Filip Elżanowski


Filip Elżanowski, urodzony 22 maja 1979 roku w stolicy Polski, Warszawie, to nie tylko uznany prawnik, ale również radca prawny oraz doktor habilitowany nauk prawnych. Jego rodzina ma silne powiązania ze środowiskiem prawniczym, co wpływa na jego karierę i osiągnięcia. Jest synem Marka Elżanowskiego, czołowego specjalisty w dziedzinie prawa administracyjnego, co niewątpliwie wpłynęło na jego rozwój zawodowy i naukowy.

Filip jest również bratanek Andrzeja Elżanowskiego, co świadczy o silnych korzeniach prawniczych w jego rodzinie. Jego wiedza i doświadczenie są wynikiem nie tylko własnych starań, ale również tradycji prawnych, które kształtowały jego życie od najmłodszych lat.

Życiorys

Filip Elżanowski od października 2008 roku piastuje stanowisko adiunkta w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego entuzjastyczne podejście do nauki i badań znalazło również ujście w doświadczeniu zdobytym w Centrum Europejskim oraz Centrum Prawa Amerykańskiego na tej samej uczelni.

Specjalizuje się w kilku obszarach prawa, w tym w prawie energetycznym, prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem wydawania decyzji administracyjnych, oraz w prawie zamówień publicznych i procesach inwestycyjnych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w prestiżowych instytucjach takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Urzędzie Transportu Kolejowego, oraz MS Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A..

Elżanowski miał również zaszczyt pracować w komisji prawnej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, gdzie zasiadał pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Jako ekspert był również aktywny w komisjach sejmowych i senackich, w ramach których doradzał przy projektach aktów prawnych, współpracując z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu przy kształtowaniu procesu legislacyjnego.

W obszarze edukacji, od 2005 roku prowadzi zajęcia z postępowania administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo prowadził wykłady na Studiach Podyplomowych Rynek Kolejowy w Polsce na Szkołę Główną Handlową, gdzie omawiał system prawny i instytucjonalny transportu kolejowego w Polsce. W latach 2012–2014 był aktywny w Akademii Energii, gdzie prowadził wykłady w projekcie edukacyjnym Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi.

W ramach działalności uniwersyteckiej, Filip Elżanowski pełnił także rolę opiekuna Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Energetyka i Prawo, a obecnie jest opiekunem studenckiego koła University of Warsaw Business Club.

Nagrody

Filip Elżanowski otrzymał szereg prestiżowych nagród, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w różne dziedziny. Oto niektóre z nich:

  • 2012 – Nagroda III stopnia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego,
  • 2012 – Lider Zaufania – wyróżnienie przyznawane dla podmiotów z rynku usług prawnych, które zostało docenione przez środowisko przedsiębiorców,
  • 2014 – Bursztyn Polskiej Energetyki – nagroda za aktywny udział w doskonaleniu regulacji prawnych dotyczących prawa energetycznego oraz zaangażowanie w kształtowanie polityki energetycznej zarówno w Polsce, jak i za jej granicami,
  • 2015 – Manager Award 2015 – wyróżnienie za wybitny wkład w budowanie oraz rozwój konkurencyjnego rynku energii.

Członkostwa

Filip Elżanowski jest osobą aktywnie zaangażowaną w różne instytucje i organizacje. Do jego ważniejszych ról zawodowych należą:

  • członkostwo w Radzie Programowej Europejskiego Centrum Biznesu,
  • udział w Radzie Programowej Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego (MISO),
  • członkostwo w Radzie Polskiej Fundacji Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum,
  • funkcja arbitra w Sądzie Arbitrażowym ds. Energetyki przy Izbie Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii w Warszawie oraz sędziego w Sądzie Arbitrażowym Towarowej Giełdy Energii S.A.,
  • wsparcie dla Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych,
  • członkostwo w komisji prawnej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji działającej w 2009 roku przy Ministrze Gospodarki, która była pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka.

Publikacje naukowe

Filip Elżanowski jest autorem wielu ważnych publikacji w zakresie prawa energetycznego. Wśród jego monografii znajdują się następujące prace:

  • Prawnoprocesowa sytuacja przedsiębiorstwa energetycznego w sprawach z zakresu regulacji energetyki, Warszawa 2015,
  • Wybrane aspekty opodatkowania energii elektrycznej podatkiem akcyzowym oraz podatkiem od towarów i usług (współautor: Mirosław Pawełczyk), Toruń 2012,
  • Polityka energetyczna. Prawne instrumenty realizacji, Warszawa 2009.

W obszarze podręczników akademickich jego wkład jest następujący:

  • „Prawo energetyczne” (współautor: Krzysztof Wąsowski), [w:] Prawo administracyjne, pod red. Marka Wierzbowskiego, LexisNexis Polska, Warszawa 2006 (Wyd. VI), 2007 (Wyd. VII), 2008 (Wyd. VIII), 2009 (Wyd. IX), 2011 (wyd. X), 2013 (wyd. XI),
  • „Polityka energetyczna Unii Europejskiej” (współautorzy: Tadeusz Skoczny i Michał Będkowski-Kozioł), [w:] Polityki Unii Europejskiej: Polityki sektorów infrastrukturalnych. Aspekty prawne, pod. red. Agaty Jurkowskiej i Tadeusza Skocznego, Warszawa 2010.

Przypisy

  1. IEPiOE [online], www.iep.org.pl [dostęp 13.06.2019 r.]
  2. Fundacja Ius Publicum [online], www.iuspublicum.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  3. Grupa Robocza ds. prawa [online], rada-zre.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  4. Lider Zaufania [online], lawandpartners.com [dostęp 02.12.2017 r.]
  5. Rada Programowa [online], www.miso.org.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  6. Start – Rada Programowa [online], www.rada.ecb.biz.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  7. Gala Manager Award 2015 – [online], manager.inwestycje.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  8. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 02.02.2016 r.]

Oceń: Filip Elżanowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:7