Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie


Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie to szkoła wyższa, która kształci przyszłych teologów w ramach Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej. To instytucja o znaczącym wpływie na formację duchową i intelektualną swoich studentów.

Seminarium znajduje się w osiedlu Radość w Warszawie, co stanowi doskonałą lokalizację dla osób zainteresowanych studiowaniem teologii w tym regionie. Umożliwia to łatwy dostęp do różnorodnych zasobów i zajęć, które wspierają rozwój wiedzy oraz umiejętności przyszłych liderów religijnych.

Geneza

Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie jest efektem wieloletniej tradycji kształcenia teologicznego w polskim baptyzmie. Uczelnia rozwija dziedzictwo takich instytucji jak Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Łodzi, które działało przed II wojną światową. W okresie PRL-u istniało Seminarium Teologiczne Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów, z siedzibą w Malborku w latach 1947–1950, a następnie kontynuowane w Warszawie i we Wrocławiu, gdzie funkcjonowało jako Biblijne Seminarium Teologiczne.

Aktualna siedziba WBST znajduje się w miejscu, które w czasach międzywojennych było siedzibą Szkoły Biblijnej, założonej przez Wacława Żebrowskiego oraz Mojżesza Gitlina. To dziedzictwo jest kontynuowane, wzbogacając tradycję kształcenia teologicznego w naszym kraju.

Podstawa prawna

Uczelnia funkcjonuje zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 1995 roku, która reguluje stosunki pomiędzy państwem a Kościołem Chrześcijan Baptystów w Polsce.

Seminarium ma prawo nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii baptystycznej, co potwierdza jego status i znaczenie w kształceniu кадровych liderów w społeczności baptystycznej.

Działalność dydaktyczna i naukowa

Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie oferuje 3-letnie studia licencjackie, a także różnorodne kursy katechetyczne i inne formy kształcenia, które mają charakter praktyczny. Jest to miejsce, w którym kształcą się przyszli liderzy i nauczyciele kościelni.

W okresie powojennym wykładowcy seminarium wnieśli znaczący wkład w rozwój tej instytucji. W gronie tych zasłużonych postaci znajdowały się m.in.: prezbiter Krzysztof Brzechczyn, prezbiter Krystian Ber, pastor Michael Bochenski, a także prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn, Anna Cieślar, prezbiter Gustaw Cieślar, dr Mark Edworthy oraz prezbiter Aleksander Kircun. Warto wymienić również wybitnych naukowców takich jak: dr hab. Andrzej P. Kluczyński, dr Wojciech Kowalewski, dr Janusz Kucharczyk, dr Robert Merecz oraz prof. dr hab. Jan Mironczuk, prof. dr hab. Mirosław Patalon, prezbiter Zdzisław Pawlik, prezbiter dr Andrzej Seweryn, prezbiter Michał Stankiewicz, dr Henryk Ryszard Tomaszewski, prezbiter Konstanty Wiazowski, dr Mateusz Wichary, dr Zbigniew Wierzchowski oraz prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński.

Sympozja naukowe są integralną częścią działalności WBST. W 2016 roku seminarium objęło patronatem konferencję naukową Polskiego Forum Chrześcijańskiego zatytułowaną „Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro”. Konferencja odbyła się 20 października i miała także innych patronów, takich jak Polska Akademia Nauk, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna.

Działalność kościelna

Obiekt Seminarium stanowi istotne centrum dla różnych wydarzeń. Każdego roku odbywają się w nim liczne zjazdy, które przyciągają osoby zainteresowane tematyką chrześcijańską.

W szczególności, kampus ten jest idealnym miejscem do organizacji konferencji oraz szkoleń dla wiernych i liderów kościelnych. Oprócz tego, oferowane są również obozy chrześcijańskie, które sprzyjają wspólnej nauce i duchowemu wzrastaniu uczestników.

Działalność wydawnicza

Wydawnictwo Uczelniane WBST jest aktywnym centrum publikacji, które oferuje szeroki wachlarz materiałów. Do głównych osiągnięć tego wydawnictwa należy czasopismo naukowe zatytułowane „Baptystyczny Przegląd Teologiczny”, które zyskało uznanie w środowisku akademickim.

Oprócz czasopisma, wydawnictwo publikuje książki naukowe w dwóch kluczowych seriach: „Rozprawy i materiały Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie” oraz „Monografie Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie”. Dodatkowo, na rynku dostępne są również książki popularnonaukowe, które mają na celu przybliżenie tematów teologicznych szerszemu gronu czytelników.

W 2015 roku, Wydawnictwo Uczelniane WBST, wspólnie z Wydawnictwem Słowo Prawdy, zrealizowało znaczącą publikację. Ta książka nosi tytuł Bóg dotrzymuje Słowa. Księga jubileuszowa prezbitera Konstantego Wiazowskiego, a jej przygotowanie odbyło się pod redakcją naukową Mateusza Wicharego. Publikacja ta została stworzona w uznaniu dla zasług oraz wkładu Konstantego Wiazowskiego w życie Kościoła Baptystycznego.

Kampus

W skład kompleksu seminarium wchodzą różnorodne budynki, które pełnią istotne funkcje dla społeczności akademickiej. Znajdują się tu pomieszczenia rektoratu, kościół seminaryjny, a także biblioteka, która dostarcza niezbędnych materiałów do nauki.

Seminarium dysponuje również salami wykładowymi, stołówką oraz bursą, w której zakwaterowani są studenci. Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu i edukacji w instytucie.

Budynki Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie, zlokalizowane w Radości, powstały w latach 1989-1994, a ich budowa zakończyła się w 2003 roku.

Rektorzy

Lista rektorów Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie obejmuje następujące osoby:

  • 1994–2005 – Gustaw Cieślar,
  • 2005–2009 – dr Michael I. Bochenski,
  • 2009–2013 – dr Andrzej Seweryn,
  • 2013–2018 – Gustaw Cieślar,
  • od 2018 – dr Włodzimierz Tasak.

Przypisy

  1. Janusz Sobiech, Pierwochrześcijanie. Zrzeszenie Zwolenników Nauki Pierwotnych Chrześcijan w latach 1912–1947, Warszawa 2019 r., s. 358.
  2. Bóg dotrzymuje Słowa. Księga jubileuszowa Konstantego Wiazowskiego, Mateusz M. Wichary (red.), Warszawa: Wydawnictwo Uczelniane Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego, 2015 r., ISBN 978-83-88497-19-3.
  3. Zbigniew Pasek: Kultura religijna protestantyzmu. Kraków: Wydawnictwo Libron, 2014 r., s. 137.
  4. Informacja na witrynie Wydawnictwa Uczelnianego WBST [dostęp 06.08.2014 r.]
  5. Informacja na witrynie WBST [dostęp 06.08.2014 r.]
  6. Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro. wst.kei.pl [dostęp 27.10.2016 r.]
  7. Konferencja PFCh: Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro. ekumenizm.pl [dostęp 27.10.2016 r.]
  8. Władze uczelni. wbst.edu.pl [dostęp 01.10.2015 r.]
  9. Jerzy Grzybowski, Sympozjum n.t. polskiego ewangelikalizmu Chrześcijańskie Forum Pracowników Nauki
  10. Małgorzata M. Winiarczyk-Kossakowska, Ustawy III Rzeczypospolitej o stosunku państwa do Kościołów chrześcijańskich, Warszawa: „Elipsa”, 2004 r., s. 293.
  11. Dz.U. z 2023 r. poz. 1874

Oceń: Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:11