Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” w Warszawie


Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” to niezwykle urokliwe miejsce, które znajduje się na Gocławku, w obrębie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. To idealny punkt dla miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku.

Ten park jest ograniczony przez kilka kluczowych ulic, w tym Grochowską, Kwatery Głównej, Osowską, Trembowelską i Bitwy Grochowskiej, co sprawia, że jest łatwo dostępny dla mieszkańców i odwiedzających.

Warto odwiedzić to miejsce, aby cieszyć się świeżym powietrzem oraz pięknem natury, które harmonijnie współgra z otaczającą infrastrukturą miejską.

Historia

Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” w Warszawie ma swoją historię, która sięga prawdopodobnie roku 1780, kiedy to powstał w związku ze zbudowaniem dworku przez prymasa Michała Poniatowskiego. Obecny dworek przy ul. Kwatery Głównej, to pałacyk Osterloffów, którego budowa miała miejsce w latach 30. XIX wieku.

Warto również zaznaczyć, że istnieje osobny artykuł na temat Dworku Grochowskiego. W roku 1924 dworek został zakupiony przez rodzinę Wierzbickich, a Andrzej Wierzbicki zainicjował jego odbudowę oraz odpowiednie zagospodarowanie przylegającego terenu. Już wtedy istniał ogród daliowy, a po rekonstrukcji posadzono wiele nowych drzew i krzewów oraz wytyczono alejki. W parku powstała także scena teatralna, która w latach 60. XX wieku gościła występy artystów oraz różnego rodzaju zabawy taneczne.

Niektóre z budowli i elementów parku mają jednak swoją smutną historię. Po II wojnie światowej do budowy murków i słupów pergoli, które wzniesiono przy kręgu tanecznym, wykorzystano fragmenty macew z likwidowanego cmentarza żydowskiego na Bródnie. W parku znalazły się również elementy cokołu pomnika Lotnika z placu Unii Lubelskiej.

Od końca lat 50. XX wieku park znany był jako 13 września 1944 roku. Następnie, w latach 1990–2005, nosił imię Piotra Wierzbickiego. W 2005 roku zdecydowano o zmianie nazwy na park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”, co miało miejsce na wniosek Rady Dzielnicy Praga-Południe. Na wejściu do parku ustawiono kamień z metalową tablicą, upamiętniającą Jana Szypowskiego.

W 2014 roku z parku zdemontowano pergolę, a potłuczone kawałki macew, z których ją zbudowano, zostały przewiezione na cmentarz żydowski na Bródnie.

Opis

W obrębie parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” w Warszawie można dostrzec liczne atrakcje i udogodnienia, które przyciągają mieszkańców oraz turystów. Do najważniejszych z nich należą:

  • wybieg dla psów o powierzchni 130 m²,
  • plac zabaw dla dzieci,
  • Ośrodek Sportowy TKKF,
  • ogród jordanowski, który obejmuje boiska sportowe.

W parku rośnie wiele gatunków drzew, w tym iglastych takich jak sosny i modrzewie, a także liściastych jak topole, dęby, lipy, robinie akacjowe, kasztanowce, leszczyny oraz olsze.

Przypisy

  1. Park im. J. Szypowskiego „Leśnika”. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. [dostęp 07.01.2022 r.]
  2. Tomasz Urzykowski: Macewy znikną z parku. Wracają na cmentarz. warszawa.wyborcza.pl, 09.10.2014 r. [dostęp 05.05.2017 r.]
  3. Tomasz Urzykowski: Macewy znikną z parku. Wracają na cmentarz. warszawa.wyborcza.pl, 09.10.2014 r. [dostęp 23.10.2016 r.]
  4. Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” [dostęp 31.05.2013 r.]
  5. Uchwała nr 161/05 z 12.04.2005 r., Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy [dostęp 28.07.2008 r.]
  6. a b Feliks Waśkiewicz: Okruchy historii... Miejsca pamięci Pragi Południe. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Grochów, 2008, s. 141. ISBN 83-911202-0-7.

Oceń: Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” w Warszawie

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17