Zygmunt Lechosław Szadkowski to postać wybitna, która urodziła się 5 stycznia 1912 roku w Warszawie. Jego życie związane było z licznymi działalnościami, które na zawsze odcisnęły piętno na historii Polski i Polonii.
Jako polski polityk emigracyjny, Szadkowski odegrał istotną rolę w kształtowaniu polityki polskiej za granicą. Po II wojnie światowej, wiele osób takich jak on musiało znaleźć się w trudnej sytuacji, gdyż Polska znalazła się pod wpływem obcych mocarstw.
Jego przeszłość jako oficera Wojska Polskiego ukazuje jego zaangażowanie w walkę o wolność ojczyzny. Z kolei działalność harcerska oraz społeczna, w którą był zaangażowany, są dowodem na jego oddanie młodzieży oraz wartości wspólnotowych.
Zmarł 5 września 1995 roku w Londynie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej emigracji.
Życiorys
Zygmunt Lechosław Szadkowski przyszedł na świat 5 stycznia 1912 roku w Warszawie. Był potomkiem Zygmunta Szadkowskiego oraz Marii Kozłowskiej. Już w wieku dwóch lat, jego rodzina osiedliła się w Tołoczynie, na Witebszczyźnie. Niebawem po przeprowadzce, Zygmunt doświadczył tragedii, ponieważ stracił swojego ojca. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogródku zdecydował się na dalszą edukację. Zapisując się na wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, kontynuował swoje nauki. W 1936 roku połączył swoje życie z Wandą Malinowską, która odeszła wiele lat później, w 1999 roku. W 1938 roku uzyskał absolutorium z geografii, a następnie podjął decyzję o kontynuacji kształcenia na wydziale prawa i nauk społecznych.
Wkrótce potrafił wykorzystać swoje umiejętności w służbie dyplomatycznej, zostając wysłanym do Konsulatu RP w Dyneburgu. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Zygmunt wraz z żoną ruszył w niebezpieczną podróż przez Szwecję i Wielką Brytanię do Francji. Tam, wstępując do Wojska Polskiego, przyjął rolę emisariusza rządowego, organizując konspiracyjne działania na ziemiach anektowanych przez Związek Radziecki. Jego zdolności umożliwiły utworzenie szlaku przerzutowego z Bukaresztu na Bliski Wschód.
Po upadku Francji, Zygmunt osiedlił się na Bliskim Wschodzie, włączając się w struktury Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Aktywnie angażował się w działalność harcerską, wspierając Polaków na terytorium Palestyny. Jako uczestnik III batalionu, wziął udział w obronie Tobruku i bitwie pod Gazala. W 1942 roku, po skierowaniu do Szkoły Podchorążych Piechoty, objął stanowisko instruktora, a równocześnie kontynuował swoje zorganizowane prace w harcerstwie. Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza K. Sosnkowskiego, od 1 grudnia 1943 roku stał na czele Samodzielnego Referatu Harcerskiego w Dowództwie Wojsk na Środkowym Wschodzie. Na początku października 1944 roku został Komendantem Związku Harcerstwa Polskiego na Wschodzie, a jego szlak bojowy obejmował walkę w Afryce Północnej oraz Włoszech, kończąc służbę wojskową w stopniu podpułkownika.
Po wojnie Zygmunt zamieszkał w Londynie, gdzie początkowo utrzymywał się z pracy jako piekarz oraz robotnik w fabryce, a także asystent krawca. Na emigracji zaangażował się w działalność Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, zasiadając w różnych organizacjach. 1 grudnia 1957 roku został wybrany do Zarządu Zjednoczenia Polskiego. W latach 1960-1967 piastował stanowisko Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego za granicą. Współdziałał z pismami emigracyjnymi oraz wykazuje swoje umiejętności w audycjach Radia Wolna Europa. Będąc członkiem prezydium Rady Narodowej RP, służył jako ostatni przewodniczący przed jej rozwiązaniem w grudniu 1991 roku, a także jako minister do spraw społecznych i skarbu w dwóch Rządach RP na Uchodźstwie.
Od 21 lutego 1986 roku był członkiem Głównej Komisji Skarbu Narodowego. Wielokrotnie przewodniczył Stowarzyszeniu Kombatantów Polskich w Wielkiej Brytanii, a w 1990 roku koordynował przekazanie insygniów prezydenckich do Polski. Od 1992 roku wchodził w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Po jego śmierci 5 września 1995 roku, został pochowany na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie. Dnia 10 listopada 2012 roku, ceremonia pochówku Zygmunta Szadkowskiego oraz jego żony Wandy miała miejsce w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Odznaczenia
Lista odznaczeń, jakie otrzymał Zygmunt Szadkowski, jest długa i zaszczytna, co świadczy o jego niezwykłych zasługach. Oto zestawienie najważniejszych wyróżnień:
- wielka wstęga Orderu Odrodzenia Polski (1989),
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski (10 grudnia 1973),
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- srebrny krzyż zasługi z mieczami,
- krzyż walecznych (dwukrotnie),
- medal wojska (trzykrotnie),
- krzyż Armii Krajowej,
- war medal 1939-1945 (Wielka Brytania),
- gwiazda za wojnę 1939-1945 (Wielka Brytania),
- gwiazda Afryki (Wielka Brytania),
- gwiazda Italii (Wielka Brytania),
- kombatancki krzyż zasługi (Wielka Brytania – dwukrotnie),
- złoty krzyż kombatancki (Australia),
- srebrny krzyż kombatancki (Australia),
- złoty krzyż Polski Walczącej (Stany Zjednoczone),
- la Croix du Combattant de l’Europe (Francja).
Przypisy
- Złożenie prochów hm. Zygmunta Szadkowskiego w Panteonie Wielkich Polaków Prezydent.pl [dostęp 10.11.2012 r.]
- Walny Zjazd Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. [w:] Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. Komunikaty prasowe, depesze, artykuły i biuletyny, 1957, sygn. A.44.330/8 [on-line]. IPMS, 06.12.1957 r. s. 6. [dostęp 16.08.2017 r.]
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 96, Nr 6 z 15.12.1989 r.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 28, Nr 5 z 31.12.1973 r.
- Zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21.02.1986 r. o powołaniu członków Głównej Komisji Skarbu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 9, Nr 1 z 19.03.1986 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Kazimierz Mieczysław Ujazdowski | Wacław Kwiatkowski | Władysław Żbikowski | Jan Kędzierski | Małgorzata Wypych | Henryk Korab-Janiewicz | Agnieszka Bartol-Saurel | Jakub Jaworowski | Aleksandra Piątkowska | Edward Wende (prawnik) | Ludwika Wolska | Wanda Władysława Ładzina | Mieczysław Kurzyna | Mira Fuchrer | Izolda Kowalska-Kiryluk | Borys Halpert | Wanda Zieleńczyk | Bogdan Hillebrandt | Bartłomiej Szrajber | Giampiero MassoloOceń: Zygmunt Szadkowski