Alicja Bieńkowska


Alicja Anna Bieńkowska, która przyszła na świat 24 stycznia 1934 roku w Warszawie, to postać o niezwykle interesującym dorobku, która znacząco wpłynęła na polską politykę. Jej kariera polityczna jest związana z pełnieniem funkcji posłanki na Sejm X kadencji, co świadczy o jej aktywności w życiu publicznym i zaangażowaniu w sprawy kraju.

W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej jej osiągnięciom, wizjom politycznym oraz wpływowi, jaki wywarła na rozwój polskiego parlamentaryzmu.

Życiorys

Alicja Bieńkowska, zdobyła wykształcenie medyczne na Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie ukończyła studia w 1960 roku. W późniejszych latach, a dokładnie w 1972 roku, uzyskała drugi stopień specjalizacji w dziedzinie radiologii dziecięcej.

W 1974 roku objęła stanowisko kierownika w Wojewódzkiej Przychodni Radiologicznej, która znajdowała się w Zespole Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej we Włocławku. Poza pracą w radiologii, angażowała się w działalność społeczną – była radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Włocławku oraz przewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich.

W 1989 roku, w wyniku wyborów, zdobyła mandat posłanki na Sejm kontraktowy. Reprezentowała okręg włocławski i była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1962 do czasu jej rozwiązania. Pod koniec kadencji przynależała do Klubu Niezależnych Posłów oraz zasiadała w Komisji Zdrowia.

Odznaczenia

Wśród licznych wyróżnień, które otrzymała, znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1986 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 1979 roku.

Przypisy

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Oceń: Alicja Bieńkowska

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:21