Instytut Chemii Przemysłowej


Instytut Chemii Przemysłowej, znany również jako Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. I. Mościckiego, to kluczowy polski instytut badawczy, który specjalizuje się w analizie i opracowywaniu różnych procesów chemicznych w skali przemysłowej.

Jak część sieci, instytut odgrywa istotną rolę w innowacjach oraz rozwoju technologii chemicznych, współpracując zarówno z przemysłem krajowym, jak i europejskim.

Jego siedziba znajduje się w malowniczym warszawskim Żoliborzu, co sprawia, że instytut ma doskonały dostęp do dynamicznie rozwijających się zasobów i talentów w stolicy Polski.

Historia

Instytut Chemii Przemysłowej imienia profesora Ignacego Mościckiego kontynuuje tradycje spółki Metan, która została założona w 1916 roku we Lwowie z inicjatywy Ignacego Mościckiego. W 1922 roku spółka przekształciła się w Chemiczny Instytut Badawczy. W 1926 roku siedziba Instytutu została przeniesiona do Warszawy na ulicę Rydygiera 8, gdzie znajduje się do dzisiaj. 14 stycznia 1928 roku miało miejsce oficjalne otwarcie instytutu przez Ignacego Mościckiego.

Zadaniem Chemicznego Instytutu Badawczego była działalność naukowa, która miała na celu rozwój oraz budowę polskiego przemysłu chemicznego. Szczególnie skoncentrowano się na wykorzystaniu krajowych surowców, takich jak węgiel, glina i sól kamienna. W owym czasie najważniejszym osiągnięciem Instytutu było skonstruowanie technologii produkcji kauczuku syntetycznego oraz uruchomienie produkcji w Polsce, co uczyniło ją trzecią na świecie instalacją tego typu po Niemczech i Związku Radzieckim. Dodatkowo, Instytut sprzedał licencje, na podstawie których powstało wiele instalacji zagranicznych, w tym we Włoszech fabryka zdolna do wytwarzania 10 000 ton kauczuku rocznie oraz zakłady butadienu w Stanach Zjednoczonych w latach 1942-1943. To miało ogromne znaczenie strategiczne dla aliantów.

Okres okupacji przyniósł całkowite sparaliżowanie działalności ChIB. Dopiero w 1945 roku wznowiono naukowo-badawczą pracę w ramach Instytutu Przemysłu Chemicznego, a w 1948 roku przekształcono go w Główny Instytut Chemii Przemysłowej. W 1951 roku instytut zmienił nazwę na Instytut Chemii Ogólnej, stając się częścią Ministerstwa Przemysłu Chemicznego. W 1971 roku połączenie Instytutu Chemii Ogólnej oraz Instytutu Tworzyw Sztucznych zaowocowało powstaniem Instytutu Chemii Przemysłowej. W 1990 roku instytut otrzymał imię profesora Ignacego Mościckiego.

W ciągu lat działalności powojennej Instytut chemii zrealizował ponad 1800 krajowych patentów oraz 380 patentów zagranicznych, stworzył setki oryginalnych rozwiązań technologicznych oraz aparaturowych, które znalazły zastosowanie w przemyśle zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znaczna liczba instalacji w kraju działa w oparciu o licencje IChP.

Od 1 kwietnia 2019 roku IChP stał się częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Natomiast 1 czerwca 2020 roku, Instytut Farmaceutyczny oraz Instytut Biotechnologii i Antybiotyków, które należały do Sieci Badawczej Łukasiewicz, zostały włączone do Instytutu Chemii Przemysłowej imienia profesora Ignacego Mościckiego, pod nazwą Łukasiewicz – ICHP.

Dyrektorzy i kadra

W okresie międzywojennym, w Chemicznym Instytucie Badawczym, na stanowisku dyrektora pojawili się tacy wybitni naukowcy jak prof. dr Ignacy Mościcki, który pełnił funkcję w latach 1922-1926, a także Zenon Martynowicz, dyrektorujący w latach 1926-1935, oraz prof. dr Kazimierz Kling, który kierował instytutem od 1935 do 1939 roku. W 1926 roku powstał Dział I Przemysłu Nieorganicznego, na czele którego stanął dr Ludwik Wasilewski, a później inż. Jakub Zaleski. Wśród pracowników instytutu znajdował się również Tadeusz Zieliński.

Po zakończeniu II wojny światowej, na stanowisku pracowników instytutu znaleźli się: Stanisław Pasynkiewicz, Józef Obłój, Józef Szarawara, Jan Jagielski, Cyprian Kosiński oraz Marian Skowerski. W kolejnych latach dyrektorem instytutu był Edward Grzywa, a następnie od 2002 do 2007 Jacek Kijeński. W latach 2007-2012 instytut kierował Józef Menes, zaś w latach 2012-2016 na jego czoło wyszła Regina Jeziórska. Paweł Bielski sprawował stanowisko dyrektora w latach 2016-2024, a od maja 2024 roku na tym miejscu jest Ewa Śmigiera.

Zakres działalności instytutu obejmuje różnorodne obszary badawcze, w tym:

  • badania naukowe, przemysłowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych i technicznych, farmacji oraz biotechnologii,
  • opracowywanie technologii wytwarzania generycznych produktów leczniczych,
  • produkcję substancji aktywnych, w tym biofarmaceutyków oraz nowej generacji szczepionek,
  • wytwarzanie cytostatyku Biodribin®, który jest stosowany w terapii białaczki włochatokomórkowej,
  • komercjalizację wyników badań i ich wdrażanie w praktykę przemysłową,
  • opracowywanie analiz, ekspertyz oraz świadczenie usług doradczych w zakresie chemii i technologii chemicznej,
  • współpracę z krajowymi i zagranicznymi podmiotami w sferze nauki i badań.

Instytut działa również w strategicznych obszarach, takich jak:

  • nowoczesne materiały i kompozyty polimerowe,
  • recykling oraz technologie zeroemisyjne,
  • elektromobilność, w tym wodorowe ogniwa paliwowe i elektrochemiczne źródła energii,
  • chemia gospodarcza, technologie biomedyczne,
  • farmacja, chemia kosmetyczna oraz biotechnologia.

Dodatkowo, instytut rozwija badania związane z:

  • elektrochemią stosowaną,
  • właściwościami tworzyw sztucznych,
  • produkcją pilotową oraz niskotonażową,
  • modelowaniem procesów technologicznych,
  • ekspertyzami i analizami chemicznymi,
  • analityką farmaceutyczną,
  • strategiami rozwojowymi dla różnych branż oraz surowców chemicznych.

Instytut angażuje się także w działalność na rzecz informacji naukowo-technicznej oraz ekonomicznej, a także wynalazczości i ochrony własności przemysłowej oraz intelektualnej. Opracowuje analizy oraz oceny stanu i rozwoju chemii i technologii chemicznej, koordynuje działania normalizacyjne i prowadzi działalność wydawniczą, w tym jest wydawcą czasopisma naukowo-technicznego „Polimery”. Ponadto jego misją jest współpraca z instytucjami krajowymi i zagranicznymi oraz promowanie rozwój kadry naukowej i badawczo-technicznej.

Przypisy

  1. Instytut w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut Chemii Przemysłowej. [dostęp 01.04.2019 r.]
  2. Historia. Instytut Chemii Przemysłowej. [dostęp 04.01.2017 r.]

Oceń: Instytut Chemii Przemysłowej

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:8