Zdzisław Sierpiński


Zdzisław Sierpiński to postać wybitna w polskiej kulturze, której życie i działalność wzbudzają uznanie.

Urodził się 20 stycznia 1924 roku w Warszawie, skąd także pochodziła jego śmierć, która miała miejsce 20 lipca 2004 roku.

Był nie tylko dziennikarzem, ale również krytykiem muzycznym, co pokazuje jego głęboki wpływ na polską scenę muzyczną. Jako żołnierz Armii Krajowej miał również zasługi w czasie II wojny światowej, a jego heroiczny udział w powstaniu warszawskim to jeden z wielu dowodów jego odwagi i oddania dla kraju.

Życiorys

W okresie II wojny światowej, Zdzisław Sierpiński aktywnie brał udział w działalności Państwa Podziemnego, co wiązało się z niezwykle niebezpiecznymi misjami, w tym wykonaniem wyroków śmierci wydawanych przez podziemne sądy. Jako kapral podchorąży, pod pseudonimem Marek Świda, stanął do walki podczas powstania warszawskiego w szeregach 226. plutonu 9 kompanii dywersji bojowej „Żniwiarz”. To właśnie w dzielnicy Żoliborz, na ul. Krasińskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Kochowskiego), o godzinie 13:50 w dniu 1 sierpnia 1944 roku, oddał pierwsze strzały w starciu z wojskiem niemieckim tuż przed wybuchem powstania o godz. „W” (17:00). Dzięki tej akcji, Sierpiński został uznany za jednego z pierwszych, którzy zainicjowali to historyczne wydarzenie.

Po zakończeniu działań wojennych, Zdzisław Sierpiński ukończył studia z zakresu socjologii naUniwersytecie Warszawskim w 1952 roku. Był uczniem znanego profesora Stanisława Ossowskiego oraz aktywnym członkiem Klubu Krzywego Koła. Jego pasją było również pisanie, a także tworzenie scenariuszy do filmów o tematyce muzycznej.

Od 1945 roku związał życie zawodowe z dziennikarstwem. Przez ponad pięć dekad zasiadał w redakcji muzycznej „Życia Warszawy”, gdzie pełnił funkcję krytyka muzycznego oraz współpracownika mediów radiofonicznych i telewizyjnych. Jego artykuły publikowane były w takich pismach jak „Ruch Muzyczny”, „Jazz” czy „Poradnik Muzyczny”. Za swoje osiągnięcia Sierpiński został odznaczony licznymi wyróżnieniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz złotą odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy”.

W 1998 roku, w uznaniu dla jego zasług, stworzono film dokumentalny zatytułowany „Człowiek, który rozpoczął powstanie”, który jeszcze raz przybliża środowisku szerszej publiczności niezwykłą postać Zdzisława Sierpińskiego.

Przypisy

  1. Zdzisław Sierpiński. Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie. Posłuchaj jego wspomnień. polskieradio24.pl, 01.08.2021 r. [dostęp 12.03.2022 r.]
  2. PawełP. Ceranka PawełP., Ludzie Klubu Krzywego Koła, "Zeszyty Historyczne", Paryż, 2007 r., z. 159, s. 127.
  3. a b c Człowiek, który rozpoczął powstanie, film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Krzysztof Bukowski, Wytwórnia Filmowa Czołówka dla Programu 2 TVP, 1998 r.
  4. a b c d Zmarł Zdzisław Sierpiński [online], um.warszawa.pl, 21.07.2004 r. [dostęp 21.07.2004 r.]

Oceń: Zdzisław Sierpiński

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:9