Andrzej Szajkowski


Andrzej Maria Szajkowski to wybitna postać polskiej nauki prawnej, który urodził się 4 czerwca 1938 roku w Warszawie. Jest profesorem nauk prawnych i specjalistą w obszarze prawa cywilnego, handlowego oraz własności przemysłowej. W ciągu czternastu lat pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Handlowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zyskał uznanie jako autorytet w dziedzinie prawa.

Wśród jego osiągnięć znajduje się znaczący wkład w prace nad Kodeksem spółek handlowych, z którym współpracował jako jeden z czterech członków odpowiedzialnych za opracowanie projektu. Dodatkowo, był współautorem projektów ustaw dotyczących wynalazczości w 1972 roku oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji w 1993 roku.

Szajkowski to również pomysłodawca i inicjator „Systemu Prawa Prywatnego”, co podkreśla jego chęć do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w polskim systemie prawnym. Jego prace i badania pozostają nieocenionym wkładem w rozwój prawa w Polsce.

Życiorys

Andrzej Szajkowski przyszedł na świat 4 czerwca 1938 roku w stolicy Polski, Warszawie. Ukończył studia z zakresu filozofii i teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w 1962 roku, a pięć lat później zakończył studia prawnicze uzyskując dyplom na Uniwersytecie Warszawskim. Jego kariera naukowa nabrała tempa w 1974 roku, kiedy uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Śląskim, gdzie obronił pracę doktorską zatytułowaną „Strona w postępowaniu w sprawie o udzielenie patentu”, przygotowaną pod okiem Michała Staszkowa.

W latach 1970-1975 Szajkowski pełnił funkcję kierownika ośrodka badań dotyczących własności przemysłowej w Urzędzie Patentowym, a następnie został pracownikiem Instytutu Nauk Prawnych PAN. Tam objął stanowisko kierownika Zespołu Prawa Prywatnego. W kontekście stanu wojennego, Prezes Urzędu Patentowego złożył wniosek o usunięcie go z instytutu, określając go jako „wroga PRL i element antysocjalistyczny”, co skutkowało przymusowym stażem zagranicznym.

Po powrocie z zagranicy, w 1983 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego dzięki pracy pt. „Wynalazki wspólne. Aspekty prawne”. Dwa lata później otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. W latach 1992-1999 zarządzał Zespołem Polskiego i Europejskiego Prawa Prywatnego w INP PAN, a w latach 1997-1999 był dyrektorem instytutu. Od 1995 roku pracował także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie kierował Katedrą Prawa Handlowego aż do 2009 r.

W 1998 roku został powołany na członka Rady Legislacyjnej, a dwa lata później objął funkcję jej przewodniczącego. Poza działalnością akademicką, był współzałożycielem jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce, która obecnie funkcjonuje jako Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (SK&S). Wśród jego osiągnięć można wymienić autorstwo projektów ustaw dotyczących wynalazczości (1972) oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji (1993).

Od 1996 roku był aktywnym członkiem Zespołu ds. Spółek Handlowych przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Wspólnie z innymi członkami, takimi jak Stanisław Sołtysiński oraz Janusz Szwaja, dwa razy przedłożył projekt Kodeksu spółek handlowych w latach 1997 i 1999. Szajkowski był także autorem pierwszego od wielu lat polskiego opracowania prawa spółek handlowych w 1994 oraz pierwszego w powojennej Polsce komentarza do Kodeksu handlowego (razem z Stanisławem Sołtysińskim i Januszem Szwają).

W dalszej kolejności współtworzył komentarz do Kodeksu spółek handlowych z Andrzejem Szumańskim i także z wymienionymi kolegami wydawał inne istotne publikacje, jak komentarze do Kodeksu spółek. Inicjował „System Prawa Prywatnego”, gdzie redaktorem naczelnym został Zbigniew Radwański, odpowiedzialny za dobór tematów i autorów dalszych tomów.

Jako autor takich prac jak „Postępowanie w sprawie udzielenia patentu” (1974), „Patent europejski” (1974), oraz „Wynalazki wspólne. Aspekty prawne” (1982), Szajkowski przyczynił się do rozwoju polskiej myśli prawniczej. Jako promotor m.in. Andrzeja Herbeta, Moniki Tarskiej oraz Heleny Żakowskiej-Henzler, miał znaczący wpływ na kariery młodych prawników.

Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski (1990) oraz Krzyż Oficerski (2001) Orderu Odrodzenia Polski. Jako członek Academie Internationale de Droit Compare (IACL) oraz w latach 1969-1996 członek Association Internationale pour la Propriete Industrielle (AIPPI), pozostaje osobą znaczącą w środowisku prawniczym.

Przypisy

  1. Sołtysiński Kawecki & Szlęzak-Kancelaria prawna [online], rankingi.rp.pl [dostęp 27.02.2021 r.]
  2. Wywiad z prof. Stanisławem Sołtysińskim i Rudolfem Ostrihanskym z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak [online], www.rp.pl [dostęp 27.02.2021 r.]
  3. Encyklopedia 100-lecia KUL. Tom II, wyd. KUL, Lublin 2018, s. 424-425.
  4. KUL – Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji – Andrzej Maria Szajkowski [online], www.kul.pl [dostęp 05.09.2019 r.]
  5. a b c d e f g h i j GrzegorzG. Nita-Jagielski GrzegorzG., Dylematy spójności Kodeksu spółek handlowych z Kodeksem cywilnym oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – konferencja naukowa dla uczczenia 40lecia pracy naukowej Profesora Andrzeja Szajkowskiego w INP PAN, „Monitor Prawniczy”, lipiec 2015, ISSN 1230-6509.
  6. M.P. z 2001 r. nr 31, poz. 520.
  7. Stanisław Włodyka Źródła prawa spółek handlowych, w: Prawo spółek handlowych. System Prawa Handlowego. Tom 2A, wyd. C.H. Beck, s. 10.
  8. a b c Andrzej Szajkowski [online], web.archive.org, 02.05.2005 r. [dostęp 29.05.2020 r.]
  9. a b c d e f Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom IV. S-Ż, wyd. OPI, Warszawa 2002, s. 310-311.

Oceń: Andrzej Szajkowski

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:13