Tomasz Terlikowski


Tomasz Piotr Terlikowski to postać o wielu talentach i osiągnięciach. Urodził się 10 września 1974 roku w Warszawie, zajmując się równocześnie różnorodnymi dziedzinami, takimi jak dziennikarstwo, filozofia oraz publicystyka. Jest również uznawanym tłumaczem, pisarzem oraz działaczem katolickim, zdobywając na tym polu szereg zwolenników i wpływów.

W swojej karierze zajmował ważne stanowiska, w tym rolę redaktora naczelnego oraz dyrektora programowego Telewizji Republika. Dzięki swoim osiągnięciom oraz merytorycznemu podejściu do poruszanych tematów, zyskał uznanie w mediach oraz w środowisku akademickim, gdzie obronił doktorat z nauk humanistycznych.

Życiorys

W 2003 roku Tomasz Terlikowski zdobył tytuł doktora filozofii na UKSW. Jego praca doktorska, pod opieką o. Edmunda Morawca CSsR, nosiła tytuł „Lwa Szestowa krytyka europejskiej filozofii racjonalistycznej”. W swojej karierze zawodowej podejmował się pracy w mediach, w tym w „Newsweeku”, Radiu Plus oraz w redakcji katolickiej TVP, gdzie był zaangażowany w program „Między Ziemią a Niebem”. Także współpracował z dziennikiem „Życie” w 2004 roku oraz tygodnikiem „Ozon” w latach 2005-2006, pełniąc funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Ponadto był związany z „Rzeczpospolitą” do roku 2008 oraz tygodnikiem „Wprost” w latach 2008-2009.

Od września 2009 do 2015 roku sprawował kierowniczą rolę w wydawnictwie „Fronda”. Dodatkowo prowadził rozmowy na antenie PR1, w programie „Śniadanie bez polityki”, a także współpracował z Popołudniem Radia TOK FM. Od 2004 do 15 czerwca 2012 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Ekumenicznej Agencji Informacyjnej ekumenizm.pl. W TVP2 był współtwórcą cyklu „Wojna światów”, jak również autorem scenariusza „Kwartetu Teologicznego”.

W swojej działalności publikacyjnej był obecny w wielu mediach, takich jak „Nowe Państwo”, „Więź”, „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Przegląd Powszechny”, „Myśli Protestanckiej”, „Arcanach”, „Super Expressie”, „Studia Philosophiae Christianae” czy też w Rycerzu Niepokalanej. Jego felietony mogliśmy podziwiać na portalu Tezeus.pl w latach 2006-2008, a także w „Frondzie”, „Gościu Niedzielnym”, „Przewodniku Katolickim” oraz „Gazecie Polskiej”. W 2010 roku zadebiutował jako powieściopisarz, publikując dystopię „Operacja Chusta”.

W styczniu 2007 roku badał materiały w archiwach IPN dotyczące współpracy abp. Wielgusa z SB, a efekty swojej pracy zaprezentował w „Rzeczpospolitej”. W maju 2010 objął stanowisko redaktora naczelnego portalu fronda.pl, gdzie współpracował z kwartalnikiem „Fronda”. Jego zasługi po kolejnych latach obejmowały rolę prowadzącego program Rozmównica na kanale Religia.tv, a także współpracę z Boską TV. W okresie 2012-2022 był publicystą portalu niezależna.pl.

Jako dziennikarz Telewizji Republika, stworzył audycje „Zderzenie cywilizacji” oraz „Kościół, w którym żyjemy”. Od 1 lipca 2013 roku wchodził w skład zarządu Telewizja Republika S.A. i pełnił rolę redaktora naczelnego stacji do maja 2017, kiedy to zastąpiła go Dorota Kania. Po odejściu pozostał jednak w zarządzie jako dyrektor programowy do końca stycznia 2019. W grudniu 2022 roku zakończył swoją współpracę z Telewizją Republika.

W 2016 roku rozstał się z portalem fronda.pl. W latach 2016-2018 prowadził z żoną Małgorzatą portal www.malydziennik.pl oraz publikował filmy na YouTube pod nazwą Mały Dziennik na kontrze. 25 marca 2018 roku zakończyli współpracę z tym portalem, sprzedając swoje udziały firmie Net Media Broker. W kwietniu 2018 roku zainaugurował program „Terlikowski na froncie” w Polskim Radiu 24, a w tym samym roku znowu związał się z dziennikiem „Rzeczpospolita”, publikując artykuły w sobotnio-niedzielnym wydaniu „Plus Minus”.

