Władysława Papis


Władysława Papis, znana również pod pełnym imieniem i nazwiskiem Eugenia Władysława Papis, to postać, której życie i działalność zasługują na szczególną uwagę. Urodziła się 13 sierpnia 1930 roku w Warszawie, gdzie spędziła większość swojego życia. Niestety, zmarła 16 kwietnia 2016 roku, także w Warszawie.

Władysława Papis była nie tylko polską krawcową, ale również tercjarką, łącząc w sobie różnorodne role społeczne i duchowe. W latach 1943–1949 zyskała rozgłos dzięki swoim objawieniom, które miały miejsce w Warszawie, co przyciągnęło uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale również szerszego grona zwolenników duchowości.

Życiorys

Władysława Papis przyszła na świat w rodzinie robotniczej jako córka Jana oraz Józefy Fronczaków. W 1936 roku jej rodzice nabyli działkę na Siekierkach, gdzie wznieśli dom, niestety zniszczony podczas II wojny światowej. Po tym zdarzeniu rodzina musiała zamieszkać w wynajmowanym lokalu. Dnia 20 czerwca 1941 roku odbyła swoją pierwszą komunię świętą w kościele św. Kazimierza w Warszawie.

W roku 1942 rodzina przeprowadziła się na poddasze drewnianego budynku przy ulicy Gościniec 6 w Siekierkach. To właśnie w tym miejscu, w okresie od 3 maja 1943 do 15 września 1949, Władysława miała doświadczać objawień Maryi, a następnie także Jezusa. Wiele lat później twierdziła, że miała bardzo osobiste i głębokie doświadczenia związane z widzeniem Jezusa oraz słyszeniem głosu Matki Bożej. Te nadzwyczajne wydarzenia zapoczątkowały kult, który do dziś jest obecny w tym regionie.

W odpowiedzi na te zjawiska, po staraniach władz kościelnych, w 1946 roku wybudowano kaplicę w miejscu, w którym miały się odbywać objawienia, a później powstało sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Kolejnym krokiem w jej duchowym życiu było wstąpienie do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, co miało miejsce 8 grudnia 1947 roku w parafii św. Bonifacego w Warszawie. W kolejnych latach ukończyła kurs przygotowawczy dla katechetów, a po wojnie także państwowe gimnazjum krawieckie, zdobywając zawód krawcowej.

5 czerwca 1949 roku poślubiła Adolfa Papisa, z którym doczekała się czworga dzieci. W 2003 roku opublikowała książkę pt. „Spotkania z Matką Bożą w Warszawie na Siekierkach 1943−2003”, która powstała na podstawie jej dzienniczka, pisanie którego zalecił jej zmartwychwstaniec, ojciec Feliks Szmit. W 2013 roku, ojcowie pijarzy zwrócili się do warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza z prośbą o potwierdzenie autentyczności objawień i przesłań, jakie Władysława Papis otrzymała.

Kuria warszawska postanowiła powołać komisję historyczno-teologiczną, która miała zbadać te wątki i pozytywnie oceniła fakt tych objawień, zwracając się z tym do duchownych teologów. Zmarła 16 kwietnia 2016 roku w swoim mieszkaniu na Sadybie, a jej pochówek odbył się 22 kwietnia na cmentarzu Czerniakowskim, gdzie spoczęła w grobowcu rodzinnym.

Publikacje

Wśród znaczących publikacji Eugenii Władysławy Papis można wyróżnić dzieło dotyczące wyjątkowych spotkań z Matką Bożą.

Jej książka zatytułowana „Spotkania z Matką Bożą w Warszawie na Siekierkach 1943–2003” została opublikowana w 2003 roku przez Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, znajdujące się w Warszawie-Siekierkach. Publikacja ta jest znana z braku oznaczeń numerów stron.

Wydanie to posiada numer ISBN 978-83-901027-4-0, a również figuruje w bazie OCLC pod numerem 1003021533.


Oceń: Władysława Papis

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:8