Imielin (Warszawa)


Imielin to interesujący obszar, który stanowi integralną część warszawskiego Ursynowa. Położony w centralnej strefie tej dzielnicy, Imielin oferuje zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym wiele atrakcji oraz możliwości wypoczynku.

Jego lokalizacja czyni go wyjątkowym punktem na mapie stolicy, gdzie można w łatwy sposób skorzystać z różnorodnych udogodnień dostępnych w Ursynowie.

Opis

Początkowo nazwa Imielin dotyczyła wsi, która znajdowała się w bliskim sąsiedztwie traktu prowadzącego do Piaseczna, znanego dzisiaj jako ulica Puławska. Miejscowość była znana również pod innymi nazwami, takimi jak Jamielin, Jemielin czy Imielino. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Gemelino datowana jest na rok 1422, a dokument z 1430 roku wspomina o Jamyielino. W 1445 roku wieś uzyskała prawo chełmińskie, przyznane przez księcia Bolesława IV. W XVI wieku Imielin stał się własnością rodziny Służewieckich, kiedy to obszary należące do miejscowości wynosiły w przybliżeniu 5 łanów (około 85 ha). W 1580 roku wieś szlachecka Jemielinek wchodziła w skład powiatu warszawskiego województwa mazowieckiego.

W XVII stuleciu wieś przeszła w ręce Jakuba Hieronima Rozdrażewskiego, który pełnił funkcję wojewody inowrocławskiego – wówczas w Imielinie znajdowało się około 8–11 domów. Na koniec XVIII wieku Imielin należał do Grabowskiego, podczaszego warszawskiego, i razem z Wyczółkami tworzył jedną wspólną własność, liczącą łącznie 35 domów. W XIX wieku na terenach Imielina i Wyczółek powstały nowe wsie i folwarki, takie jak Grabowo (dziś Grabów), Grabówek, Krasnowola oraz Ludwinowo (Ludwinów). Przemiany nastąpiły również po 1864 roku, gdy po uwłaszczeniu chłopów w Imielinie utworzono 21 gospodarstw włościańskich, a miejscowość znalazła się w nowo powstałej gminie Falenty.

W spisie ludności z 1905 roku Imielin miał 23 domy, a po odzyskaniu niepodległości w latach 1921 i 1923 odnotowano odpowiednio 296 oraz 211 mieszkańców. W 1951 roku, tak jak inne podwarszawskie miejscowości, Imielin został włączony do granic administracyjnych Warszawy. Na początku lat 80. XX wieku rozpoczęto w tej okolicy budowę pierwszych bloków Ursynowa. Z upływem czasu nazwa wsi przekształciła się w nazwę nowego osiedla.

W przeciwieństwie do innych osiedli na Ursynowie, zabudowę Imielina charakteryzowały nie tylko bloki z tzw. wielkiej płyty, ale również obiekty wykonane w zmienionej technologii „ramy-h”, w której zastosowano prefabrykowane ściany nośne zamiast słupów, z wypełnieniem z bloczków gazobetonowych lub pustaków ceramicznych. W latach 90. XX wieku zmodernizowano niektóre z tych budynków poprzez ocieplenie ich ścian szczytowych styropianem. Na początku XXI wieku przeprowadzono dalszą modernizację oraz ujednolicenie estetyki elewacji wszystkich obiektów.

Dziś w Imielinie, obok starszych bloków, zaczynają powstawać nowoczesne zespoły budynków, z których część jest dodatkowo zabezpieczona. Niektóre z nowo zbudowanych kompleksów z końca lat 90. XX wieku oraz początków XXI wieku ulokowane są przy ulicy rtm. W. Pileckiego, w sąsiedztwie Centrum Onkologii. Powstały także nowe bloki przy alei KEN, które wchodzą w skład zabudowy związanej z pobliską stacją metra, w sąsiedztwie ulic Dereniowej oraz Indiry Gandhi.

Na przełomie lat 90. XX wieku, w obszarze obecnego Starego Imielina, zauważono wzrost budowlany. Na terenach dawnych pól uprawnych zaczęły powstawać osiedla domów szeregowych oraz mieszkań wielorodzinnych. Współczesny Imielin składa się z dwóch głównych obszarów MSI – Stary Imielin, który zajmuje całość obszaru, oraz części związanej z Ursynów-Centrum. Stacja linii M1 warszawskiego metra również nosi nazwę Imielin.

Ważniejsze obiekty

Imielin, urokliwa dzielnica Warszawy, kryje w sobie wiele ważnych miejsc, które są nie tylko istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności, ale także przyciągają uwagę odwiedzających. Poniżej przedstawiamy kilka z najbardziej znaczących obiektów:

Każdy z tych punktów ma swoje wyjątkowe znaczenie, tworząc niepowtarzalny klimat dzielnicy oraz oferując mieszkańcom i gościom różnorodne możliwości aktywności i spędzania czasu. Warto odwiedzić Imielin i odkryć jego atuty!

Przypisy

  1. Adam Wolff, Kazimierz Pacuski: Słownik historyczno-geograficzny Ziemi Warszawskiej w średniowieczu. Warszawa: Instytut Historii PAN, 2013 r., s. 87. ISBN 978-83-63352-17-2.
  2. Które bloki to rama H. [dostęp 23.08.2015 r.]
  3. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r., s. 275. ISBN 83-01-08836-2.
  4. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895 r., s. 260.
  5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).

Oceń: Imielin (Warszawa)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21