Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska z siedzibą w Warszawie


Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia” to niepubliczna instytucja edukacyjna z siedzibą w sercu Warszawy, która została ustanowiona 12 lipca 2018 roku. Do czerwca 2024 roku uczelnia funkcjonuje pod nazwą Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska.

Warto podkreślić, że uczelnia ta rozwija swoją działalność również poprzez sieć filii, które znajdują się w takich miastach jak: Rzeszów, Poznań, Wrocław, Szczecin oraz Lublin. Poza granicami kraju, filie uczelni można znaleźć w Czechach, w miastach takich jak Praga i Frydek-Mistek, a także w Bratysławie na Słowacji oraz w Uzbekistanie, w Andiżanie.

Historia

Uczelnia, która zaczęła swoją działalność 12 lipca 2018 roku, została utworzona na mocy decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, na wniosek Instytutu Studiów Międzynarodowych i Edukacji Humanum Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie. Została ona wpisana do Ewidencji uczelni niepublicznych Ministerstwa, otrzymując nr 383. Wkrótce, bo 27 października 2021 roku, uczelnia zainaugurowała swoją filię w Andiżanie w Uzbekistanie, stając się pierwszą polską szkołą wyższą, która nawiązała działalność w Azji.

Przełomowym momentem w historii tego miejsca nastąpił 21 czerwca 2024 roku, kiedy to nastąpiła zmiana nazwy na Uczelnię Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia”. Był to krok mający na celu poprawę wizerunku uczelni, który ucierpiał przez kontrowersje związane z dotychczasową działalnością, zwłaszcza w kontekście organizowanych studiów podyplomowych z zarządzania (MBA).

Kontrowersje

Od 2020 roku, Collegium Humanum stało się obiektem zainteresowania ze strony śledztw dziennikarskich, szczególnie ze strony tygodników takich jak „Polityka” i „Newsweek”. Ustalono, że uczelnia ułatwiała uzyskiwanie dyplomów MBA, zwłaszcza osobom związanym z rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość. Prokrastynację w dostępie do wyższych stanowisk w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa ułatwiała możliwość wprowadzenia krótszych i mniej wymagających studiów, a także pozyskiwania dyplomów MBA za opłatą. Wśród osób, które zakończyły te studia, znajdowali się również politycy i samorządowcy z Platformy Obywatelskiej, tacy jak Jacek Sutryk oraz przedstawiciele jego otoczenia.

Uczelnia przyznawała także liczne nagrody osobistościom ze świata show-biznesu, w tym piosenkarce Dodzie oraz Irenie Santor. Wyróżnienia trafiły również do kontrowersyjnego polityka Tomasza Misiaka, znanego z licznych afer związanych z korupcją. Misiak był aktywnie związany z uczelnią, wygłaszając prelekcje i uczestnicząc w różnych wydarzeniach.

Krytyka dotyczyła także jakości kształcenia, która, według opinii, pozostawała na niskim poziomie. Uczestnicy kursów musieli zmagać się z niewielką liczbą godzin zajęć, a studia kończył prosty test. Koszt kształcenia wynosił ok. 10 tys. zł, w porównaniu do 30-40 tys. zł w innych instytucjach. W 2024 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało prośbę do ministra finansów o zweryfikowanie działań Collegium Humanum w związku z licznymi sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości finansowych oraz wystąpiło do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o przeprowadzenie kompleksowej kontroli.

W lutym 2024 roku organy ścigania zatrzymały sześć osób związanych z uczelnią, a rektorowi Pawłowi Czarneckiemu postawiono zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz dokonywania licznych przestępstw, w tym wydawania „certyfikatów MBA” za łapówki. 29 lutego 2024 roku na stanowisko nowego rektora powołano dr hab. Ilonę Makowską, prof. CH.

W marcu 2024 roku prokuratorzy z Śląskiego Wydziału Zamiejscowego ustanowili dla uczelni zarząd przymusowy. Ustalono, że dyrektor Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej zażądano korzyści majątkowej od rektora, w zamian za pozytywne decyzje. We wrześniu 2024 roku postawiono zarzuty Ryszardowi Czarneckiemu z PiS, dotyczące wykorzystywania wpływów politycznych przy otwieraniu filii w Uzbekistanie. Ustalono, że zajęcia te były fasadowe, a dyplomy MBA były wydawane za opłatą.

