Aleksander Roszkowski to znany polski artysta malarz, który przyszedł na świat 16 lutego 1961 roku w Warszawie. Jego prace charakteryzują się niezwykłą głębią oraz biegłością w używaniu kolorów, co sprawia, że jest on jednym z istotnych przedstawicieli współczesnej sztuki malarskiej w Polsce.
Roszkowski nie tylko tworzy obrazy, ale również wprowadza innowacje w technikach malarskich, zyskując uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego twórczość przyciąga uwagę odbiorców i krytyków, którzy dostrzegają w niej unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością.
Życiorys
Aleksander Roszkowski rozpoczął swoją artystyczną podróż na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie na Wydziale Malarstwa studiował w latach 1980-1985. Jego nauka odbywała się pod okiem znakomitych mentorów, takich jak Jacek Sienicki oraz Zbigniew Gostomski.
Po ukończeniu studiów, Roszkowski związał się z macierzystą uczelnią, podejmując pracę jako pedagog. Jego zaangażowanie w sztukę przyczyniło się do licznych indywidualnych wystaw, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Artysta miał okazję pokazać swoje prace m.in. w Danii, Japonii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych.
W 1987 roku artysta zdobył dwa wyróżnienia na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Jego dzieła były eksponowane na czołowych wystawach w drugiej połowie lat 80., w tym na „Świeżo Malowane. Młode malarstwo polskie lat 1982-1987” w Zachęcie. Podczas wystawy „Arsenał ’88”, zdobył nagrodę w dziedzinie malarstwa, przyznaną przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Romana Opałki.
Aktualnie Aleksander Roszkowski dzieli swoją twórczą aktywność pomiędzy dwie pracownie: jedną w Warszawie oraz drugą, usytuowaną w malowniczej Suwalszczyźnie.
Twórczość
Jeszcze w czasach studenckich artysta rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem instalacji, jednak szybko zrezygnował z tego medium na rzecz malarstwa sztalugowego. Jego debiut artystyczny polegał na serii wielkoformatowych obrazów przedstawiających ludzkie sylwetki, które, co jest charakterystyczne, pozbawione były głów. Celem Roszkowskiego nie było jedynie odwzorowanie fizycznego wyglądu człowieka, ale raczej ukazanie jego kondycji w sposób możliwie uniwersalny i ponadczasowy.
Prace artysty zyskały uznanie i były prezentowane na najważniejszych krajowych wystawach, a także pokazywane za granicą, między innymi w Nowym Jorku i Berlinie, gdzie zostały dostrzegane przez krytykę artystyczną.
Chociaż twórczość Roszkowskiego rozpoczęła się od przedstawień ludzkiego ciała, jego styl wkrótce ewoluował. Splątane kończyny i wygięte torsy przekształciły się w elementy pejzaży. Artysta rzadko maluje na świeżym powietrzu, preferując pracować w swoim atelier, gdzie pod wpływem emocji i osobistych przeżyć, takie realizacje jak „Pejzaż Polski” z 1988 roku oraz prace z cyklu „Sto metrów do Styksu” z tego samego roku, nabrały formy. Pejzaże, które powstały pod koniec lat 80., zapowiadały jego przyszłe zainteresowanie sztuką abstrakcyjną, charakteryzującą się niezwykłą ekspresyjnością, wywodzącą się z emocjonalnego koloryzmu.
Malarstwo Roszkowskiego wyróżnia się bogatą fakturą, uzyskaną poprzez nawarstwianie farby w finezyjnych kompozycjach. Artysta stosuje do tego celu specjalnie spreparowane narzędzia, co dodaje jego pracom unikalnego charakteru. Jego najnowsze abstrakcyjne realizacje są wynikiem eksperymentów z regularnie skomponowanym motywem oraz z czystymi, intensywnymi barwami.
Wybrane wystawy indywidualne
Artysta Aleksander Roszkowski zyskał uznanie poprzez wiele indywidualnych wystaw, które miały miejsce zarówno w kraju, jak i za granicą. Poniżej przedstawiamy listę wybranych ekspozycji, które przyczyniły się do jego artystycznej kariery:
- „Aleksander Roszkowski. Malarstwo”, BWA, Olsztyn,
- „Pejzaż lokalny”, Desa Unicum, Warszawa,
- „Nowe Obrazy”, Galeria Fibak, Warszawa,
- Galerie Brantebjergen, Nakke (Dania),
- Gallery Futaba, Nagoya (Japonia),
- Galerie Bram, Bramslev Bakker (Dania),
- Galeria Brama, Warszawa,
- Galerie Light, Berlin,
- Andre Zárre Gallery, Nowy Jork,
- Galeria Test, Warszawa.
Wybrane wystawy zbiorowe
Twórczość Aleksandra Roszkowskiego znalazła uznanie na wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych, gdzie jego dzieła były prezentowane w rozmaitych kontekstach artystycznych. Oto wybrane wydarzenia, w których brał udział:
- „Zeitgenössische Kunst aus Polen”, Galerie Guth Maas, Reutlingen, Niemcy,
- Nagoya Contemporary Art Fair, Nagoya, Japonia,
- „The Expressive Struggle”, Everson Museum of Art, Syracuse, Nowy Jork,
- „Polnische Malerei der 80-Zinger Jahre”, Haus Dornbush, Frankfurt nad Menem,
- Galerie Kabiesz, Düsseldorf,
- „Sollentuna”, Targi Sztuki, Sztokholm,
- „Red and White”, Warszawa, Amsterdam,
- „East Meets West”, International Art Auction, Tokio, Mechelen,
- „Den Abne Dor”, Charlottenborg, Kopenhaga,
- „Heute – Polonishe Kunst”, Grevenbroich, Niemcy,
- „Na Obraz i Podobieństwo”, Dawne Zakłady Norblina, Warszawa,
- „Krytycy o Nas”, Galeria BWA, Sopot,
- Arsenał ’88 (nagroda w kategorii malarstwo), Warszawa,
- „Świeżo Malowane”, Zachęta, Warszawa,
- „Um Uns Herum…Warschauer Woche in Berlin”, Berlin – XIV Festiwal Polskiego malarstwa Współczesnego, Szczecin,
- XIII Ogólnopolski Konkurs na Obraz im. J. Spychalskiego (dwa wyróżnienia honorowe), Poznań,
- I Triennale Rysunku im. T. Kulisiewicza, Kalisz,
- XIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Helena Duninówna | Kazimierz Koźniewski | Stanisława Zawadzka | Bohdan Czeszko | Jacek Wolszczak | Wojtek Urbański | Henryk Jurkowski | Bogdan Baer | Henryk Jerzy Chmielewski | Het Kwiatkowska | Józef Epifani Minasowicz | Barbara Nawrocka-Dońska | Dariusz Kuc | Zofia Mingardi | Teresa Kramarska | Michał Skarżyński | Maciej Piszek | Justyna Reczeniedi | Jolanta Zykun | Jolanta Sosnowska (skrzypaczka)Oceń: Aleksander Roszkowski