Leon Lichtenstein, urodzony 16 maja 1878 roku w Warszawie, to postać wyjątkowa w świecie matematyki. Swoje życie zakończył 21 sierpnia 1933 roku w Zakopanem, jednak jego dziedzictwo trwa w pamięci wielu pasjonatów nauk ścisłych.
Jako polsko-niemiecki matematyk, swoją karierę akademicką zrealizował na prestiżowych uczelniach, takich jak Politechnika w Charlottenburgu oraz Uniwersytety w Münsterze i Lipsku. Specjalizował się w wielu istotnych dziedzinach, w tym w równaniach różniczkowych, odwzorowaniach konforemnych, rachunku wariacyjnym, teorii potencjału oraz hydromechanice.
W dodatku, Lichtenstein miał również zainteresowania astronomiczne i filozoficzne, co czyni go postacią wszechstronną. Był współzałożycielem i redaktorem „Mathematische Zeitschrift”, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w rozwoju matematyki.
Życiorys
Leon Lichtenstein, to postać markantna w świecie nauki. Urodził się jako syn Juliana Lichtensteina, urzędnika. W 1893 roku ukończył szkołę inżynierską, a swoje wykształcenie poszerzył w rządowej szkole realnej w Warszawie. Następnie rozpoczął studia na wydziale mechanicznym Politechniki w Charlottenburgu, lecz po roku postanowił je przerwać. Przez następny rok zdobywał doświadczenie zawodowe, pracując w fabryce maszyn drukarskich Jakuba Fajansa w Warszawie, a także jako ochotnik w armii rosyjskiej, a później w fabryce maszyn i pomp Augusta Repphana oraz biurze inżyniera Słuckiego.
Wznowił swoje studia w 1902 roku, zdobywając dyplom inżyniera mechanika, a dodatkowo kształcił się w dziedzinie elektrotechniki przez kolejny rok. Od 1902 do 1920 roku pracował w renomowanych zakładach Siemens-Halske w Berlinie. W 1907 roku zdołał zdać niemiecką maturę i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Uniwersytecie Berlińskim, opierając swoją rozprawę na temacie Beiträge zur Theorie der Kabel. Poza tym, obronił także doktorat filozofii na podstawie pracy Zur Theorie der gewöhnlichen Differentialgleichungen.
W 1910 roku Lichtenstein habilitował się na Politechnice w Charlottenburgu, a w 1918 został profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później profesorem zwyczajnym. Rok 1920 przyniósł mu powołanie na katedrę Uniwersytetu w Münsterze, jednak już po roku przeniósł się do Lipska. Wśród jego doktorantów można wymienić takie postaci jak: Ernst Hölder, Erich Kähler, Aurel Wintner, Hermann Boerner oraz Karl Maruhn.
Warto zaznaczyć, że w 1918 roku był jednym z inicjatorów powołania „Mathematische Zeitschrift” i do końca swojego życia pełnił rolę redaktora naczelnego tego czasopisma. Ponadto od 1919 do 1927 roku redagował również „Jahrbuch über die Fortschritte der Mathematik”. Był członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, Saskiej Akademii Nauk oraz Lwowskiego Towarzystwa Naukowego. Dodatkowo, należał do Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Matematycznego, Szwajcarskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Niemieckiego Towarzystwa Filozoficznego.
Od 1908 roku był żonaty ze Stefanią Rosenblatt (1880–1957), psycholożką, która ukończyła studia w Bernie. Warto także wspomnieć, że był spokrewniony z Norbertem Wienerem. Siostrzeniec jego żony, Stefan Rozental, również zapisał się w historii.
W okolicach września 1933 roku, w obliczu wejścia w życie ustaw norymberskich, Leon Lichtenstein miał stracić katedrę w Lipsku. W obawie o przyszłość, udał się z żoną do Polski, ale tragicznie zmarł na skutek zawału serca w Zakopanem. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 30 sierpnia w krematorium w Lipsku.
Dorobek naukowy
W ramach działalności naukowej, Leon Lichtenstein skupił się na wielu kluczowych aspektach matematyki. Jego prace obejmowały analizę matematyczną oraz teorię równań różniczkowych, zarówno tych liniowych, jak i nieliniowych, a także tych o pochodnych cząstkowych, szczególnie o typie eliptycznym.
Wśród jego badań znalazły się także zagadnienia związane z mechaniką płynów oraz teorią równowagi obracającej się cieczy. Niezwykle istotnym osiągnięciem było udowodnienie twierdzenia Poincaré′go, które dotyczyło rodziny figur równowagi.
Dodatkowo, Lichtenstein przedstawił matematyczne podstawy stabilności pierścieni Saturna, co stanowiło znaczący wkład w rozwój astronomii i teorii dynamiki.
Wybrane prace
Leon Lichtenstein był wybitnym naukowcem, który przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin. Jego dorobek twórczy obejmuje szereg istotnych prac, które zyskały uznanie w świecie akademickim.
- Beiträge zur Theorie der Kabel- Untersuchungen zu den Kapazitätsverhältnissen von verseilten und konzentrischen Mehrfachkabeln. München: Oldenbourg, 1908,
- Astronomie und Mathematik in ihrer Wechselwirkung. Mathematische Probleme in der Theorie der Figur der Himmelskörper. Leipzig, 1922,
- Grundlagen der Hydromechanik. Berlin: Springer, 1929,
- Gleichgewichtsfiguren rotierender Flüssigkeiten. Berlin: Springer, 1933,
- Vorlesungen über einige Klassen nichtlinearer Integralgleichungen und Integro-Differentialgleichungen nebst Anwendungen. Berlin: Springer, 1931.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krzysztof Kosiński (historyk) | Hanna Magdalena Michalak | Leszek Ossowski | Maria Poprzęcka | Ziemowid Sujkowski | Tadeusz Moniewski | Teresa Górska-Żółtowska | Piotr Ferdynand Hoser | Edward Rühle | Stanisław Krzemiński | Marek Śliwiński (politolog) | Stanisław Łojasiewicz | Maria Skłodowska-Curie | Jacek Kijeński | Anna Dodziuk | Jakub Kloc-Konkołowicz | Piotr Cywiński (historyk) | Stanisław Higier | Maria Przyborowska | Jerzy ProkopczukOceń: Leon Lichtenstein