Po ujawnieniu powyższych afer, według „Gazety Wyborczej”, studenci zaczęli masowo rezygnować z nauki, protestując przeciwko niskiej jakości kształcenia oraz mając problemy z uzyskaniem dokumentów potwierdzających ukończenie studiów. Z kolei „Rzeczpospolita” wskazała, że uczelnia wciąż oferowała możliwość uzyskania stopnia doktora habilitowanego i doktora. W kontekście zachwianego wizerunku, Collegium Humanum przekształciło nazwę na Uczelnię Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, co miało być odcięciem od dotychczasowych negatywnych skojarzeń.

Członkostwa

Collegium Humanum aktywnie uczestniczy w różnych organizacjach, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój edukacji menedżerskiej i odpowiedzialności społecznej. Uczelnia jest członkiem Business Graduates Association, aczkolwiek nie jest to równoznaczne z uzyskaniem akredytacji BGA.

Od 2020 roku Collegium Humanum przystąpiło do PRME (the Principles for Responsible Management Education). To globalne forum, działające pod patronatem ONZ, gromadzi czołowe uczelnie biznesowe, a jego misją jest promowanie postaw odpowiedzialności społecznej wśród przyszłych liderów różnych dziedzin, w tym biznesu i polityki.

Rok 2020 przyniósł również nowe członkostwa: Collegium Humanum stało się członkiem CEEMAN, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju Zarządzania w Dynamicznych Społeczeństwach, a także przyjęto je do The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) w Stanach Zjednoczonych.

W grudniu 2020 roku uczelnia dołączyła do Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), co świadczy o jej wpływie na polski system edukacji. Dodatkowo, Collegium Humanum jest członkiem wspierającym Polskiej Federacji Szpitali, a także przynależy do Północnej Izby Gospodarczej oraz Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego.

W listopadzie 2021 roku uczelnia zdobyła akredytację i Kartę ECHE w programie Erasmus+, co z kolei otwiera nowe możliwości dla jej studentów i pracowników w obszarze międzynarodowej współpracy edukacyjnej.

Nagrody i wyróżnienia

W 2020 roku Collegium Humanum zostało wyróżnione Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, co stanowi potwierdzenie jego szczególnego wkładu w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój Mazowsza.

Kierunek studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) w tej uczelni uzyskał Klasę Profesjonalną w Ratingu Programów MBA ogłoszonym przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum w 2020 roku. To kolejne osiągnięcie, które podkreśla jakość edukacji oferowanej przez Collegium Humanum.

Uczelnia była także laureatem plebiscytu Orły Polskiej Przedsiębiorczości 2020, zdobywając nagrodę w kategorii Edukacja. W marcu 2021 roku Collegium Humanum otrzymało tytuł Instytucji Roku 2021 w rankingu Ogólnopolskiej Federacji Pracodawców i Przedsiębiorców Przedsiębiorcy.pl. Należy dodać, że według doniesień, nagroda ta jest odpłatna i przyznawana po spełnieniu określonych warunków.

W grudniu 2021 roku uczelnia wzięła udział w Ogólnopolskim Plebiscycie organizowanym przez Grupę Polska Press, która jest własnością koncernu paliwowego Orlen. W tym plebiscycie Collegium Humanum zdobło tytuł Uczelni Roku Polski 2021.

Collegium Humanum nie przestało zdobywać uznania, ponieważ w kolejnej edycji Plebiscytu Edukacyjnego uczelnia zajęła:

  • II miejsce w Województwie Dolnośląskim w kategorii Uczelnia Roku 2022,
  • II miejsce w Województwie Podkarpackim w kategorii Uczelnia Roku 2022,
  • I miejsce w Województwie Lubelskim w kategorii Uczelnia Roku 2022,
  • I miejsce w Województwie Zachodniopomorskim w kategorii Uczelnia Roku 2022,
  • I miejsce w Województwie Wielkopolskim w kategorii Uczelnia Roku 2022,
  • I miejsce w Województwie Mazowieckim w kategorii Uczelnia Roku 2022.

