Witold Pograniczny


Witold Pograniczny, rocznik 1940, 10 października, w Warszawie przyszedł na świat, a 28 października 2008 roku, również w stolicy, zmarł. Był to wybitny polski dziennikarz muzyczny, który zdobył uznanie w branży mediów muzycznych.

Pograniczny był jednym z pionierów w swojej dziedzinie, będąc jednym z pierwszych redaktorów Programu III Polskiego Radia, gdzie jego praca przyczyniła się do popularyzacji muzyki w Polsce.

Życiorys

Witold Pograniczny rozpoczął swoją karierę medialną w młodym wieku, debiutując na antenie Rozgłośni Harcerskiej w wieku zaledwie 18 lat. Jego pierwszym programem był „30 minut rytmu”, który współtworzył Marek Gaszyński. W ciągu swojej kariery prowadził mnóstwo znaczących wydarzeń kulturalnych, w tym pierwsze festiwale w Opolu i Sopocie, a także Festiwal Młodych Talentów, który odbywał się w Szczecinie.

W 1963 roku poświęcił się pracy w redakcji muzycznej Programu III Polskiego Radia. Tam zyskał uznanie, prowadząc m.in. popularne audycje takie jak „Piosenki, jakich nie było”, „Mój magnetofon”, „Przebój za przebojem”, „Muzyczna poczta UKF”, „Nowe, nowsze i najnowsze” oraz „Dobre głosy, dobre piosenki”. Jego zaangażowanie obejmowało również współtworzenie programu „Magazyn Muzyki Młodzieżowej – Studio Rytm” w Programie I, a także „Głosy, instrumenty, nastroje” w Programie II.

W latach 1974–1978 Pograniczny pisał felietony muzyczne, które były publikowane w tygodniku „Perspektywy”. Jego praca w radiu kontynuowana była aż do końca jego życia, kiedy to współpracował z Programem I Polskiego Radia, gdzie prowadził program „Kalendarium Muzyczne”. Często cytował w nim książkę Zbigniewa Kowalczyka, zatytułowaną „Kronika Muzyki Popularnej XX wieku” (wyd. Astrum, Wrocław 1995, ISBN 83-86385-13-8).

W życiu prywatnym Pograniczny odszedł z radiowej sceny i został pochowany nacmentarzu Bródnowskim(kw. 10H-VI-10).

Przypisy

  1. Zmarł Witold Pograniczny. Życie Warszawy. [dostęp 29.10.2008 r.]

Oceń: Witold Pograniczny

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22