Henryk Altman


Henryk Altman, znany również jako Adam, Adam Górski oraz Herman, to postać wybitna w historycznym kontekście Polski XX wieku. Urodził się 19 lipca 1897 roku w Warszawie, a zmarł w tym samym mieście 26 lipca 1974 roku.

Był znaczącym działaczem wielu partii politycznych, w tym PPS-Lewicy, KPP, PPR oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego kariera obejmowała również szereg ról jako publicysta oraz prawnik, co podkreśla jego wszechstronność i zaangażowanie w życie społeczne i polityczne.

W 1921 roku objął stanowisko sekretarza generalnego Związku Zawodowego Pracowników Handlowych i Biurowych. Jego działalność w tej roli trwała aż do 1925 roku, gdy stał się sekretarzem generalnym Związku Zawodowego Nauczycieli Średnich Szkół Żydowskich, pełniąc tę funkcję aż do 1939 roku.

W latach 1937-1939 był członkiem Komitetu Centralnego Związku Zawodowego, co świadczy o jego wpływie i szanowanej pozycji w strukturach związkowych tamtego okresu. Po II wojnie światowej, w 1944 roku, został kierownikiem Departamentu Ubezpieczeń Społecznych oraz Pracy w Resorcie Pracy i Opieki Społecznej PKWN.

Jego ostatnią znaczącą funkcją była rola dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych w latach 1952-1965. Działania Altmana miały istotny wpływ na kształtowanie związków zawodowych oraz archiwistyki w Polsce, pozostawiając po sobie trwały ślad w tej dziedzinie.

Życiorys

„Henryk Altman był synem inżyniera chemika Chaima. Już od 1912 roku angażował się w działalność Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Młot”, a od roku 1913 związał się z PPS-Lewicą. W 1923 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Wyższej Szkole Dziennikarskiej.

W czasie I wojny światowej zorganizował Koło Akademickie PPS-Lewicy, a także wspierał działanie związków zawodowych. Był stałym współpracownikiem pisma „Głos Robotniczy,” które reprezentowało PPS-Lewicę. Brał także aktywny udział w pracach Międzypartyjnej Rady Robotniczej. W latach 1916–1917 pełnił rolę sekretarza Robotniczej Rady Gospodarczej, utworzonej przez PPS-Lewicę. Od końca 1917 roku aż do 10 listopada 1918 roku był więziony przez Niemców najpierw w Warszawie, a następnie w Modlinie.

Po odzyskaniu wolności zaangażował się w organizowanie warszawskiej Rady Delegatów Robotniczych, a 16 grudnia 1918 wziął udział w I Zjeździe Komunistycznej Partii Robotniczej Polski (KPRP), która od 1925 roku znana była jako KPP. W marcu 1919 roku Centralny Komitet KPRP delegował go do Lublina, gdzie pracował w redakcji „Prawdy Komunistycznej”. W kwietniu 1921 roku został sekretarzem generalnym Związku Zawodowego Pracowników Handlowych i Biurowych.

W latach 1922–1927 zasiadał w zarządzie warszawskiej Kasy Chorych. W latach 1925–1939 pełnił funkcję sekretarza generalnego Związku Zawodowego Nauczycieli Średnich Szkół Żydowskich. Od 1928 roku był członkiem Centralnego Wydziału Zawodowego oraz Centralnego Wydziału Inteligenckiego KC KPP. W 1932 roku brał udział w Kongresie Międzynarodówki Pracowników Oświatowych, który odbył się w Paryżu, gdzie został członkiem Komitetu Wykonawczego.

W październiku 1937 roku brał udział w VI Zjeździe KCZZ, gdzie utworzył trzyosobową frakcję komunistyczną. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, udał się na Wołyń, zajęty przez ZSRR. Po 22 czerwca 1941 roku ewakuował się w głąb ZSRR, gdzie pracował jako nauczyciel. W październiku 1943 roku został naczelnikiem Wydziału Wydawniczego w Komitecie do Spraw Dzieci Polskich w ZSRR ZPP.

Od lipca 1944 roku mieszkał w Chełmie, a później w Lublinie, gdzie pracował w Resorcie Pracy i Opieki Społecznej jako kierownik Departamentu Ubezpieczeń Społecznych i Pracy PKWN. W latach 1945–1951 był delegatem w Radzie Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy oraz członkiem delegacji na Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od sierpnia 1952 do 1965 pełnił stanowisko dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych.

Henryk Altman był również członkiem rady naukowej Instytutu Historii PAN, Zakładu Historii Partii przy KC PZPR oraz Zakładu Historii Stosunków Polsko-Radzieckich. Był autorem haseł znajdujących się w Słowniku biograficznym działaczy polskiego ruchu robotniczego. Ostatecznie został pochowany na wojskowych Powązkach (kwatera 33C-4-2).

Odznaczenia

Henryk Altman zasłużył na wiele wyróżnień w swojej karierze, które są świadectwem jego wkładu i zaangażowania w życie społeczne oraz polityczne Polski. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi jedno z najwyższych odznaczeń w kraju, przyznawane za wybitne zasługi dla narodu.

Wśród przyznanych mu odznaczeń znajdują się także Order Sztandaru Pracy I i II klasy, które honorują osoby z wyjątkowym dorobkiem w dziedzinie pracy oraz odpowiedzialności społecznej. Dodatkowo, Order Krzyża Grunwaldu II klasy został mu nadany na mocy uchwały Krajowej Rady Narodowej z dnia 3 stycznia 1945 roku, co podkreśla jego znaczenie w historii Polski.

Nie można zapomnieć o Medalu 10-lecia Polski Ludowej, który również znalazł się wśród jego odznaczeń. Wyróżnienia te stanowią ważny element jego życia i działalności, ukazując głębokie zaangażowanie i poświęcenie dla kraju.

Życie prywatne

Henryk Altman, od roku 1919, był związany małżeństwem z Estera, znaną z aktywności w Komunistycznej Partii Polski (KPP) oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR), której pełne nazwisko brzmiało Szafran.

Przypisy

  1. AleksanderA. Mazur AleksanderA., Order Krzyża Grunwaldu: monografia historyczna, 2005 r., s. 164.
  2. Tadeusz Rutkowski, Nauki historyczne w Polsce 1944-1970. Zagadnienia polityczne i organizacyjne, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007 r., s. 214, przyp. 197, ISBN 978-83-235-0318-7.
  3. Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 1: A-D, red. nacz. Feliks Tych, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1978 r., s. 5.
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze.
  5. Lista osób odznaczonych M.P. z 1945 r. nr 5, poz. Lista osób odznaczonych.

Oceń: Henryk Altman

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:7