Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu


Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu jest wyjątkowym monumentem, który znajduje się na cmentarzu żydowskim w Warszawie, przy ulicy Okopowej. Obiekt ten stanowi ważne upamiętnienie najmłodszych ofiar tragicznych wydarzeń Holokaustu.

Znajdujący się w sercu Warszawy, pomnik przypomina o niesprawiedliwości i stracie dzieci, które niewinnie ucierpiały w wyniku okrutnych zbrodni. Jego obecność jest nie tylko wyrazem szacunku, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Opis

Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu został ufundowany przez Jacka Eisnera. Jego forma nawiązuje do wysokiego muru getta, którego zwieńczeniem jest drut kolczasty. Do pomnika prowadzą płyty ułożone w kształt menory, co symbolizuje nie tylko pamięć o przeszłości, ale również złożoną historię tych, którzy stracili życie.

W dolnej części ekspozycji widoczne są gruzy getta, na których wkomponowano zdjęcia żydowskich dzieci, które zginęły w czasie II wojny światowej. Bezpośrednio pod zdjęciami umieszczona została tabliczka w trzech językach – polskim, hebrajskim oraz angielskim – o treści: Pamięci miliona żydowskich dzieci zamordowanych przez niemieckich barbarzyńców 1939-1945. Ten napis przypomina przyszłym pokoleniom o tragedii, jaką przeżyli niewinni.

Wśród zdjęć znajdujemy także fotografię zamyślonej dziewczynki w kraciastym ubraniu i czapce, ukazującą Lusię, córkę Chaskiela Bronsteina, właściciela zakładu Fotografika w Tarnowie. Lusia została wspomniana przez Pawła Huelle w opowiadaniu „Mercedes Benz”.

Pomnik jest miejscem, które jednoczy wiele wątków historii, w tym symboliczny grób rodziny Szteinman, zamordowanej podczas Holocaustu. Przy pomniku znajdują się również dwie tablice pamiątkowe:

  • pierwsza w językach polskim, hebrajskim oraz angielskim z tekstem: Babcia Masza miała dwadzieścioro wnucząt. Babcia Hana miała jedenaścioro, tylko ja ocalałem. – Jacek Eisner,
  • druga w językach polskim, hebrajskim oraz angielskim zawiera tekst wiersza Henryki Łazowertówny „Mały Szmugler”.
*Cytat:*
„Przez mury, przez dziury, przez warty
Przez druty, przez gruzy, przez płot
Zgłodniały, zuchwały, uparty
Przemykam, przebiegam jak kot.
A jeśli dłoń losu znienacka
Dosięgnie mnie kiedyś w tej grze,
To zwykła jest życia zasadzka,
Ty Mamo nie czekaj już mnie.
I tylko jedną troską
Na wargach grymas skrzepł
Kto tobie, moja Mamo
Przyniesie jutro chleb.”

Przypisy

  1. POMNIK PAMIĘCI DZIECI – OFIAR HOLOKAUSTU NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM (UL. OKOPOWA 49/51). sztetl.pl. [dostęp 23.04.2016 r.]

Oceń: Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:6