W latach 2020–2023 był publicystą Tygodnika Solidarność, a 31 sierpnia 2021 zakończył współpracę z Polskim Radiem 24. Udzielił także wywiadu braciom Sekielskim, którego fragmenty opublikowano w filmie „Zabawa w chowanego” w 2020 roku. Od 2020 roku, korzystając z mediów społecznościowych oraz różnorodnych platform, komentował sprawy tuszowania przestępstw seksualnych w polskim Kościele katolickim przez biskupów. Wyróżniono go Nagrodą „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

30 marca 2021 roku został powołany przez prowincjała polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego na przewodniczącego niezależnej komisji ds. o. Pawła M., podejrzewanego o różnorodne przestępstwa, w tym seksualne. 15 września 2021 roku raport komisji, liczący 260 stron, został opublikowany i publicznie zaprezentowany. Od sierpnia 2021 roku jest stałym felietonistą serwisu Wprost.pl, gdzie porusza tematy związane z Kościołem, polityką oraz społeczeństwem. W ramach współpracy z RMF FM, prowadzi Popołudniowe Rozmowy na tym kanale, które odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 18:02. Program jest emitowany także na RMF24.

W grudniu 2022 roku Telewizja Republika zakończyła z nim współpracę, a jego programy zniknęły z anteny. W czerwcu 2023 roku znalazł się w gronie prowadzących Porannej Rozmowy RMF FM, w zastępstwie za Roberta Mazurka. Audycja ta jest emitowana od poniedziałku do piątku o godzinie 8:02, a także dostępna w dłuższej wersji na RMF24. Z początkiem lipca 2023 roku został nominowany do Medalu Wolności Słowa, przyznawanego przez kapitułę Fundacji Grand Press, w kategorii media za obronę swoich przekonań.

Przez wiele lat był autorem felietonów dla jezuickiego portalu deon.pl, gdzie tworzył również podcasty pod tytułem Tak myślę. W 2024 roku portal odmówił publikacji jego tekstu dotyczącego Listu biskupów polskich na Wielki Czwartek, co spowodowało całkowite zakończenie współpracy z serwisem. Od kwietnia 2024 roku współpracuje z portalem czasopisma „Więź”, gdzie kontynuuje publikację felietonów oraz podcastów w cyklu Wciąż tak myślę. Jego działalność obejmuje także współpracę z Kulturą Liberalną oraz Kanałem Zero, a od września 2024 roku prowadzi poranne pasmo na RMF24 oraz program Rozmowy o 7:00.

Od stycznia 2025 roku będzie prowadzącym Porannej Rozmowy w RMF FM, emitowanej od poniedziałku do piątku o godzinie 8:02.

Kontrowersje

Postać Tomasza Terlikowskiego wzbudza liczne kontrowersje, związane z jego ostrą krytyką różnych środowisk religijnych oraz komentarzami na temat polityki. Jego opinie i oskarżenia często wywołują silne reakcje i publiczne dyskusje.

W 2006 roku, na łamach czasopisma „Newsweek”, w artykule o tytule „Wyznawcy agentury”, oskarżył on ugrupowania ewangelikalne o współpracę z bezpieką. O te zarzuty Terlikowski był oskarżany o nierzetelność oraz mijanie się z prawdą przez redakcję kwartalnika „Słowo i Życie”. Krytycy wskazywali na jego niewiedzę o środowisku, które atakował, oraz na liczne błędy w jego osądach.

Terlikowski podnosił, że Stanisław Krakiewicz i Paweł Bajeński mieli przyczynić się do aresztowania Ludwika Szenderowskiego, argumentując, że ten ostatni nie chciał dołączyć do ZKE. W rzeczywistości, Szenderowski był kluczową postacią w tworzeniu ZKE, natomiast Bajeński dołączył do tego ugrupowania dopiero w roku 1953. Dodatkowo, zauważono, że Bajeński nigdy nie został zarejestrowany jako tajny współpracownik.

Po śmierci Nelsona Mandeli, Terlikowski wyraził kontrowersyjną opinię, stwierdzając, że Mandela odpowiada za śmierć większej liczby czarnoskórych ludzi niż najsłynniejsi rasiści afrykańscy, a także określił go mianem „zwyczajnego komunisty, który przyczynił się do upadku prosperującej gospodarki RPA”.

W swojej książce zatytułowanej „Koń trojański w mieście Boga. Pół wieku po Soborze…” krytykował hierarchię Kościoła katolickiego, oskarżając ją o zbyt łagodne traktowanie księży homoseksualistów, których określał mianem „homoukładu” i „homositwy”.

