. Jej udział w powstaniu warszawskim miał ogromne znaczenie, walczyła w ramach batalionu „Zośka”, w kompanii „Maciek” – III plutonie. Skierowała swoje siły na Woli, Starym Mieście oraz Czerniakowie, za co została odznaczona Krzyżem Walecznych. Niestety, jej starsza siostra Maria, znana pod pseudonimem Maryna, zginęła podczas tego zrywu.

Po wojnie podjęła studia z zakresu psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak w 1949 roku została aresztowana i skazana w tzw. procesie kiblowym na osiem lat pozbawienia wolności. Ostatecznie wypuszczono ją na wolność w 1954 roku.

W latach osiemdziesiątych, w czasach komunizmu, Anna Jakubowska powróciła do aktywnego działania, przystępując do podziemia solidarnościowego. Była znaczącą postacią w kręgach byłych „Zośkowców”, którzy przetrwali niemiecką okupację oraz represje powojenne.

Dodatkowo, zainicjowała i współorganizowała Fundację Filmową Armii Krajowej, która była odpowiedzialna za produkcję ponad dwudziestu filmów dokumentalnych poświęconych działalności Armii Krajowej (AK).

W swoim dorobku miała również członkostwo w Kapitule Orderu Odrodzenia Polski. Brała udział w honorowej Kapitule konkursu im. Jana Rodowicza „Anody” – żołnierza AK, który zginął w trakcie stalinowskiego śledztwa w gmachu b. Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Była również członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W czerwcu 2018 roku została uhonorowana tytułem Honorowej Obywatelki Warszawy. Jej doczesne szczątki spoczywają na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Odznaczenia

Anna Jakubowska, jako działaczka kombatancka, otrzymała szereg odznaczeń, które są wyrazem uznania jej niezwykłej postawy oraz zaangażowania w życie społeczne.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2006,
  • Krzyż Walecznych – 1944,
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1976,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy – 1992,
  • Krzyż Armii Krajowej – 1984,
  • Krzyż Partyzancki – 1995,
  • Odznaka „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” – 2016.

Przypisy

  1. Nie żyje sanitariuszka batalionu „Zośka” Anna Jakubowska. Radio Dla Ciebie, 13.07.2022 r. [dostęp 13.07.2022 r.]
  2. Warszawa. Pogrzeb Anny Jakubowskiej „Paulinki”. Weteranka spoczęła na Powązkach [online], tvn24.pl [dostęp 06.08.2022 r.]
  3. Anna Jakubowska [online], www.radawarszawy.um.warszawy.pl [dostęp 17.01.2019 r.].
  4. Kapituły orderów. prezydent.pl. [dostęp 01.08.2017 r.]
  5. Anna Jakubowska, Paulinka. rpo.gov.pl. [dostęp 01.08.2017 r.]
  6. Anna Świerczewska. 1944.pl. [dostęp 01.08.2017 r.]
  7. a b Anna Jakubowska [online], 1944.pl [dostęp 01.08.2017 r.]

Oceń: Anna Jakubowska (działaczka kombatancka)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:22