W sercu Warszawy, w obrębie dzielnicy Wola, znajduje się niezwykle ważny ośrodek religijny, którym jest Zbór Warszawa-Wola Kościoła Zielonoświątkowego. Ten zbór, będący częścią Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej, swoją działalność rozpoczął we wrześniu 1984 roku. Zyskał on powszechnie uznawaną nazwę „Chrześcijańska Wspólnota Ewangelii”, co odzwierciedla jego misję i wartości.
Warto podkreślić, że miejsce, w którym obecnie funkcjonuje zbór, ma głębokie historyczne korzenie. Dawniej mieścił się tam Dworek Schneiderów, który został wpisany na listę zabytków, co potwierdza jego znaczenie kulturowe i architektoniczne (numer BEM01007).
Historia
Historia tej Wspólnoty sięga końca lat 70. XX wieku i związana jest z działalnością warszawskiego zboru, który miał swoją siedzibę przy ul. Zagórnej. Od momentu 1947 roku aż do 1987 zbór warszawski był integralną częścią Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego (ZKE). W latach 70. z tego zboru wyłoniła się grupa modlitewna, w której obok braci Mieczysława Kwietnia i Waldemara Lisieskiego zebrali się ci, którzy pragnęli czegoś więcej niż tylko niedzielnych nabożeństw.
Wspólnota pragnęła spędzać czas w Obecności Bożej, modląc się, studiując Biblię oraz dzieląc się swoim świadectwem. W trakcie badań nad Pismem Świętym, starali się odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące swojego życia, świadectwa i służby. W 1984 roku ich grupa modlitewna przekształciła się w zbór domowy, który zgodnie z ówczesnymi względami politycznymi zyskał formalne uznanie jako IV Zbór warszawski ZKE. Warto dodać, że zbór nosił również nazwę Chrześcijańska Wspólnota Ewangelii.
Nabożeństwa początkowo odbywały się w prywatnych mieszkaniach członków zgromadzenia przy ul. Zagórnej 10, potem miały miejsce w Al. Niepodległości oraz na Solcu. W miarę wzrastającej liczby członków i sympatyków, w sytuacji, gdy coraz trudniej było zorganizować zgromadzenia w niewielkich mieszkaniach, wspólnota zintensyfikowała modlitwy o nowe miejsce spotkań. Jednocześnie rozpoczęto zbieranie funduszy oraz poszukiwanie odpowiedniego lokalu.
W sierpniu 1987 roku Chrześcijańska Wspólnota Ewangelii ostatecznie przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Połczyńskiej 59, przyjmując oficjalną nazwę Zbór Warszawa-Wola Kościoła Zielonoświątkowego. Po reorganizacji ZKE w lutym 1988 roku, zbór domowy kontynuował swoją działalność w ramach Kościoła Zielonoświątkowego. Pierwszym pastorem wspólnoty był Waldemar Lisieski (ur. 1936), inżynier elektronik, który był autorem licznych publikacji z dziedziny promieniowania gamma oraz redaktorem Głosu Ewangelii z Warszawy.
Świadectwo i służba
„Wspólnota podejmuje różnorodne działania, które wzbogacają życie jej członków.”
Od 1977 roku przez ponad dekadę organizowane były letnie wyjazdy do Teofilowa, nieopodal Spały, które koncentrowały się głównie na lekturze Pisma Świętego. W tradycji zboru mieszczą się również kilkudniowe konferencje biblijne, odbywające się wiosną i jesienią. W tych wydarzeniach uczestniczyli goście zarówno z kraju, jak i za granicy. Organizatorzy często musieli stawiać czoła trudnym sytuacjom związanym z nalotami „smutnych panów” podczas minionych lat.
W Zborze regularnie organizowane są niedzielne nabożeństwa, studia biblijne oraz modlitewne spotkania, a także praca w Szkole Niedzielnej dla dzieci. Członkowie wspólnoty aktywnie odwiedzają areszty i więzienia, a także grają w składzie zespołu muzycznego. W kooperacji z Organizacją Gedeonitów mają na celu dystrybucję tekstów Nowego Testamentu w szkołach oraz szpitalach. W zbór liczy około 60 członków, a opiekę duchową sprawuje pastor wraz z Radą Starszych. Ponadto, w niedzielnych nabożeństwach uczestniczy w przybliżeniu 20 osób, które są gośćmi i przyjaciółmi wspólnoty.
W 1987 roku wspólnota przeniosła swoją siedzibę do nowego obiektu, zakupionego przy ul. Połczyńskiej 59. Na terenie tego budynku znajduje się sala modlitewna oraz pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia dla dzieci.
Na koniec 2010 roku wspólnota skupiała już 84 wiernych, w tym 50 członków, którzy przyjęli chrzest.
Przypisy
- Leszek Jańczuk: Stanisław Krakiewicz – wieloletni zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego. Ostrołęka – Warszawa: Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, 2023, s. 16. ISBN 978-83-62775-61-3.
- Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków. kzbb.org. [dostęp 19.10.2022 r.]
- a b M. Kwiecień. Zbór Warszawa Wola. „Chrześcijanin”. 11-12, 1992.
- Aktualny wykaz zabytków ujętych w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, s. 5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Nowe Życie” w Warszawie | Parafia Ewangelicko-Prezbiteriańska Odkupiciela w Warszawie | Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin) | Parafia św. Alojzego Orione w Warszawie | Parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie (Mokotów) | Parafia św. Augustyna w Warszawie | Parafia św. Brata Alberta w Warszawie | Parafia św. Jana Pawła II w Warszawie | Parafia św. Wacława w Warszawie | Parafia św. Włodzimierza w Warszawie | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan „Getsemane” w Warszawie | Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie (Rakowiec) | Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie (Wesoła) | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie (Stara Miłosna) | Parafia bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie | Parafia Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie | Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie | Parafia Ewangelicko-Prezbiteriańska Kościół Dobrego Pasterza w Warszawie | Parafia Dzieciątka Jezus w WarszawieOceń: Zbór Warszawa-Wola Kościoła Zielonoświątkowego