Publikacje

Publikacje książkowe

Tomasz Terlikowski jest autorem wielu znaczących dzieł, które poruszają różnorodne tematy związane z wiarą i społeczeństwem. Jego prace, opublikowane w różnych latach, obejmują:

  • Tęczowe chrześcijaństwo. Homoseksualna herezja w natarciu, Warszawa 2004,
  • Bogobójcy czy starsi bracia. Myśliciele rosyjskiego prawosławia wobec judaizmu, Warszawa 2004,
  • Szaleńcy, szarlatani i święci. Różnobarwny świat religii, Warszawa 2005,
  • Kiedy sól traci smak. Etyka protestancka w kryzysie, Warszawa 2005,
  • Nasz Papież z Niemiec. Tajemnice papieskiej pielgrzymki, Kraków 2006,
  • Moralny totalitaryzm. Bioetyczne dylematy współczesności, Warszawa 2006,
  • Tora między życiem a śmiercią. Bioetyki żydowskie w dialogu, Warszawa 2007,
  • Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim Kościele, Warszawa 2007,
  • Kościół (dla) zagubionych, Kraków 2007,
  • Prawo do życia. Zdradzona nadzieja, Kraków 2007,
  • Męczennicy komunizmu, Kraków 2008,
  • „Agata”: anatomia manipulacji – razem z Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, Warszawa 2008,
  • Nowa kultura życia. Apologia bioetyki katolickiej, Warszawa 2009,
  • Summa przeciw lewakom, Lublin 2009,
  • Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków, Warszawa 2009,
  • Grzechy Kościoła: teraz w Polsce, Warszawa 2010,
  • Operacja „Chusta”, Warszawa 2010,
  • Bitwa o Madryt (wspólnie z Grzegorzem Górnym), Warszawa 2010,
  • Homoseksualista w Kościele, Kraków 2010,
  • Robienie dzieci. Terlikowski śmiało o in vitro, 2011,
  • Benedykt XVI. Walka o duszę świata, Kraków 2011,
  • Raport o stanie wiary w Polsce, wywiad-rzeka wywiad z abp. Józefem Michalikiem, który przeprowadzili Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski, 2011,
  • Katol z Warszawy. Z Tomaszem Terlikowskim rozmawia Aleksandra Kasica, 2011,
  • Głosowania na śmierć i życie. Przewodnik wyborczy, Radom 2011,
  • Chodzi mi tylko o prawdę, wywiad-rzeka z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, Warszawa 2012,
  • Ślady Boga, Warszawa 2012,
  • Koń trojański w mieście Boga. Pół wieku po Soborze, Kraków 2012,
  • Jak rozmawiać o zapłodnieniu in vitro, Kraków 2013,
  • Faktura na zabijanie. Współczesny przemysł śmierci, Bytom 2013,
  • Skazani na siebie, wraz z Małgorzatą Terlikowską, Częstochowa 2013,
  • Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża, Warszawa 2014,
  • Pojedynki, Warszawa 2014,
  • Sprawa profesora Chazana. Kulisy manipulacji, Warszawa 2014,
  • Jak rozmawiać o antykoncepcji, Kraków 2014,
  • Jak się uprę, to jadę po bandzie, Kraków 2014,
  • Nadzieja na dziecko – czyli cała prawda o naprotechnologii, Warszawa 2015,
  • Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich, wraz z Małgorzatą Terlikowską, Warszawa 2015,
  • Herezja kardynałów, Kraków 2015,
  • Edmund Bojanowski. Święty na nasze czasy, Warszawa 2015,
  • Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika, Kraków 2017,
  • Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych, wraz z ks. Piotrem Glasem, Kraków 2017,
  • Dekalog. Prawdziwa droga w czasach zamętu, razem z ks. Piotrem Glasem, Warszawa 2018,
  • Wenanty Katarzyniec. Polski Szarbel, Warszawa 2018,
  • Mała droga Wenantego Katarzyńca. Rekolekcje z polskim Szarbelem, Kraków 2018,
  • Rewolucja Franciszka. Cała prawda o ostatnim pontyfikacie, Warszawa 2018,
  • Padre Jarek od św. Szarbela. O cudach nawrócenia i Domach Modlitwy św. Szarbela, Warszawa 2018,
  • Czego księża nie powiedzą Ci o antykoncepcji? Niewygodna prawda Humanae vitae, Poznań 2018,
  • Akita. Objawienia i przesłania, Kraków 2019,
  • Atak na Jana Pawła II. Kto i dlaczego niszczy pamięć o Świętym Papieżu – Tomasz P. Terlikowski, Kraków 2019,
  • Droga krzyżowa i Męka Pana Jezusa z Wenantym Katarzyńcem: nieznane teksty rekolekcji pasyjnych polskiego Szarbela, Kraków 2019,
  • W szkole Maryi. Różaniec z Wenantym Katarzyńcem, Kraków 2020,
  • Iskra wyjdzie z Polski: apokaliptyczne objawienia miłosierdzia Bożego, Kraków 2020,
  • Ursula de Jesus. Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru, Kraków 2020,
  • Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę, Kraków 2021,
  • Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła, Kraków 2023,
  • To ja, Judasz. Biografia apostoła, Wydawnictwo Literackie 2024, ISBN 978-83-08-08375-8.

