Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie (Rakowiec)


Parafia Opatrzności Bożej, z siedzibą w Warszawie, jest jedną z ważnych jednostek rzymskokatolickich, wpisującą się w struktury dekanatu ochockiego oraz archidiecezji warszawskiej. W ramach metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego, parafia ta odgrywa istotną rolę w duchowym życiu lokalnej społeczności.

Obsługuje ją zespół księży archidiecezjalnych, którzy prowadzą działania duszpasterskie oraz różnorodne inicjatywy dla parafian.

Historia

Rakowiec jest miejscowością, która historycznie była powiązana z parafią w Służewie. Niemniej jednak, według niektórych źródeł, oddzielenie tego terenu od przyległej parafii w Rakowie doprowadziło do jego związania z parafią w Jazdowie. W drugiej połowie XX wieku, obszar ten podlegał jurysdykcji parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.

W 1956 roku proboszcz tejże parafii złożył oficjalny wniosek do władz o pozwolenie na budowę kościoła na nowo powstającym osiedlu. Projekt architektoniczny tego obiektu opracował Bohdan Pniewski. Mimo braku uzyskania zgody, w 1958 roku na przygotowanej działce postawiono krzyż oraz podjęto prace prowizoryczne. W 1960 roku w baraku budowlanym utworzono tymczasową kaplicę oraz punkt katechetyczny. W kolejnym roku, w drewnianej kaplicy zaczęto odprawiać msze, która została poświęcona przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, wówczas erygującego nową parafię.

W tym samym roku władze postanowiły wyłączyć część działki, a w 1966 roku nastąpiło kolejne wyłączenie. W latach 1972 trwały nieustanne szykany wobec ks. Romualda Kołakowskiego, który zjednoczył społeczność w działaniach kościelnych. Pomimo wydawanych nakazów rozbiórki, odbywały się intensywne prace nad organizacją parafii oraz rozbudową kaplicy. Dopiero w 1972 roku wydano zgodę na budowę kościoła na ograniczonej działce. Nowy projekt architektoniczny zrealizowany został przez zespół Leszka Kołacza, a sama budowa rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy to odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w 1976 roku, a finalne poświęcenie nastąpiło w 1979 roku.

Erekcja parafii oraz kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej była traktowana jako substytut planowanej budowy świątyni Opatrzności Bożej. W 1985 roku z obszaru parafii wydzielono część terenu do nowo utworzonej parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu Południowym.

Kościół i kaplica parafialne

Warto zwrócić uwagę na bogatą historię parafii Opatrzności Bożej, z perspektywy architektonicznej oraz duchowej. Z osobnym artykułem dotyczących samego Kościoła Opatrzności Bożej w Warszawie (Rakowiec) można się zapoznać, aby zgłębić temat jeszcze głębiej.

Kaplica

W kaplicy Matki Bożej znajduje się cenny zabytkowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Obraz ten został ofiarowany kościołowi przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pochodzenie dzieła sztuki datowane jest na okres przełomu XIV i XV wieku. Znaleziono go na strychu parafii w Błędowie, po czym został przekazany prymasowi, który zlecił jego odpowiednią konserwację.

Obszar parafii

Obszar, który obejmuje parafia, rozciąga się na część znanego historycznie Rakowca, stanowiąc integralną część lokalnej społeczności.

Po utworzeniu parafii na Rakowcu Południowym, południowa granica parafii została ustalona wzdłuż ulicy Korotyńskiego. Za nią znajdują się parafie Zwiastowania Pańskiego oraz św. Grzegorza Wielkiego.

Granice zachodnie wyznacza ulica Geodetów oraz Grójecka, w tym krótkim łączniku ulicy Dickensa, za którym zlokalizowana jest parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.

W kierunku północnym granica przebiega ulicą Banacha, a za nią znajduje się parafia św. Jakuba Apostoła. Z kolei wschodnia granica wyznaczona jest przez ulicę Żwirki i Wigury, gdzie znajduje się parafia św. Andrzeja Boboli.

Działalność

W obrębie naszej parafii można znaleźć kaplicę Opatrzności Bożej zlokalizowaną w szpitalu przy Banacha, co stanowi ważny element duchowego wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin.

Warto również wspomnieć o jednym z rezydentów parafii, którym był ceniony biblista Waldemar Chrostowski, który przyczynił się do rozwijania obszaru wiedzy teologicznej w naszej wspólnocie.

Przypisy

  1. Warszawa. Opatrzności Bożej na Ochocie [online], Archidiecezja Warszawska [dostęp 08.09.2023 r.]
  2. Historia powstania parafii [online], Parafia Opatrzności Bożej [dostęp 08.09.2023 r.]
  3. JoannaJ. Trybuchowska: Świątynia Opatrzności Bożej - otwarcie po 225 latach [online], Dzieje.pl, 08.11.2016 r. [dostęp 08.09.2023 r.]
  4. Warszawa dzisiaj: warstwa Religia - Parafie rzymskokatolickie [online], Urząd m. st. Warszawy, Mapa [dostęp 08.09.2023 r.]
  5. Duszpasterstwo Szpitalne [online], Archidiecezja Warszawska [dostęp 08.09.2023 r.]
  6. Warszawa: książka o świętym proboszczu i jego wspaniałych parafianach [online], Katolicja Agencja Informacyjna, 15.06.2012 r. [dostęp 08.09.2023 r.]
  7. Robert Gawkowski: Moja Dzielnica Włochy, historia Włoch i Okęcia. Warszawa: Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, 2010 r. s. 14. ISBN 978-83-928365-1-3.
  8. Elżbieta Mycielska-Dowgiałło (red.): 50 lat Wspólnoty Parafialnej Opatrzności Bożej na Rakowcu w Warszawie 1962 - 2012. Warszawa: 2012 r.
  9. Rakowiec, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888 r. s. 515.

Oceń: Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie (Rakowiec)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:25