Ulica Żytnia w Warszawie


Ulica Żytnia to interesująca część Warszawy, ulokowana w historycznej dzielnicy Wola. Jej położenie sprawia, że jest ważnym punktem na mapie stolicy, łączącym różne aspekty miejskiego życia.

Warto zwrócić uwagę na bogactwo kulturowe oraz historyczne, które otacza tę ulicę. Dlatego każda wizyta w tym rejonie może być nie tylko przyjemnością, ale i cenną lekcją historii.

Historia

Ulica Żytnia, pierwotnie będąca drogą narolną, łączyła pola Starej Warszawy z terenami należącymi do sióstr brygidek z Nowolipia. W 1770 roku przybrała nową formę, gdy została przecięta okopem Lubomirskiego. Część wschodnia, znajdująca się wewnątrz wałów, została uregulowana, przekształcając się tym samym w ulicę. Nazwa, która została jej nadana w tym samym roku, wywodzi się od okolicznych pól obsianych żytem.

W roku 1792 na działce przy Żytniej, w narożniku z Młynarską, powstał cmentarz ewangelicko-reformowany. Po roku 1875 uregulowano ulicę od Okopowej do Młynarskiej, co znacznie wpłynęło na jej rozwój.

W okresie międzywojennym Żytnia przeszła dwukrotne przedłużenie w kierunku zachodnim: pierwsze miało miejsce w okolicach 1928 roku, gdy ulica wydłużyła się od Młynarskiej do Tyszkiewicza, a kolejne w około 1938 roku, kiedy dotarła aż do ulicy Płockiej.

Podczas powstania warszawskiego, ulica była areną krwawych walk obronnych w wykonaniu zgrupowania „Parasol”, co zostało uwiecznione w znanej piosence powstańczej pt. Pałacyk Michla.

W 1944 roku większość zabudowy ulicy została zniszczona, co miało niekorzystny wpływ na jej dalszy rozwój. Po zakończeniu II wojny światowej, aż do 1979 roku, pod numerem 15/17 funkcjonował Centralny Dworzec Autobusowy PKS. Ten obiekt został zastąpiony przez nowo otwarty w styczniu 1980 Dworzec Zachodni PKS.

W roku 1956 kontynuowano prace nad przedłużeniem ulicy do Sokołowskiej. Obecnie, od 2020 roku, w odpowiedzi na rozszerzenie strefy płatnego parkowania, odcinek od Sokołowskiej do ulicy Syreny jest ulicą jednokierunkową.

Wzdłuż ulicy Żytniej, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się trzy żeńskie zgromadzenia zakonne: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz Uczennice Boskiego Mistrza.

Ważniejsze obiekty

Ulica Żytnia w Warszawie jest miejscem, w którym znajduje się wiele znaczących obiektów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich:

  • Pałacyk Bogusławskiego, który pełni rolę siedziby Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W tym obiekcie znajduje się również kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, a wejście do niej jest od strony ul. Żytniej (ul. Żelazna 97).
  • Kościół Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, zlokalizowany pod numerem 1.
  • Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, znajdujące się pod adresami nr 3/5.
  • Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, usytuowana na skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 9, w roku Żytniej.
  • Katolicka Agencja Informacyjna, również na skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 9, przy rogu Żytniej.
  • Kaplica Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, mieszcząca się pod numerem 11.
  • Komisariat Policji Warszawa-Wola, zlokalizowany pod adresem nr 36.
  • Cmentarz ewangelicko-reformowany, znajdujący się pod numerem 42/44.

Te obiekty stanowią istotne miejsca w krajobrazie Warszawy i mają swoje unikalne historie, a także pełnią ważne funkcje w społeczności mieszkańców.

Przypisy

  1. Mapa Warszawy [online], Urząd m.st. Warszawy [dostęp 19.11.2023 r.]
  2. Michał Wojtczuk. 13 ulic w jednym kierunku. „Gazeta Stołeczna”, 21.08.2020 r.
  3. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011 r.
  4. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r.
  5. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r.
  6. Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970 r.
  7. Leszek Wysznacki, Edmund Grzybowski (red.): Poznaj Warszawę. Wola. Warszawa: Krajowe Wydawnictwo Czasopism RSW „Prasa”, 1971 r.
  8. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I–31 III 1980. „Kronika Warszawy”. 3(43).

Oceń: Ulica Żytnia w Warszawie

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:15