Przekłady

W swoim dorobku Tomasz Terlikowski ma także przekłady ważnych tekstów, takich jak:

  • Sergiusz Bułgakow – Drabina Jakubowa (2005),
  • Sergiusz Bułgakow – Cuda Ewangelii (2007).

Przypisy

  1. Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I. KAI, List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2024, ekai.pl, 18.03.2024 r.
  2. Oświadczenie DEON.pl w sprawie Tomasza Terlikowskiego, DEON.pl, 21.03.2024 r.
  3. Tomasz Terlikowski odszedł z redakcji katolickiego portalu. Poszło o felieton, www.wirtualnemedia.pl, 19.03.2024 r.
  4. Terlikowski odszedł z katolickiego portalu. Powód? Jego nowy felieton, naTemat.pl, 21.03.2024 r.
  5. Tomasz Terlikowski z nowym podcastem, wirtualnemedia.pl, 02.04.2024 r.
  6. Tomasz Terlikowski, kulturaliberalna.pl, [dostęp 31.10.2024 r.]
  7. Krzysztof Stanowski: Wpis w serwisie X, x.com, 17.03.2024 r.
  8. Tomasz Terlikowski w Radiu RMF24 będzie nowym gospodarzem o poranku, press.pl, 01.09.2024 r.
  9. Robert Mazurek kończy współpracę z RMF FM. Poranne rozmowy przejmie Tomasz Terlikowski, Press.pl, 31.10.2024 r.
  10. Robert Mazurek odchodzi z RMF FM. "Zasiedziałem się", Onet Wiadomości, 31.10.2024 r.
  11. Tomasz Terlikowski zawieszony w Telewizji Republika. Poszło o słowa..., tvrepublika.pl, 17.07.2023 r.
  12. Czarnek w Republice: wybaczam Tomaszowi Terlikowskiemu, ale..., tvrepublika.pl, 17.07.2023 r.
  13. Tomasz Terlikowski stracił program w Telewizji Republika i portalu Niezalezna.pl, Press.pl, 17.07.2023 r.
  14. Poranna rozmowa RMF FM bez przerwy wakacyjnej. Robert Mazurek będzie miał zastępstwo, wirtualnemedia.pl, 20.06.2023 r.
  15. Tomasz Terlikowski z audycją „Terlikowski na froncie” w Polskim Radiu 24, 19.04.2018 r.
  16. Tomasz P. Terlikowski – „Operacja Chusta”, Onet.pl, 12.02.2011 r.
  17. T. Terlikowski. Terlikowski o pedofilii w polskim Kościele: Oskarżeń i związanych z nimi procesów będzie o wiele więcej, „Więź”, 17.07.2020 r.
  18. Zmiany w zarządzie Telewizji Republika. Tomasz Sakiewicz: Sytuacja finansowa spółki jest stabilna, www.wirtualnemedia.pl, 20.12.2018 r.
  19. Bronisław Wildstein odchodzi z Telewizji Republika, wirtualnemedia.pl, 18.09.2014 r.
  20. Komunikat Rady Nadzorczej Telewizji Republika, telewizjarepublika.pl, 18.09.2014 r.
  21. Małgorzata i Tomasz Terlikowscy z audycjami w nowej ramówce katolickiego Radia Profeto, wirtualnemedia.pl, 10.09.2021 r.
  22. Tomasz Terlikowski: Czas na zmianę pokoleniową w kwartalniku. W portalu bez zmian, fronda.pl, 09.07.2020 r.
  23. Lwa Szestowa krytyka Europejskiej filozofii racjonalistycznej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska, [dostęp 26.06.2011 r.]

Oceń: Tomasz Terlikowski

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:8