Jan Blumowicz


Jan Blumowicz był postacią wyjątkową, urodzoną w Warszawie w 1888 roku, która pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii Kościoła prawosławnego. Jego życie zakończyło się tragicznie w dniu 13 kwietnia 1938 roku na Krymie, gdzie przeszedł do wieczności.

Jako kapłan, Blumowicz poświęcił swoje życie służbie Bogu i ludziom, stając się symbolem duchowości i oddania. Jego dziedzictwo jest wciąż pielęgnowane przez wielu wiernych, którzy czerpią inspirację z jego działań.

Życiorys

Jan Blumowicz pochodził z rodziny robotniczej, był jednym z czworga dzieci. Niestety, na temat jego życia w pierwszych dwóch dekadach brakuje informacji. W 1918 roku mieszkał z żoną w Deraźnem, które znajduje się na Wołyniu. W tym czasie był ojcem syna Borysa. Decyzja o przeprowadzce do Moskwy wspólnie z małżonką zapadła w tym samym roku, a syn został w Deraźnem pod opieką dalszej rodziny.

W 1923 roku Jan ukończył studia teologiczne na Moskiewskiej Akademii Duchownej. Po tym wydarzeniu przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w Krzywym Rogu. Później służył w miejscowościach takich jak Orechów i Sudak, przy czym jego przeniesienie do Sudaku było możliwe dzięki pomocy biskupa Porfirego Gulewicza. W Sudaku pełnił funkcję proboszcza parafii Opieki Matki Bożej aż do momentu, gdy władze stalinowskie zamknęły tę parafię. Cieszył się on ogromnym szacunkiem wśród wiernych, którzy doceniali jego oddanie i pracowitość.

Niestety, jego stosunki z władzami były bardzo napięte. Blumowicz otwarcie krytykował rząd oraz prześladowania chrześcijan, co stanowiło punkt zwrotny w jego życiu. W 1937 roku zmarła jego żona, co było dla niego ogromnym wstrząsem. 25 lipca tego samego roku został aresztowany w Teodozji, oskarżony o działalność antyradziecką oraz rzekome szpiegostwo. Dodatkowo zarzucano mu, że jego syn, który był działaczem monarchistycznej emigracji rosyjskiej, współpracował z ojcem w działaniach przeciwko ZSRR.

Pomimo iż kapłan nie przyznawał się do stawianych mu zarzutów, 14 lutego 1938 roku trójka NKWD skazała go na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano dnia 13 kwietnia 1938 roku w nieujawnionym miejscu na terenie Krymu. Jan Blumowicz został kanonizowany jako nowomęczennik w 2000 roku. W 1998 roku eparchia krymska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego uznała go za lokalnego świętego.


Oceń: Jan Blumowicz

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:5