Złote Medale Sukcesu Collegium Humanum

Collegium Humanum przyznaje złote medale sukcesu dla wybitnych osobistości, które wniosły istotny wkład w rozwój różnych dziedzin. Poniżej znajduje się lista laureatów:

  • Sebastian Fuller – Dyrektor akademicki Apsley Business School w Londynie,
  • Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, profesor honorowy Collegium Humanum,
  • Ryszard Czarnecki – poseł do Parlamentu EU, przewodniczący Konwentu Collegium Humanum,
  • Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
  • Bakhrom Babaev – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Uzbekistanu w Rzeczypospolitej Polskiej, członek konwentu Collegium Humanum,
  • Grzegorz Kuca – burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, członek Konwentu Collegium Humanum,
  • DTI University – reprezentowany przez rektora prof. dr. Tomáša Lengyelfalusy, PhD.,
  • Robert Składowski – prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, członek konwentu Collegium Humanum,
  • Dominika Kulaga – studentka Psychologii, Filia w Rzeszowie Collegium Humanum, złota medalistka Polski w pływaniu,
  • Aleksandra Fajęcka – prezes Zarządu Afa Media,
  • Dorota Aqualiteja Rabczewska (Doda) – polska piosenkarka,
  • Izabela Trojanowska – polska piosenkarka,
  • Irena Santor – polska piosenkarka,
  • Andrzej Wodzyński – właściciel Grupy Tubądzin,
  • Tomasz Misiak – polski przedsiębiorca, ekonomista, menedżer, polityk i samorządowiec.

Wszyscy ci wybitni przedstawiciele przyczyniają się do rozwoju i promowania wartości Collegium Humanum.

Kierunki studiów licencjackich i magisterskich

Siedziba w Warszawie

Uczelnia oferuje bogaty program studiów pierwszego stopnia. Wśród dostępnych kierunków znajdują się:

  • zarządzanie,
  • kierowanie,
  • finanse i rachunkowość,
  • kryminologia,
  • media,
  • administracja,
  • pedagogika,
  • praca socjalna.

Oferta studiów drugiego stopnia jest również imponująca i obejmuje:

  • zarządzanie,
  • kierowanie,
  • finanse i rachunkowość,
  • kryminologia,
  • media,
  • administracja,
  • pedagogika,
  • praca socjalna.

Dodatkowo uczelnia proponuje jednolite studia magisterskie w takich obszarach jak:

  • psychologia,
  • prawo,
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Filia w Rzeszowie

Oferta edukacyjna tej placówki obejmuje studia licencjackie:

  • zarządzanie,
  • menedżment,
  • administracja,
  • pedagogika.

Na poziomie studiów magisterskich dostępne są:

  • zarządzanie,
  • menedżment,
  • administracja,
  • pedagogika.

Jednolity program magisterski w Rzeszowie proponuje również:

  • psychologia,
  • prawo,
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Filia w Poznaniu

Studia na tej filii oferują różnorodne kierunki na poziomie licencjackim:

  • zarządzanie,
  • kryminologia,
  • administracja,
  • pedagogika.

W obszarze studiów magisterskich uczelnia przygotowała następujące opcje:

  • zarządzanie,
  • kryminologia,
  • administracja,
  • pedagogika.

Podobnie jak w innych miejscach, filia poznańska oferuje jednolite studia magisterskie z zakresu:

  • psychologia,
  • prawo,
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Filia we Wrocławiu

Wrocławska filia uczelni umożliwia zdobycie wiedzy w ramach studiów licencjackich z takich dziedzin jak:

  • zarządzanie,
  • menedżment,
  • administracja,
  • pedagogika.

Dla studentów pragnących kontynuować edukację, dostępne są studia drugiego stopnia:

  • zarządzanie,
  • menedżment,
  • administracja,
  • pedagogika.

Jednolity program magisterski obejmuje:

  • psychologia,
  • prawo.

Filia w Szczecinie

Szczecińska filia koncentruje się głównie na kierunkach związanych z kryminologią i pedagogiką:

  • kryminologia,
  • pedagogika.

Dostępne są również studia magisterskie, w których proponowane są te same kierunki:

  • kryminologia,
  • pedagogika.

Studia jednolite magisterskie to możliwość zdobycia tytułu w dziedzinie:

  • psychologia.

Filia w Lublinie

Podobnie jak w Szczecinie, oferta Lublina to głównie specjalności w zakresie kryminologii oraz pedagogiki:

  • kryminologia,
  • pedagogika.

Na poziomie studiów magisterskich dostępne są:

  • kryminologia,
  • pedagogika.

