Wanda Zieleńczyk


Wanda Zieleńczyk, znana również pod pseudonimem Dziula, to postać, której życie i twórczość pozostają znaczącym elementem polskiego dziedzictwa literackiego i historycznego. Urodziła się 17 lutego 1920 roku w Warszawie, gdzie również spędziła większość swojego krótkiego życia.

Jako poetka zasłynęła nie tylko dzięki swojej twórczości, ale także świadomości społecznej, która prowadziła ją do zaangażowania w działania oporu. W okresie II wojny światowej Wanda aktywnie uczestniczyła w ruchu oporu, walcząc w szeregach Gwardii Ludowej. Niestety, jej życie zakończyło się w sierpniu 1943 roku w tym samym mieście, w którym przyszła na świat.

Życiorys

Wanda Zieleńczyk przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, która była dobrze zasymilowana w polskim społeczeństwie. Jej ojcem był Adam Zieleńczyk, a jej matką Jadwiga, z domu Segało. W rodzinie była siostrą Marii Turlejskiej oraz Jadwigi Kocanowej, a także cioteczną siostrą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W 1938 roku Wanda rozpoczęła swoje studia na kierunku romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu II wojny światowej, w 1940 roku, przeniosła się do Lwowa, gdzie podjęła studia prawnicze. W 1941 wróciła do Warszawy, gdzie zaangażowała się w działalność Związku Walki Wyzwoleńczej.

Wanda była również aktywną członkinią Związku Walki Młodych, w którym występowała jako współorganizatorka, a od 1942 roku działała w Polskiej Partii Robotniczej. Angażowała się w prace związane z drukowaniem i kolportowaniem prasy lewicowej. Niestety, jej działalność zakończyła się tragicznie, gdy 21 lipca 1943 roku została aresztowana przez Gestapo wspólnie z rodzicami i siostrą Jadwigą. W wyniku brutalnych prześladowań zginęła w czasie pobytu na Pawiaku (Serbii).

Najbardziej znaną pieśnią, którą stworzyła, jest marsz, pierwotnie nazwany Pieśnią partyzantów, który później przyjęły oddziały Gwardii Ludowej jako Marsz Gwardii Ludowej.

Upamiętnienie

Wanda Zieleńczyk odgrywała ważną rolę w polskim systemie edukacji, będąc patronką Szkoły Podstawowej nr 189 w Łodzi. Niestety, w 2019 roku wojewoda łódzki podjął decyzję o dekomunizacji, co skutkowało wydaniem zarządzenia zastępczego o usunięciu jej imienia z nazwy szkoły.

Przez długi czas, aż do roku 2022, jej imię było związane także ze Szkołą Podstawową nr 77 w Warszawie, gdzie pozostawała patronką.

Przypisy

  1. Uchwała nr LXXII/2388/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17.11.2022 r. w sprawie zmiany imienia Szkoły Podstawowej nr 77 im. Wandy Zieleńczyk w Warszawie, ul. Samogłoska 9. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego nr 12172 [on-line]. edziennik.mazowieckie.pl, 28.11.2022 r. [dostęp 04.01.2023 r.]
  2. Dekomunizacja szkół w Łodzi. Wojewoda skreślił czworo patronów. [dostęp 17.08.2019 r.]
  3. Marcin Markowski: Czy "czerwona" poetka może być patronem szkoły?. Agora SA, 05.09.2012 r. [dostęp 05.09.2012 r.]

Oceń: Wanda Zieleńczyk

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:19