Akademia Sztuki Wojennej


Akademia Sztuki Wojennej, znana również jako ASzWoj, to polska publiczna uczelnia wojskowa, która swoją siedzibę ma w stolicy kraju, Warszawie, a dokładniej w dzielnicy Rembertów.

Jej powstanie miało miejsce 1 października 2016 roku, a utworzenie uczelni regulowane jest na podstawie odpowiedniej ustawy, która została zawarta w Dzienniku Ustaw z 2016 roku (poz. 906).

Historia

Ustawa ustanawiająca Akademię Sztuki Wojennej podkreśla znaczenie kontynuacji tradycji polskich instytucji edukacyjnych, takich jak Szkoła Rycerska i Wyższa Szkoła Wojenna. Te historyczne uczelnie stanowią wzór dla działalności ASzWoj. W 2016 roku w Sali Tradycji uczelni zainaugurowano stałą wystawę muzealną, która oddaje hołd wcześniejszym instytucjom edukacyjnym. Następnie, w październiku 2017 roku, przed budynkiem Komendy AWW odsłonięto popiersie Napoleona Bonaparte, które niegdyś zdobiło dziedziniec Wyższej Szkoły Wojennej. Obiekt ten został użyczony z Muzeum Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej angażuje się w kształcenie zawodowych żołnierzy, odpowiadając na potrzeby dowódcze i sztabowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby pragnące ubiegać się o miejsce w tej intytucji muszą wykazać się odpowiednim stażem służby wojskowej. W 2017 roku, z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej, przywrócono tytuł „Oficera Dyplomowanego w Siłach Zbrojnych”. Jest on nadawany wyłącznie absolwentom dwuletnich Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych (PSOT).

Jako jedyną uczelnię wojskową w Polsce, Akademia Sztuki Wojennej wyróżnia realizowaniem kursów generalskich. Program Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej został stworzony z myślą o kandydatów na stopień generalski. Ponadto, uczelnia prowadzi również programy edukacyjne dla cywilów, oferując studia pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, a także studia podyplomowe.

Proces nauczania w Akademii odbywa się w ramach czterech wydziałów akademickich: Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego, Wydziału Zarządzania i Dowodzenia, Wydziału Wojskowego oraz Wydziału Prawa i Administracji. Dzięki tym jednostkom, Akademia nie tylko kształci przyszłych liderów wojskowych, ale także dostarcza wiedzy na temat zarządzania i ochrony bezpieczeństwa narodowego.

W strukturach uczelni mieści się unikalne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. Oprócz tego, działa tutaj również specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, co stanowi istotny element kształcenia w Siłach Zbrojnych.

Statystyki

Akademia Sztuki Wojennej to największa w kraju instytucja szkolnictwa wyższego, która kładzie duży nacisk na połączenie wiedzy cywilnej z wojskową. Do momentu wprowadzenia nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w 2018 roku, uczelnia była uprawniona do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego w ramach dwóch dyscyplin naukowych: nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o obronności, jak również w dziedzinie nauk społecznych.

Badawczo-dydaktyczne jednostki organizacyjne

Akademia Sztuki Wojennej jest instytucją edukacyjną, która skupia się na kształceniu w obszarze nauk wojskowych oraz bezpieczeństwa narodowego. Struktura tej akademii obejmuje cztery wydziały oraz niezależny instytut, co pozwala na zróżnicowanie programów i specjalizacji. W skład Akademii wchodzą następujące jednostki:

  • wydział Bezpieczeństwa Narodowego,
  • wydział Zarządzania i Dowodzenia,
  • wydział Wojskowy,
  • wydział Prawa i Administracji,
  • instytut Historii i Polemologii.

Pion Doskonalenia Kursowego

Pion Doskonalenia Kursowego to kluczowy element Akademii Sztuki Wojennej, składający się z różnych jednostek i centrów edukacyjnych. W skład tego pionu wchodzą:

  • Centrum Doskonalenia Kursowego Oficerów,
  • Centrum Szkolenia Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Wydział Kształcenia na Odległość Akademii Sztuki Wojennej.

Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe

Akademia Sztuki Wojennej obejmuje różnorodne jednostki ogólnouczelniane oraz międzywydziałowe, które mają na celu wsparcie edukacji oraz praktycznej działalności na uczelni. Poniżej przedstawiamy kluczowe z nich:

Kampus i budynki uczelniane

Kampus Akademii Sztuki Wojennej znajduje się w malowniczym Rembertowie, w otoczeniu rozległych terenów zielonych, które są pozostałością po dawnym Centrum Wyszkolenia Piechoty. Całkowita powierzchnia tego obszaru wynosi około 60 ha, co obejmuje również poligon wojskowy. Najstarsze zabudowania kampusu pochodzą z okresu międzywojennego, co wiąże się z bogatą i burzliwą historią Polski. W szczególności można wskazać budynek, który służy jako siedziba Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego; to właśnie w tym miejscu Józef Piłsudski odprawił pułkowników w przededniu przewrotu majowego.

Na terenie kampusu przebiega trasa turystyczno-historyczna „Rembertów-Kolebka Orła Białego”, która została opracowana przez Stowarzyszenie Lepszy Rembertów. Warto również podkreślić, że wiele budynków wchodzących w skład kampusu, zarówno tych akademickich, jak i prywatnych willi, jest objętych ochroną Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Kampus Akad125emii Sztuki Wojennej to miejsce, w którym znajdują się wszystkie struktury organizacyjne uczelni, a także:

  • domy studenckie,
  • hotele akademickie,
  • budynki administracji ogólnouczelnianej,
  • biblioteka,
  • obiekty sportowe, w tym basen, hale sportowe, siłownia oraz boiska.

Łącząc ze sobą nowoczesność oraz historyczne walory, kampus wyróżnia się na skalę krajową dzięki swojej zwartej strukturze i oddaleniu od zgiełku miejskiego. Bliskość akademików i mieszkań dla pracowników, hotele akademickie, budynki dydaktyczne oraz biblioteka tworzą wyjątkowe środowisko edukacyjne. Co więcej, niezabudowana powierzchnia tego terenu umożliwia dalszy rozwój campusowej infrastruktury bez potrzeby nabywania dodatkowych działek.»

Władze rektorskie

W Akademii Sztuki Wojennej następujące osoby pełnią kluczowe role kierownicze na kadencję 2024:

  • rektor: dr Mieczysław Gocuł, generał w stanie spoczynku,
  • prorektor ds. wojskowych: płk dr hab. Dariusz Majchrzak,
  • prorektor ds. wydawnictw: gen. bryg. dr hab. inż. Mariusz Fryc,
  • prorektor ds. dydaktycznych: płk dr hab. inż. Leszek Elak (od 2018 r.); płk prof. dr hab. inż. Grzegorz Sobolewski (2016-2018),
  • prorektor ds. naukowych: płk dr hab. Tadeusz Zieliński (od 2018 r.); dr hab. Aneta Wysokińska-Senkus (2016-2018),
  • prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia: prof. dr hab. Jarosław Gryz (od 2016 r.).

W poprzedniej kadencji, trwającej od 2016 do 2020, władze rektorskie komponowały się następująco:

  • rektor: gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz,
  • prorektor ds. wojskowych: płk dr hab. Dariusz Majchrzak,
  • prorektor ds. dydaktycznych: płk prof. dr hab. inż. Grzegorz Sobolewski,
  • prorektor ds. naukowych: płk prof. dr hab. Marek Wrzosek,
  • prorektor ds. studenckich: prof. dr hab. Jarosław Gryz.

Wykładowcy

Z tą kwestią łączy się temat dotyczący wykładowców Akademii Sztuki Wojennej.


Oceń: Akademia Sztuki Wojennej

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:8