Filia ta proponuje także jednolite studia magisterskie obejmujące:

  • psychologia.

Filia w Kielcach

W kielczach dostępny jest tylko jeden kierunek jednolitych studiów magisterskich:

  • psychologia.

Filia w Katowicach

Tak jak w Kielcach, filia katowicka również oferuje jednolite studia magisterskie w zakresie:

  • psychologia.

Filia w Gdańsku

Ta filia specjalizuje się jedynie w kierunku jednolitym:

  • psychologia.

Filia w Pradze (Czechy)

W ofercie znajduje się kierunek studiów licencjackich i magisterskich:

  • zarządzanie.

Filia we Frydku-Mistku (Czechy)

Na tej filii studenci mają możliwość wyboru progamu z zakresu pedagogiki oraz pracy socjalnej:

  • pedagogika,
  • praca socjalna.

Filia w Bratysławie (Słowacja)

Studia licencjackie oraz magisterskie w zakresie:

  • zarządzanie.

Filia w Andiżanie (Uzbekistan)

Tak jak w Bratysławie, również w Andiżanie można studiować:

  • zarządzanie.

Kierunki studiów prowadzone w formule online

Collegium Humanum oferuje szeroką gamę programów akademickich, które można realizować w trybie online, dostosowując się do potrzeb współczesnych studentów. Wybór kierunków studiów jest zróżnicowany, co pozwala na rozwijanie kompetencji w różnych dziedzinach.

  • studia I stopnia (licencjackie) – Zarządzanie,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Менеджмент,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Finanse i rachunkowość,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Kryminologia,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Media,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Administracja,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Pedagogika,
  • studia I stopnia (licencjackie) – Praca socjalna,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Zarządzanie,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Менеджмент,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Finanse i rachunkowość,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Kryminologia,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Media,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Administracja,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Pedagogika,
  • studia II stopnia (magisterskie) – Praca socjalna,
  • studia jednolite magisterskie – Psychologia,
  • studia jednolite magisterskie – Prawo,
  • studia jednolite magisterskie – Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Studenci mają możliwość wyboru kierunków studiów, które najlepiej odpowiadają ich aspiracjom zawodowym oraz zainteresowaniom. Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, dlatego tak ważne jest, aby programy edukacyjne były dostępne w zdalnym formacie, zapewniając jednocześnie wysoki standard nauczania.

Kierunki studiów podyplomowych

W Collegium Humanum oferowane są różnorodne programy studiów podyplomowych, które mają na celu rozwijanie kompetencji zawodowych oraz dostosowanie do dynamicznych potrzeb rynku pracy. Poniżej przedstawiamy pełną listę kierunków, które można podjąć w ramach tych studiów:

