Władysław Żbikowski


Władysław Jan Żbikowski, urodzony 26 czerwca 1955 roku w Warszawie, to wyróżniający się przedstawiciel polskiego życia politycznego. Jako polityk i związkowiec, Żbikowski zyskał uznanie wśród swoich rodaków oraz w strukturach rządowych.

W szczególności, jego rola jako posła na Sejm II kadencji była kluczowa dla wielu społecznych inicjatyw i reform, które miały na celu poprawę sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju.

Życiorys

W 1976 roku ukończył Technikum Mechaniczne w Warszawie, zlokalizowane przy Fabryce Samochodów Osobowych. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę jako mechanik, szybko awansując na stanowisko kierownika zmianowego w zakładzie tłoczni. W tym czasie równolegle angażował się w działalność związkową, działając zarówno w ramach OPZZ, jak i NSZZ Pracowników Daewoo-FSO.

W 1993 roku Władysław Żbikowski został wybrany posłem na Sejm II kadencji, reprezentując ogólnopolską listę Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie. W trakcie swojej kadencji aktywnie zasiadał w Komisji Przekształceń Własnościowych oraz w Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu, gdzie podejmował ważne decyzje dotyczące polskiej gospodarki.

Pomimo prób, nie udało mu się ponownie zdobyć mandatu w 1997 roku. W 1998 roku, podczas wyborów samorządowych, uzyskał mandat radnego rady m.st. Warszawy, pełniąc swoje obowiązki do 2002 roku. Po odłączeniu się od SLD, zaangażował się w działania Centrolewicy RP i współtworzył Unię Lewicy III RP, starając się kontynuować swoją polityczną karierę.

W późniejszym okresie zajął się działalnością gospodarczą oraz był członkiem zarządu Polsko-Łotewskiej Izby Gospodarczej. Również, był członkiem zarządu głównego Stowarzyszenia Parlamentarzystów Polskich, uczestnicząc w różnorodnych inicjatywach społecznych oraz biznesowych.

W 1997 roku Władysław Żbikowski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje zasługi i wkład w życie społeczne i polityczne kraju.

Przypisy

  1. Władze Stowarzyszenia. parlamentarzysci.org. [dostęp 18.07.2015 r.]
  2. Informacje na stronie opzz.org.pl. [dostęp 18.07.2015 r.]
  3. Unia Lewicy. Podpisali deklarację, „Trybuna” z 06.12.2004 r.
  4. M.P. z 1998 r. nr 5, poz. 86

Oceń: Władysław Żbikowski

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:9