Stanisław Czopowicz


Stanisław Czopowicz, który urodził się 13 marca 1950 roku w Warszawie, jest postacią o bogatym doświadczeniu w dziedzinie teologii i pracy społecznej. Jako polski teolog, instruktor harcerski oraz harcmistrz, odgrywał znaczącą rolę w latach 80. jako przewodniczący Rady Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM).

Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, podjął studia wyższe z teologii pastoralnej, co stanowiło fundament jego przyszłej kariery. Już od końca lat 60. był zaangażowany w różnorodne inicjatywy, które miały wpływ na życie społeczne i kulturowe w Polsce, a jego działalność obejmowała m.in. autorstwo baz danych oraz systemów informacji o muzyce.

Wielu uważa go za osobę niezwykle wszechstronną, redaktora i wydawcę książek, czasopism oraz nagrań muzycznych. Czopowicz był również współpracownikiem przy tworzeniu dwudziestodziewięciotomowej encyklopedii The New Grove Dictionary of Music and Musicians, a także zainicjował Ośrodek Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej przy Związku Kompozytorów Polskich. W swojej karierze pełnił funkcję redaktora naczelnego wydawnictw, w tym kierując Działem Nauki i Wydawnictw w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W latach 1977-1980 współpracował z wydawnictwami niezależnymi, gdzie zajmował się składaniem, kolportowaniem oraz drukowaniem materiałów. Czopowicz był także jednym z organizatorów niezależnych obchodów rocznic narodowych od 1973 roku. Obecnie jest doktorem teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, gdzie swoją rozprawą doktorską, zatytułowaną Problematyka ideowa i wychowawcza harcerstwa w Polsce 1945–1980, przyczynił się do zgłębienia tematu harcerstwa w kontekście polskiej historii.

Stanisław Czopowicz jest osobą żonatą, a z małżeństwa ma dwóch synów, co podkreśla jego zaangażowanie w życie rodzinne i społeczne.

Harcerstwo

Stanisław Czopowicz był zaangażowanym instruktorem harcerskim, pełniącym wysokie funkcje, takie jak harcmistrz, zastępowy oraz drużynowy. Jako wieloletni komendant 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych w Hufcu ZHP Warszawa-Mokotów, zdobył wielu zwolenników oraz był niezwykle wpływową postacią w społeczeństwie harcerskim. Dodatkowo, pełnił rolę hufcowego Hufca ZHP w Konstancinie-Jeziornie.

W okresie od 1980 do 1982 roku, Czopowicz przewodniczył Porozumieniu Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój środowiska harcerskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego, pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Porozumienia KIHAM, został internowany, co miało istotny wpływ na jego karierę.

W czerwcu 1982 roku władze ZHP zadecydowały o rozwiązaniu Rady Porozumienia. Z determinacją działał w latach 1982-1984 na rzecz kontynuacji Porozumienia, co miało miejsce w ramach tzw. „Ruchu Harcerskiego” i „Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej”. Do roku 1986 aktywnie uczestniczył w pracach kierownictwa, co znacznie przyczyniło się do zachowania idei harcerskich w trudnych czasach.

W okresie 1983-1985 Czopowicz zarządzał działalnością wydawniczą „Ruchu” oraz centralnym wydawnictwem „Ruchu Harcerskiego”. Do 1986 roku był odpowiedzialny za ogólnopolski kolportaż, przyczyniając się także do publikacji w drugim obiegu, co miało ogromne znaczenie dla szerzenia idei harcerskich poza kontrolą władz.

W 1989 roku, jako członek Komitetu Założycielskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Czopowicz pełnił funkcję przewodniczącego Sądu Harcerskiego, co wskazuje na jego zaufanie oraz autorytet wśród harcerzy w latach 1989-1990.

Książki autorstwa Czopowicza

Stanisław Czopowicz jest autorem kilku znaczących publikacji. Oto lista jego dzieł:

  • KIHAM. Zarys wydarzeń, wybór dokumentów i relacji. Harcerska Oficyna Wydawnicza – Bratnie Słowo, 1987. Książka wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, w formie drugoobiegowej i bez przydzielonych numerów stron,
  • KIHAM. Zarys wydarzeń, wybór dokumentów i relacji. Wydanie drugie. Warszawa: Wydawnictwo Drogowskazów Głównej Kwatery Harcerzy ZHR oraz Wydawnictwo Trifolium Głównej Kwatery Harcerek ZHR, 1998. ISBN 83-87896-16-0. Książka również nie posiada numerów stron,
  • Bogu, Polsce, bliźnim. Obraz Harcerstwa Rzeczypospolitej Niepodległej. Spuścizna ideowa i wychowawcza. Warszawa: Agencja Wydawnicza i Reklamowa „Akces”, 2004. ISBN 83-87520-72-1. Brak numerów stron w tej publikacji,
  • The New Grove Dictionary of Music and Musicians. London – New York: 2001. Książka, w której Czopowicz był współautorem, nie ma przypisanych numerów stron,
  • Szczera wola i zniewolenie. Harcerstwo w Polsce 1945–1980. Zarys problematyki ideowej i wychowawczej. Warszawa: Niezależne Wydawnictwo Harcerskie, 2010. ISBN 978-83-930870-0-6. Także w tej publikacji nie ma stron numerowanych.

Przypisy

  1. Ewa Borkowska-Pastwa, Renata Adrian-Cieślak, Urszula Kret: Starszyzna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej 1989–2022. Warszawa: Wydawnictwo ZHR, 2023.
  2. Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N. Kraków Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N., Harcerska Solidarność. Od legalizacji do delegalizacji [online], Instytut Pamięci Narodowej - Kraków [dostęp 27.09.2023 r.]
  3. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 27.09.2023 r.]
  4. KRONIKA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO W WARSZAWIE SEKCJA ŚW.JANA CHRZCICIELA ZA ROK AKADEMICKI 2007/2008, „Warszawskie Studia Teologiczne XXI/2008, 281-308”, 2008 [dostęp 27.09.2023 r.]
  5. 26 lat temu powstał Komitet Założycielski ZHR [online], ZHR.pl [dostęp 26.09.2023 r.]

Oceń: Stanisław Czopowicz

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19