  • Doctor of Business Administration (DBA),
  • Doctor of Business Administration (DBA) – Zarządzanie w ochronie zdrowia,
  • Doctor of Laws (LL.D.) Legum Doctor – Prawo w biznesie,
  • Executive Master of Business Administration (MBA),
  • Executive Master of Business Administration (MBA) ON-LINE,
  • Master of Business Administration (MBA) – Art & Science – Nowe Media w Biznesie,
  • Master of Business Administration (MBA) – Badania Kliniczne,
  • Master of Business Administration (MBA) – Pharmaceutical Management,
  • Master of Business Administration (MBA) – Cyberbezpieczeństwo,
  • Master of Business Administration (MBA) – Górnictwo i Energetyka,
  • Master of Business Administration (MBA) – Menedżer Sportu i Kultury,
  • Master of Business Administration (MBA) – Mobile&Digital Marketing,
  • Master of Business Administration (MBA) – Przywództwo i Coaching,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie Bezpieczeństwem,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie Technologiami Wodorowymi,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Agrobiznesie,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Automotive,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w IT,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Ochronie Zdrowia,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Oświacie,
  • Master of Business Administration (MBA) – e-Sport,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Turystyce,
  • Master of Business Administration (MBA) – Zmiana & Dialog,
  • Master of Laws (LL.M.) – Magister Legum – Prawo w biznesie,
  • Master of Public Administration (MPA) – Administracja Publiczna,
  • Administracja publiczna,
  • Arteterapia w edukacji,
  • Asystent rodziny,
  • BHP – Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy,
  • Compliance,
  • Controlling i Audyt,
  • Cyberbezpieczeństwo,
  • Design Thinking,
  • Dietetyka i psychologia zdrowia,
  • Dyrektor finansowy,
  • Finanse i Rachunkowość w przedsiębiorstwie,
  • Innowacje i Nowe Technologie w Lotnictwie,
  • Innowacyjny HR Biznes Partner 4.0,
  • IOD – Inspektor Ochrony Danych Osobowych,
  • Key Account Management Academy,
  • Komunikacja wizerunkowa,
  • Koordynator ds. Dostępności,
  • Marketing internetowy,
  • Neurologopedia,
  • Ochrona środowiska,
  • Office Manager,
  • Organizacja i zarządzanie oświatą,
  • Personal Branding i Public Relations,
  • Podatki, finanse, kadry i płace,
  • Pomoc psychopedagogiczna i emocjonalna w procesie rehabilitacji i leczenia osób przewlekle chorych z elementami psychoonkologii,
  • Prawo gospodarcze i handlowe,
  • Projektant kariery,
  • Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
  • Przygotowanie pedagogiczne,
  • Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów,
  • Psychodietetyka,
  • Psychologia kliniczna,
  • Psychologia pozytywna,
  • Psychologia pracy i zarządzanie personelem,
  • Psychologia społeczna w zarządzaniu rozwojem organizacji,
  • Psychologia transportu,
  • Psychologia wczesnego i średniego okresu szkolnego z terapią pedagogiczną,
  • Psychologia wychowania i pedagogika Marii Montessorii,
  • Psychoonkologia,
  • Psychotraumatologia – Master of Science (MSc.),
  • Quality Manager,
  • Seksuologia,
  • Trener umiejętności społecznych,
  • Zarządzanie podmiotami leczniczymi,
  • Zarządzanie w ochronie zdrowia,
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • Zasady i techniki sprzedaży produktów finansowych.

Wydawnictwa

Na uczelni publikowane są różnorodne czasopisma naukowe, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinach społecznych oraz humanistycznych. Oto ich szczegóły:

  • Międzynarodowe Studia Społeczno-Humanistyczne Humanum (International Social and Humanities Studies Humanum) ISSN 1898-8431 (ISSN 2450-0313), osiągające 40 punktów w rankingu czasopism MNiSW (Lista B Lp. 992),
  • Europejskie Studia Społeczno-Humanistyczne Prosopon (European Humanities and Social Studies Prosopon) ISSN 1730-0266 (ISSN 450-033X), z 6 punktami na liście czasopism punktowanych MNiSW (Lista B Lp. 1356),
  • Międzynarodowe Studia Humanistyczne Społeczeństwo i Edukacja (International Humanist Studies Society and Education) ISSN 1898-0171 (ISSN 2450-0356), zdobywające 7 punktów w rankingu MNiSW (Lista B Lp. 1667),
  • Język w komunikacji (Language and Communication) ISSN 2084-5111, punktowane na 5 punktów na liście MNiSW (Lista B Lp. 1000),
  • Discipulus Magazyn Studencki Collegium Humanum.

Te publikacje oraz ich rankingowe punkty świadczą o wysokim standardzie badań prowadzonych w Collegium Humanum.

Władze

W strukturze Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie ważną rolę odgrywają władze uczelni, które zapewniają kierunek i zarządzanie jej działalnością.

  • Rektorem jest Paweł Czarnecki, pełniący tę funkcję w latach 2018–2024,
  • Ilona Makowska, która zajmowała stanowisko rektora od lutego do kwietnia 2024,
  • Paweł Poszytek, obejmujący urząd od maja 2024,
  • Magdalena Stryja, która obejmie rektorat od 26 września 2024.

Profesorowie honorowi

W gronie profesorów honorowych Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie znajdują się wybitne osobistości, których osiągnięcia są uznawane na międzynarodowej arenie.

  • Václav Klaus,
  • Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
  • Krzysztof Cugowski,
  • Eugeniusz Prystupa(inne języki), rektor Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej we Lwowie,
  • Eugeniusz Imas(inne języki), rektor Narodowego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego i Sportu Ukrainy,
  • Ryszard Czarnecki.

Absolwenci

Temat absolwentów Collegium Humanum jest ściśle powiązany z kategorią, która obejmuje osoby, które ukończyły tę szczególną instytucję edukacyjną w Warszawie.


Oceń: Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska z siedzibą w Warszawie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:12