Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie to ważny element społeczności żydowskiej w Polsce, z siedzibą w stolicy kraju. Działa jako członek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, a jej zasięg obejmuje nie tylko Warszawę, ale również fragmenty wschodniej Polski.
Podstawą działalności tej gminy są przepisy prawne, w szczególności ustawa z dnia 20 lutego 1997 roku, która reguluje relacje pomiędzy państwem a gminami wyznaniowymi żydowskimi w RP. Oprócz tego, na funkcjonowanie gminy wpływa również prawo wewnętrzne wspólnoty żydowskiej w Polsce, wprowadzone 15 stycznia 2006 roku.
Struktura organizacyjna
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie została reaktywowana w jesieni 1997 roku i już w 2021 roku zrzeszała około 730 członków. W samym sercu Gminy znajduje się ortodoksyjna synagoga Małżonków Nożyków, która pełni funkcję głównej synagogi. Oprócz niej istnieje również synagoga reformowana, oferująca różnorodne możliwości duchowego rozwoju.
Według Prawa Wewnętrznego, do gminy może przystąpić osoba, która nie jest wyznawcą innej religii niż judaizm, a przynajmniej jedno z jej dziadków musi być Żydem. Jest to istotny element, który zapewnia spójność i ciągłość tradycji w ramach społeczności.
Naczelnym rabinem Warszawy jest Michael Schudrich, który pełni kluczową rolę w duchowym życiu Gminy. Wsparcia w tej misji udzielają mu rabini pomocniczy, w tym Małgorzata Kordowicz oraz Stas Wojciechowicz, którzy angażują się w różne działania wspierające wspólnotę.
W strukturze Gminy znajdują się również różne instytucje wspierające życie społeczne. Do nich należy między innymi mykwa, usytuowana w podziemiach synagogi, a także klub seniora. Ważnym elementem Gminy jest również Chewra Kadisza – Bractwo Pogrzebowe, które wykonuje swoje obowiązki nieodpłatnie i w czasie prywatnym. Gmina prowadzi także koszerną stołówkę, co stanowi nieocenione wsparcie dla członków społeczności.
Gmina zarządza czternastoma cmentarzami, w tym cmentarzem żydowskim na Woli, zlokalizowanym przy ul. Okopowej, oraz cmentarzem żydowskim na Bródnie w Warszawie, który znajduje się przy ul. św. Wincentego. Te miejsca są nie tylko przestrzenią pamięci, ale także stanowią ważny element zachowania kulturowego dziedzictwa społeczności żydowskiej w Warszawie.
W 2005 roku uruchomiono filię gminy w Lublinie, co świadczy o dynamicznym rozwoju i zaangażowaniu Gminy w działania nie tylko w stolicy, ale także w innych miastach Polski.
Zarząd główny
Od lipca 2022 roku w skład zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wchodzą:
- Przewodniczący: Sylwia Kędzierska-Jasik,
- Wiceprzewodnicząca: Eliza Panek,
- Członkowie Zarządu:Anna Dodziuk, Grażyna Majer, Remigiusz Sosnowski, Witold Wrzosiński,
- Skarbnik: Anna Bakuła-Wasilewska.
Przypisy
- Synagoga Ec Chaim. warszawa.jewish.waw.pl. [dostęp 22.05.2024 r.]
- [on-line] Oś czasu. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. warszawa.jewish.waw.pl. [dostęp 22.05.2024 r.]
- Cmentarze gminy. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. warszawa.jewish.waw.pl. [dostęp 22.05.2024 r.]
- Zarząd Gminy. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. warszawa.jewish.waw.pl. [dostęp 22.05.2024 r.]
- a b PawełP. Ciecieląg PawełP. i inni, Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021, Warszawa: Zakład Wydawnictw Statystycznych, 2022 r., s. 250, ISBN 978-83-67087-17-9.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Filtry (Warszawa) | Centrum Opatrzności Bożej | Wolumen (giełda elektroniczna) | Aeroklub Warszawski | Nowa Pomarańczarnia w Łazienkach KrólewskichOceń: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie