Grodzisk (Warszawa)


Grodzisk to malownicze osiedle, które znajduje się w północno-wschodniej części stolicy Polski. To miejsce zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców oraz inwestorów.

Osiedle to zlokalizowane jest w dzielnicy Białołęka, która charakteryzuje się uroczymi terenami zielonymi oraz dynamicznym rozwojem infrastruktury. Białołęka jest miejscem, które łączy miejską atmosferę z naturalnym otoczeniem, co czyni je atrakcyjnym miejscem do życia.

Opis

Grodzisk to obszar o bogatej historii, sięgającej czasów mezolitu, wykazujący ślady osadnictwa sięgające ok. 8000-4000 p.n.e. Pomimo że pierwsze zorganizowane osady mogły pojawić się już w XIII lub XIV wieku, to najwcześniejsze wzmianki historyczne dotyczące wsi Grodzisk sięgają przyszłym IX w. XVI stulecia, gdy wieś była własnością książąt mazowieckich.

Mieszkańcy osady wówczas pełnili istotną rolę w utrzymaniu pobliskiego kościoła św. Michała Archanioła oraz terenów tzw. Zwierzyńca Królewskiego Zygmunta III Wazy. Wstrząsająca historia wsi wiąże się z wydarzeniami Bitwy pod Warszawą, kiedy to w dniach 28–30 lipca 1656 roku, Grodzisk został całkowicie zniszczony przez pożar, co również dotknęło pobliskie zabudowania oo. bernardynów, w tym archiwum oraz bibliotekę. W drugiej połowie XVII wieku, na ruinach wcześniejszych osad, powstała nowa wieś Grodzisko.

W przeciwieństwie do sąsiednich miejscowości, które podlegały parafii w Tarchominie, Grodzisk najpierw znajdował się pod jurysdykcją parafii Kamion, a następnie podlegał parafii Praga. Gustowne miejsce przy ul. Głębockiej, jednej z dwóch głównych dróg, które łączą tę okolicę z Targówkiem, charakteryzuje się zabytkowym kościołem św. Michała Archanioła. Przy tej samej ulicy można również odkryć dwa dęby szypułkowe, które zostały wpisane na listę pomników przyrody.

W 1825 roku Grodzisk liczył 20 domów, gdzie mieszkało 142 osoby. W 1921 roku zarejestrowano folwark Grodzisk zamieszkały przez 6 osób oraz wieś Grodzisk, w której żyło 237 osób. Z kolei w 1943 roku liczba mieszkańców wzrosła do 317. Po II wojnie światowej, w planach znalazła się budowa lotniska w okolicy, co znacząco wpłynęło na stagnację w budownictwie.

W 1976 roku Grodzisk został włączony do granic Warszawy, co przyczyniło się do modernizacji regionu. Później, gdy na Białołęce implementowano Miejski System Informacji, obszar Grodziska zaczął obejmować także pobliskie tereny. W skład MSI Grodzisk wchodziły nie tylko wsie, ale także folwarki, takie jak Kąty Grodziskie, Lewandów, Augustów oraz fragmenty wsi Białołęka i Brzeziny.

Dzisiaj Grodzisk zasługuje na uwagę dzięki przeważającej zabudowie wielorodzinnej, w tym osiedli takich jak Derby, Lewandów oraz Brzeziny, które są otoczone przez tereny pełne łąk i nieużytków. Ważnymi arteriamia komunikacyjnymi są ulice: Głębocka, Ostródzka, Lewandów oraz Kąty Grodziskie. Region zmienia się także dzięki rzece Długiej oraz Kanalowi Bródnowskiemu, które płyną przez ten obszar.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Białołęka. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 17.02.2020 r.]
  2. Historia Białołęki i jej dzień dzisiejszy.
  3. M. Drozdowski, Klasa robotnicza Warszawy 1918-1939. Skład i struktura społeczna, Warszawa 1968 r., s. 68.
  4. A. Wolff, Uwagi w sprawie osadnictwa Równiny Praskiej w w. XI – XVI, "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej", R. III, 1955 r., nr 2, s. 389.
  5. W. Trojanowski, Kamionek i Praga. Z przeszłości historycznej prawego brzegu Wisły w Warszawie, Warszawa 1920 r., s. 6.
  6. Amtliches Gemeinde und Dorfverzeichnis für das Generalgouvernement, Krakau 1943 r., s. 83.
  7. Dz.U. z 1977 r. nr 24, poz. 103.
  8. Tabla miast, wsi i osad Królestwa Polskiego.

Oceń: Grodzisk (Warszawa)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:12